رکورد خودکشی و قتل‌ با سلاح گرم در آمریکا طی سال 2021

۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹:۰۷
کد خبر: ۴۴۷۱۸۲۱
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
آمارهای منتشر شده نشان از افزایش خودکشی و قتل‌ با سلاح گرم در آمریکا دارد.

خبرگزاری میزان - قتل با سلاح گرم در آمریکا از سال 2019 تا 2020 که همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا بود، حدود 35 درصد افزایش یافت.

این افزایش همه سنین و بیشتر گروه‌های جمعیتی آمریکا را تحت تأثیر قرار داده، اما نه به یک اندازه؛ نابرابری‌های موجود، از جمله تفاوت‌های نژادی و قومی، گسترش یافته است.

نرخ خودکشی در آمریکا با سلاح گرم بالاتر از میزان قتل با سلاح گرم در سال 2020 بود و به طور کلی با سال‌های اخیر سازگار بود؛ با این حال، افزایش در برخی از گروه‌ها مشاهده شد.

به گزارش «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا»، حدود 21 هزار قتل با سلاح گرم و بیش از 26 هزار خودکشی با سلاح گرم در آمریکا طی سال 2021 رخ داده است.

از سال 2020 تا 2021، درصد قتل و خودکشی به دلیل جراحات ناشی از سلاح گرم به ترتیب از 79 به 81 درصد و از 53 به 55 درصد افزایش یافته است؛ این ارقام بالاترین درصد قتل در بیش از 50 سال گذشته و بالاترین نرخ خودکشی از سال 2001 به شمار می‌رود.

علاوه بر این میزان قتل با سلاح گرم در آمریکا طی سال 2021 در مقایسه با سال پیش از آن 8.3 درصد افزایش داشته است.

بار دیگر آمار منتشر شده نشان داده که سیاه‌پوستان آمریکایی بالاترین میزان قتل با سلاح گرم را در هر گروه سنی تجربه کرده‌اند.

میزان کلی قتل و خودکشی با سلاح گرم در آمریکا طی سال 2021 بالاترین میزان ثبت شده از سال 1993 و 1990 بوده است.

برخی از گروه‌های نژادی و قومی در سال 2021 نرخ‌های بسیار بالاتری را تجربه کردند و در میان برخی گروه‌ها، نابرابری‌ها همچنان افزایش یافت.

شرایط اجتماعی و ساختاری متعدد با خطر قتل و خودکشی همراه است؛ نابرابری‌های سیستمی (مانند فرصت‌های اقتصادی، آموزشی، مسکن و شغلی) و نژادپرستی ساختاری به نابرابری‌ها در نتایج کمک کرده‌اند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا خودکشی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha