قیمت برق در اروپا رکوردی جدید ثبت کرد

8:56 - 05 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۶۸۷۰
قیمت انرژی در سراسر اروپا افزایش یافته و نگرانی‌ها در پی ادامه این وضعیت در زمستان امسال شدت گرفته است.

خبرگزاری میزان - قیمت انرژی در سراسر اروپا افزایش یافته و همزمان با پایان تابستان نگرانی‌ها در این قاره در پی ادامه این وضعیت در زمستان امسال و احتمال از کنترل خارج شدن اوضاع، شدت گرفته است.

به گزارش «یورو نیوز»، دولت‌های اروپایی به دنبال راه حل‌هایی برای مقابله با بحران انرژی در این قاره هستند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر دستورالعمل‌های مصرف گاز را اجرا کرده؛ اگرچه مشخص نیست که آیا این دستورالعمل‌ها برای جلوگیری از جیره بندی و خاموشی در اروپا کافی است یا خیر.

جمهوری چک، که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، خواستار برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا برای رسیدگی به این وضعیت در سریع ترین وقت شده است.

وزیر صنایع جمهوری چک، اعلام کرد «ما در یک جنگ انرژی با روسیه هستیم و این به کل اتحادیه اروپا آسیب می‌رساند؛ پیشنهاد می‌کنم در اولین تاریخ ممکن جلسه فوق العاده شورای انرژی اتحادیه اروپا تشکیل شود.»

در همین حال قیمت برق در اروپا به رکورد جدیدی رسیده و خبر از زمستانی تلخ برای اروپایی‌ها می‌دهد.

قرارداد سال آینده برای برق آلمان به 995 یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسیده و این در حالی است که این نرخ برای فرانسه از هزار و 100 یورو نیز گذشته است؛ قیمت برق در هر دو کشور نیز بیش از ده برابر در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

در انگلیس، شرکت تنظیم کننده انرژی، می‎گوید که سقف قیمت برق و گاز را از اول اکتبر تقریباً دو برابر و به میانگین 3 هزار و 549 پوند در سال افزایش خواهد داد.  

این نهاد افزایش قیمت گاز در انگلیس را پس از لغو محدودیت‌های کووید و اعمال محدودیت‌ها از روسیه در عرضه‌ها علت افزایش قیمت‌ها معرفی کرد.

یک پنجم برق اروپا توسط نیروگاه‌های گازی تولید می‌شود؛ بنابراین کاهش عرضه به ناچار به افزایش قیمت منجر می‌شود.

قیمت گاز اروپا روز جمعه به 341 یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید.

تعطیلی چندین رآکتور هسته‌ای به دلیل وجود مشکلات به افزایش قیمت برق فرانسه کمک کرده، زیرا تولید برق در این کشور به طور چشمگیری کاهش یافته است.

فرانسه که به طور سنتی صادر کننده بزرگ برق اروپا به حساب ‌می‌آمد، اکنون وارد کننده برق است.

«جیووانی سگاراواتی»، دستیار پژوهشی در اندیشکده «بروگل» در بروکسل، گفت: زمستان دوره سختی برای همه کشورهای اروپا خواهد بود.

وی معتقد است که «قیمت‌ها بالا خواهند ماند و احتمالاً حتی ممکن است قیمت‌ها افزایش یابد.»

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *