رئیس جمهور ترکیه: ترکیه مرکز مهمی برای فروش گاز ترکمنستان به کشورهای قاره اروپا است

17:06 - 24 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۵۶۳۸۶
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه پیشنهاد دیدار سه جانبه بین روسای جمهور ترکیه، سوریه و روسیه را پیشنهاد داده است، گفت: ترکیه مرکز مهمی برای فروش گاز ترکمنستان به کشورهای قاره اروپا است.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که برای شرکت در اجلاس سه جانبه ترکیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان به ترکمن باشی ترکمنستان سفر کرده است در اظهاراتی در بازگشت به آنکارا گفت: به پوتین پیشنهاد دیدار سه جانبه بین سران ترکیه، روسیه و سوریه را دادم.

وی افزود: او از این پیشنهاد استقبال کرد و به این شکل مجموعه‌ای از دیدارها را آغاز می‌کنیم.

اردوغان افزود: ما می‌خواهیم یک گام سه جانبه بین ترکیه، روسیه و سوریه برداریم و از این رو از ابتدا باید بین سازمان‌های اطلاعاتی و سپس وزرای دفاع و پس از آن وزرای خارجه جلساتی برگزار شود.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: چاه‌های نفت در سوریه در حال حاضر تحت حفاظت نیروهای ائتلاف است.

وی افزود: تروریست‌ها نفت این چاه‌ها را می‌فروشند و ما تا الان صبور بوده ایم اما صبرمان به پایان رسیده است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه مشکلی وجود دارد که باید به سرعت حل شود و آن این است که سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه، هر از چند گاهی به ترکیه تجاوز می‌کنند، مدعی شد: تروریست‌ها از آنجا (در شمال سوریه) ترکیه را تهدید و تحریک می‌کنند و طبق توافقات قبلی چه در آستانه و چه در سوچی، ما این حق را داریم که در داخل کریدور امنیتی خود که به عمق ۳۰ کیلومتری می‌رسد آنچه لازم است انجام دهیم.

وی با اشاره به وجود طرف‌های حامی سازمان‌های تروریستی در داخل سوریه گفت: سازمان تروریستی «وای پی چی» (YPG) بیشترین حمایت را از نیروهای ائتلاف بین المللی دریافت می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه ضمن هشدار به نیروهای ائتلاف بین المللی به ویژه آمریکا درمورد حمایت از گروه تروریستی «وای پی جی» خطاب به آن‌ها گفت: اگر به تامین سلاح، تجهیزات و مهمات این سازمان تروریستی ادامه دهید ما نیز خودمان را مدیریت خواهیم کرد و آنچه لازم باشد برای دور کردن تهدید تروریسم از مرزهای خود انجام خواهیم داد.

اردوغان با اشاره به موضوع انتقال گاز ترکمنستان از طریق ترکیه (به اروپا) گفت: رئیس جمهور ترکمنستان اوایل سال آینده به ترکیه سفر خواهد کرد و در آن زمان مسائل را در این خصوص نهایی خواهیم کرد.

وی افزود: وزرای انرژی ترکیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان به زودی جزئیات انتقال گاز به اروپا را بررسی خواهند کرد.

اردوغان گفت: به وزیر دستور دادم که تا یک ماه آینده این موضوع را نهایی کند و سه کشور پس از برگزاری اولین اجلاس سه جانبه سران ترکیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، مرحله کاربردی جدیدی را در روابط خود با یکدیگر آغاز کردند.

اردوغان همچنین گفت: تحولات منطقه‌ای و جهانی، اهمیت کریدور میانی که از دریای خزر می‌گذرد را افزایش داده است و ترکیه مرکز مهمی برای فروش گاز ترکمنستان به کشورهای قاره اروپا است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *