وزیر امور خارجه: ایران دوست روزهای سخت لبنان است/جنگ اوکراین باید متوقف و گفت‌وگو جایگزین آن شود

۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲:۵۳
کد خبر: ۴۵۹۴۵۴۳
وزیر امور خارجه در نشست هم اندیشی با جمعی از نخبگان و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه ای، دانشگاهی و اجتماعی لبنان شرکت کرد.

خبرگزاری میزان – نشست هم اندیشی و تبادل نظر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با جمعی از  نخبگان و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه ای، دانشگاهی و اجتماعی لبنان برگزار شد.

در این نشست جمع زیادی از شخصیت‌های مختلف لبنانی از طوایف مختلف این کشور از جمله وزرای فرهنگ و کار، وزیر خارجه اسبق، رئیس اتحادیه جهانی علمای حامی مقاومت، رئیس مجلس امنای تجمع علمای مسلمین لبنان، برخی نمایندگان مجلس و ... حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، تعدادی از حاضران لبنانی شرکت کننده به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص روابط ایران و لبنان پرداختند.

پس از آن وزیر امور خارجه نیز طی سخنانی، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را در خصوص مسائل داخلی لبنان، روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی بیان کرد.

امیرعبداللهیان در اظهارات خود گفت: ایران دوست روزهای سخت لبنان باقی خواهد ماند.

وی در خصوص ملاقات‌های خود در سفر جاری به لبنان، گفت: مذاكرات خوبی با وزیر امور خارجه، نخست وزیر، رئیس مجلس و دبیرکل حزب الله لبنان داشتم؛ همچنین در دیدار با آقای زیاد نخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، در خصوص آخرین تحولات فلسطین و سرزمین‌های اشغالی تبادل نظر کردیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: سفر به لبنان، فرصت بسیار خوبی برای تبادل نظر در خصوص افق‌های مناسبات دو کشور بود؛ ما باور داریم که طرف‌های سیاسی لبنان شایستگی کافی برای انتخاب رئیس جمهور کشورشان بدون مداخله خارجی را دارند.

وی اظهار کرد: می‌دانیم که لبنان از مشکلات اقتصادی و کمبود سوخت و انرژی رنج می‌برد؛ ما آمادگی داریم در زمینه اقتصادی و تجاری و زمینه انرژی با لبنان همکاری کنیم؛ ما همچنین در خصوص روند گفت‌وگوهای موجود در منطقه بحث و تبادل نظر کردیم؛ رويكرد آیت الله رئیسی مبتنی بر دکترین سياست خارجي متوازن است و اولویت ما در این سیاست، تمرکز بر همسایگان و منطقه است.

وزیر امور خارجه در خصوص تحولات یمن نیز گفت: لازم است جنگ در یمن پایان یابد و راه برای گفت‌وگوهای یمنی - یمنی ایجاد شود.

وی در خصوص بحران اوکراین نيز افزود: قویا باور داریم که جنگ در اوکراین باید متوقف و گفت‌وگو جایگزین جنگ شود.

امیرعبداللهیان همچنین دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران را در خصوص تحولات افغانستان و تلاش‌های کشورمان برای حمایت از مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر برشمرد.

وی با اشاره به سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه غرب آسیا گفت: در زمان جنگ ۳۳ روزه صحبت از خاورمیانه جدید و بعد خاورمیانه بزرگ و بعد بزرگ تر بود؛ هدف اصلی این توطئه ها متمرکز بر ریشه کنی مقاومت بود؛ اما براساس اطلاعات دقیق ما امروز مقاومت بهترین شرایط را در لبنان و فلسطین دارد.

امیرعبداللهیان افزود: همانگونه که از مقاومت شیعه حمایت کردیم، از مقاومت سنی هم در لبنان و سوریه حمایت کردیم و می‌کنیم.

وزیر امور خارجه در پایان در خصوص روابط دوجانبه ایران و لبنان گفت: امیدواریم روند سیاسی در لبنان با انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید کامل شود و زمینه برای تقویت روابط دوجانبه و نیز سفر آیت الله رئیسی، رئیس جمهور ایران به لبنان فراهم شود.

امیرعبداللهیان همچنین در روضةالشهیدین، گلزار شهدای حزب الله لبنان که برخی شهدای شاخص نبرد با اسرائیل و شهدای لبنانی مدافع حرم در آن دفن شده اند.

عماد مغنیه و فرزندش جهاد، مصطفی بدرالدین سید ذوالفقار، سید هادی نصرالله فرزند دبیر کل حزب الله لبنان از شهدای شاخص روضة الشهیدین هستند.

همچنین حضور در گلزار روضة الحوراء زینب که در آن 104 نفر از شهدای مدافع حرم و سه شهید انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران آرمیده اند؛ سمیر قنطار (سید الاسرای لبنان) شناخته شده ترین شهید در میان این شهداست.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *