بررسی موضوع‌های دوجانبه و منطقه‌ای در دیدار وزیر امور خارجه با همتای ترکیه‌ای

9:03 - 17 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۴۵۸
بررسی موضوع‌های دوجانبه و منطقه‌ای در دیدار وزیر امور خارجه با همتای ترکیه‌ای
وزیر امور خارجه کشورمان به منظور ابراز همبستگی و همدردی با دولت و ملت ترکیه به مناسبت حادثه زلزله اخیر و گفت‌وگو با وزیر خارجه این کشور وارد آنکارا شد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه صبح چهارشنبه، هفدهم اسفند وارد آنکارا، پایتخت ترکیه شد و مورد استقبال مقام‌های وزارت خارجه این کشور قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور دیدار با همتای ترکیه‌ای و ابراز همدردی و همبستگی با دولت و مردم ترکیه به مناسبت وقوع زلزله به این کشور سفر کرد، صبح چهارشنبه با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار امیرعبداللهیان ضمن ابلاغ مجدد همدردی و تسلیت جمهوری اسلامی ایران به دولت و ملت ترکیه به خاطر جان باختگان زمین لرزه اخیر این کشور، اظهار کرد: از ساعات اولیه انتشار خبر زلزله در ترکیه و سوریه، مقام معظم رهبری و آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید جدی بر کمک رسانی و ارائه امداد به مردم مصیبت دیده در این حادثه داشتند و دولت و تمامی ملت ایران برای کمک به مردم دوست و برادر ترکیه متحد شدند.

وزیر امور خارجه افزود: با توجه به قرار گرفتن دو کشور در منطقه زلزله خیز، همکاری و تبادل دانش و تجربه بین مراکز ذیربط علمی دو کشور مفید خواهد بود و نهاد‌های تخصصی در زمینه زلزله شناسی و سازه شناسی و مهندسی دو کشور می‌توانند تبادل بازدید داشته باشند.

در این دیدار وزیر خارجه ترکیه ضمن ابراز خرسندی از سفر وزیر امور خارجه کشورمان و اظهار همدردی ایشان و دولت و ملت ایران، از ارسال سریع کمک‌ها و اقلام امدادی جمهوری اسلامی ایران به مردم زلزله‌زده ترکیه در همان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه تقدیر و تشکر به عمل آورد و گفت: این ابراز همبستگی و کمک‌ها نشان داد که ایران علاوه بر یک دوست و همسایه خوب، برادر خوب ترکیه است.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در جریان این دیدار همچنین در خصوص گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کردند.

آن‌ها همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی را مهم و موثر ارزیابی کردند.

دو وزیر همچنین در خصوص روابط دوجانبه تبادل نظر کردند.

فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تسهیل در ترانزیت و حمل و نقل، انرژی، بازارچه‌های مرزی و تسهیل در تجارت مرزی را از موضوعات مهم برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی ارزیابی کردند؛ فعال شدن کمیته مشترک همکاری‌های آب و محیط زیست بخشی از مذاکرات دو وزیر را تشکیل داد.

تاکید بر همکاری‌های پارلمانی نیز از جمله دیگر زمینه‌های مورد گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه بود.


در این دیدار تحولات منطقه‌ای از جمله سوریه، افغانستان و قفقاز و موضوعات بین المللی نیز مورد گفت‌وگو و تبادل قرار گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *