بیمه شخص ثالث چیست؟

9:48 - 17 مهر 1401
کد خبر: ۴۴۶۸۱۳۳
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
بیمه شخص ثالث خودرو برخلاف بیمه بدنه، اختیاری نیست و همه افراد باید این بیمه را به اجبار خریداری کنند.

خبرگزاری میزان –  خریداری یک خودرو تنها برای تردد در خیابان‌های شهر کافی نیست. به هر حال باید بعد از خرید خودرو یک سری امور دیگری را نیز انجام داد. بیمه شخص ثالث خودرو، بیمه‌‌ای است که همه افرادی که دارای یک خودرو می‌باشند، می‌بایست آن را خریداری کنند.

خرید بیمه شخص ثالث برای تمامی خودرو‌های کشور ایران اجباری است و بدیهی است که بدون دریافت این بیمه، مشکلاتی برای افراد رخ خواهد داد.

به طور کلی دو نوع بیمه برای خودرو وجود دارد که عبارتند از:

۱ بیمه شخص ثالث خودرو

۲بیمه بدنه خودرو

که می‌توانند برای جبران خسارت‌های خودرو مورد استفاده قرار گیرند. بیمه شخص ثالث خودرو که به بیمه خودرو نیز معروف است، یک بیمه اجباری است؛ اما خرید بیمه بدنه اجباری نیست و هر یک از افراد می‌توانند بسته به نظر خود بیمه بدنه خودرو را خریداری کنند.

همه افرادی که یک خودرویی را خریداری می‌کنند، می‌بایست هزینه مربوط به بیمه شخص ثالث خودرو را به یک شرکت بیمه گر بپردازند.

به طور کلی شرکت‌های مختلفی برای خرید بیمه شخص ثالث ماشین وجود دارند که افراد می‌توانند بسته به نظر خود از یکی از این شرکت‌های بیمه گر استفاده کنند؛ اما در نظر داشته باشید که هزینه بیمه شخص ثالث ماشین برای تمامی خودرو‌ها در هر یک از شرکت‌های بیمه گر ثابت است.

اما شاید برای بعضی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا به بیمه خودرو، بیمه شخص ثالث گفته می‌شود؟ طبق تعاریفی که برای بیمه شخص ثالث ماشین وجود دارد. فردی که ماشین خودرو را بیمه کرده است، به عنوان شخص اول، شرکت بیمه گر به عنوان شخص دوم و فردی که در حین یک تصادف و حادثه آسیب می‌بیند، به عنوان شخص سوم یا همان ثالث در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین، با توجه به توضیحات ذکر شده، بیمه شخص ثالث ماشین بیمه‌‌ای است که خسارت‌های مربوط به شخص ثالث، یعنی فردی که در حین تصادف و یا حادثه آسیب دیده است را می‌پردازد. این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و یا خسارت‌هایی که به صورت مالی به فرد شخص ثالث اعمال شده است را می‌پردازد و در هنگام انتقال خودرو، خرید خودرو باید توسط فروشنده به خریدار، انتقال داده شود.

توجه داشته باشید که بیمه شخص ثالث ماشین، هزینه‌های مربوط به فرد اول (فرد بیمه شده) را پرداخت نمی‌کند. مگر اینکه فرد بیمه شده به غیر از بیمه شخص ثالث بیمه بدنه و یا بیمه حوادث راننده را خریداری کرده باشد. بیمه بدنه هزینه‌های خسارت‌های وارد شده به بدنه خودرو را پرداخت می‌کند و بیمه حوادث راننده، هزینه‌های مربوط به درمان و خسارت‌های جانی که به فرد راننده وارد شده است را پرداخت می‌کند.

مزایای بیمه شخص ثالث خودرو

از مزایا ی اصلی بیمه شخص ثالث ماشین این است که افراد بیمه شده در زمان حوادث دیگر نگران هزینه‌های مربوط به درمان و یا فوت فرد آسیب دیده نیستند؛ چرا که یکی از پوشش‌های اصلی بیمه شخص ثالث ماشین، پرداخت هزینه‌های مربوط به درمان و یا فوت فرد سوم یا شخص ثالث می‌باشد. بنا بر این، از اصلی‌ترین مزایایی که می‌توان برای بیمه شخص ثالث خودرو در نظر گرفت، همین موضوع است.

یکی دیگر از مزایایی که می‌توان برای بیمه شخص ثالث خودرو در نظر گرفت این است که نرخ بیمه شخص ثالث خودرو ثابت ست. در واقع، فرقی نمی‌کند که شما از کدام یک از شرکت‌های بیمه گر می‌خواهید بیمه شخص ثالث ماشین را خریداری کنید. در هر صورت، این امکان برای شما فراهم شده است که بتوانید با یک نرخ ثابت و هزینه مشخصی بیمه شخص ثالث خودرو را خریداری کنید.

نکته: البته در صورتی که بخواهید سقف تعهدات بیمه‌‌ای شرکت بیمه گر را برای بیمه شخص ثالث خودرو افزایش دهید، می‌توانید هزینه‌‌ای را اضافه بر نرخ ثابت تعیین شده برای نرخ پایه بیمه شخص ثالث بپردازید.

از دیگر مزایای بیمه شخص ثالث ماشین این است که نوع مدل خودرو ی شما در قیمت تمام شده بیمه شخص خودرو ی شما تاثیرگذار نیست. در واقع، فرقی نمی‌کند که شما دارای چه نوع خودرو، با چند سال کار و… هستید؛ چرا که هزینه مربوط به بیمه شخص ثالث خودرو در برند‌های مختلف خودرو یکسان است.

در صورتی که شما در چند سال اخیر هیچ گونه خسارتی را از بیمه شخص ثالث دریافت نکرده باشید، مشمول تخفیف خواهید شد. در سال‌های ابتدایی خرید بیمه شخص ثالث خودرو، درصد کمی برای تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو در نظر گرفته می‌شود؛ اما در صورتی که افراد بیش از ۹ سال هیچ خسارتی را از شرکت بیمه گر دریافت نکرده باشند، مشمول تخفیف ۴۵ درصدی خواهند شد.

افرادی که قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارند، می‌توانند با خرید این بیمه در مدت زمان بیشتری هزینه کمتری را برای خریداری بیمه شخص ثالث بپردازند. این نیز یکی از مزایای خرید بیمه شخص ثالث ماشین می‌باشد.

معایب بیمه شخص ثالث خودرو

اصلی‌ترین عیبی که برای بیمه شخص ثالث وجود دارد این است که این بیمه، یک بیمه اجباری است. هر چند که چند سالی است از اجباری بودن این بیمه می‌گذرد و بسیاری از افراد با این موضوع کنار آمده‌‌اند؛ اما به هر حال اجباری بودن این بیمه به نفع فرد بیمه شده، مخصوصا در زمان تصادف و خسارت است.

بیمه شخص ثالث از آن دسته از بیمه‌هایی است که برای فعال کردن آن باید به صورت سالانه حق بیمه‌‌ای را پرداخت نمود؛ اما این بیمه فقط در زمان خسارت و تصادفات پای کار می‌آید و هزینه‌های مربوط به خسارت اعمال شده را پرداخت می‌کند. در واقع، افرادی که بیمه شخص ثالث را خریداری می‌کنند باید به صورت سالانه حق بیمه بپردازند؛ اما بیمه فقط در زمان تصادف و خسارت مبلغی را به عنوان خسارت به شخص ثالث و آسیب دیده پرداخت می‌کند.

بیمه شخص ثالث، خساراتی که فقط به فرد آسیب دیده در جریان تصادف وارد می‌شود را پرداخت می‌کند و پوششی برای جبران خساراتی که به فرد بیمه شده وارد می‌شود، ندارد.

نوع کاربردی ماشین در قیمت بیمه شخص ثالث موثر است. بدیهی است که هر چه نوع کاربری ماشین به گونه‌‌ای باشد که احتمال آسیب رسیدن زیادتر باشد، هزینه مربوط به بیمه شخص ثالث افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال رانندگان تاکسی و خودروهایی که در مراکز آموزش رانندگی فعالیت می‌کنند می‌بایست هزینه بیشتری را برای خرید بیمه شخص ثالث بپردازند.

معمولا برای پرداخت حق بیمه شخص ثالث نیاز است که اشخاص هزینه حق بیمه را به صورت سالانه پرداخت کنند. البته بعضی از شرکت‌های بیمه گر امکان پرداخت قسطی را برای افراد فراهم کرده‌‌اند؛ اما به هر حال ممکن است که در پرداخت قسطی هزینه بیشتری از فرد بیمه شده دریافت شود و در پرداخت سالانه و به صورت یکجا تخفیفی نیز به فرد بیمه شده تعلق بگیرد. این موضوع هم یک عیب برای پرداخت بیمه شخص ثالث و هم جزء یکی از مزایای بیمه شخص ثالث ماشین می‌باشد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *