جرم کلاهبرداری و عناصر آن

10:44 - 17 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۰۱۰۵۲
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
کلاهبرداری در لغت به معنای شیادی و حقه بازی، به فریب و دروغ مال دیگران را گرفتن است.

خبرگزاری میزان – جرم به سه دسته تقسیم می‌شود: جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال و جرایم علیه امنیت. جرم کلاهبرداری جزو جرایم علیه اموال محسوب می‌گردد که امروزه گسترش پیدا کرده است. هر جرم دارای عناصر مادی و معنوی و قانونی است. در موادی از قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری به بیان این جرم و عناصر و میزان مجازات آن پرداخته شده است. برای تشخیص اینکه به عمل انجام شده جرم کلاهبرداری اطلاق شود نیاز است که ابتدا با ماهیت و عناصر آن آشنا شویم.

عنصر قانونی جرم کلاهبرداری

عنصر قانونی جرم یعنی این که آن عمل ارتکابی طبق قانون جرم محسوب شده باشد. کلاهبرداری در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، جرم شناخته شده است و مانند پولشویی، از جرایم علیه اموال می‌باشد. برطبق ماده ۱ این قانون "هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها، تجارتخانه‌های یا کار‌خانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و یا به امور غیر واقع امید‌وار نماید یا از حوادث و پیش آمد‌های غیر واقع بتر‌ساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حواله جات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن‌ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا ۷ سال و پر‌داخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‌شود. "

طبق ماده فوق کلاهبرداری از طریق فریب دادن افراد با استفاده از وسایل متقلبانه صورت می‌گیرد، برای مثال کلاهبردار ممکن است خود را دارای شرکت یا سرمایه دار معرفی کند و برای این کار وسایل تقلبی فراهم کند تا بتوانند اعتماد مردم را جلب کرده و تا اموال و دارای مردم را بگیرد و با خود ببرد، اینگونه کلاهبرداری صورت می‌گیرد.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری

عنصر مادی جرم کلاهبرداری، از جمله کلاهبرداری با دستگاه اسکیمر، عبارت است از فعلی که همراه با سوء نیت و فریب فرد مقابل انجام می‌شود. در واقع برای تحقق جرم کلاهبرداری وجود چند شرط لازم و ضروری است اول باید مانور متقلبانه صورت گیرد به این معنا که تقلبی بودن وسایل یا هر نوع عملیات خلاف واقع یا حتی عناوین مورد استفاده فرد کلاهبردار به منظور فریب افراد استفاده شود. مثلا: فردی به دروغ خود را صاحب شرکت معرفی می‌کند سپس اشخاص فریب خورده و به او اعتماد کرده و فرد کلاهبردار مال افراد را تحصیل می‌کند و می‌برد، به این فعل انجام شده توسط کلاهبردار عنصر مادی جرم کلاهبرداری می‌گویند.

عنصر روانی جرم کلاهبرداری

عنصر روانی یا معنوی جرم کلاهبرداری زمانی محقق می‌شود که کلاهبردار عمدا و با قصد فریب و سوء نیت و همراه با خودآگاهی قصد بردن مال فرد مقابل را دارد؛ بنابراین برای تحقق جرم کلاهبرداری علاوه بر اینکه باید عنصر قانونی و مادی آن محقق شود یعنی طبق قانون جرم شناخته شده باشد و فعل باید به صورت مانور متقلبانه صورت گرفته باشد. کلاهبردار باید قصد فریب و سوء نیت هم داشته باشد، اینگونه جرم کلاهبرداری محقق می‌گردد. ​

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *