رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: قاضی ویژه حدنگاری در دادگستری استان‌ها تعیین شود

9:06 - 11 مهر 1401
کد خبر: ۴۴۶۱۲۳۴
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از رؤسای کل دادگستری استان‌ها خواست تا یک قاضی مجرب و برجسته را به عنوان قاضی ویژه حدنگاری تعیین کنند.


خبرگزاری میزان
- حسن بابایی در سی و سومین نشست شورای تحول و تعالی این سازمان، از پیگیری جدی رئیس و اعضای شوراهای قضایی و حفظ حقوق بیت المال استان‌ها در توجه ویژه به اجرای کامل حدنگاری تقدیر کرد.

وی از رؤسای کل دادگستری استان‌ها خواست تا یک قاضی مجرب و برجسته را به عنوان قاضی ویژه حدنگاری تعیین کنند.

کاهش ورودی پرونده های حقوقی مربوط به اراضی و املاک با اجرای جدی حدنگاری در یک‌سال اخیر

حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی رئیس کل دادگستری استان زنجان در این نشست گفت: بررسی ها نشان می دهد دریکسال اخیر با اجرای جدی کاداستر و افزایش صدور اسناد به نسبت سال های گذشته، حداقل 15 درصد از ورودی پرونده های حقوقی در حوزه اراضی و امالک در استان زنجان کاهش یافته است.

وی افزود: اقدامات تحسین برانگیز سازمان ثبت در این یکسال باعث افزایش صدور اسناد حدنگاری در الیه های مختلف شده و باید نهضت ایجاد شده با مدیریت دکتر بابایی در سازمان ثبت در پیشبرد جهادی کاداستر و تأثیر آن در کاهش ورودی پرونده ها را یک فرصت قلمداد کنیم.

دستگاه‌های کم کار در اجرای حدنگاری، از حیث ترک فعل به مراجع نظارتی معرفی می شوند

ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: دستگاههایی که در اجرای حدنگاری همکاری الزم را به عمل نمی آورند از حیث ترک فعل به دستگاه های نظارتی معرفی می شوند.

وی اظهار کرد: در یکسال اخیر یکی از دستورات ثابت و ویژه شورای قضایی و شورای حفظ حقوق بیت المال در استان آذربایجان غربی، اجرای کامل کاداستر بویژه اتمام حدنگاری و صدور اسناد اراضی ملی، منابع طبیعی و اراضی کشاورزی بوده است.

سرپرست معاونت امور امالک و کاداستر سازمان ثبت نیز در نشست شورای تحول و تعالی این سازمان به رشد سه و نیم برابری صدور اسناد اراضی کشاورزی در شش ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در نیمه اول سال 1400برای 2 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی سند مالکیت حدنگاری صادر شده که این آمار در شش ماهه امسال به 7 هزار و 482 هکتار رسیده است.

پیگیری افزایش ظرفیت هیئت های موضوع قانون تعیین، تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و امالک فاقد سند رسمی و لزوم همکاری بیشتر ادارات منابع طبیعی بویژه در پاسخ به استعالمات، از موارد دیگری بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در نشست های شورای تحول و تعالی سازمان ثبت اسناد و امالک کشور، رؤسای کل دادگستری استانها و دادستانهای مرکز استان نیز به طور متناوب و به صورت وبیناری شرکت می کنند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *