رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ارائه پیشنهادات وسوسه کننده عربستان و قطر به بغداد برای سرمایه گذاری در عراق

4:25 - 27 تير 1396
کد خبر: ۳۲۹۸۸۲
پس از آزادی موصل همسایگان عراق توجه زیادی به حمایت از این کشور نشان دادند تا جایی که پیش بینی می شود موصل و سایر شهرها به صحنه کشمکش اقتصادی این کشورها بر سر سرمایه گذاری در عراق تبدیل شود.

به گزارش گروه بین‌الملل ،به نقل از روزنامه الاخبار، با توجه به پیشنهادات وسوسه کننده عربستان و قطر به عراق در ارتباط با سرمایه گذاری در این کشور به نظر می رسد عراق صحنه کشمکش جدیدی بین دو طرف عربی باشد آن هم در حالی که روابط ریاض و دوحه متشنج است.

آزادی موصل و تمایل عربستان و قطر به سرمایه گذاری در عراق

پس از آزادی موصل همسایگان عراق توجه زیادی به حمایت از این کشور نشان دادند تا جایی که پیش بینی می شود موصل و سایر شهرها به صحنه کشمکش اقتصادی این کشورها بر سر سرمایه گذاری در عراق تبدیل شود.

در این میان رقابت عربستان و قطر برای سرمایه گذاری در عراق آن هم در پرتو بحران عمیق روابط دو طرف قابل توجه است، تا جایی که ریاض و دوحه پیشنهاد وسوسه کننده ای را در ارتباط با تامین مالی پروژه های بزرگ عراق به بغداد عرضه کرده اند و به این ترتیب کشمکش دیگری بین دو همسایه در راه است که این بار بخش اقتصاد و سرمایه گذاری در عراق را در برمی گیرد.

آغاز رقابت ریاض و دوحه در میدان عراق

بنابر اعلام منابع دولتی عراق تماس پادشاه عربستان و امیر قطر با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق و تاکید این دو بر حمایت از این کشور حاکی از این است که رقابت بین ریاض و دوحه کلید خورده است و در روزهای آینده دو طرف در راستای جذب عراق به صف خود پیشنهاداتشان را به بغداد عرضه خواهند کرد.

در همین ارتباط چند روز پیش تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در تماس تلفنی با العبادی آزادسازی موصل را به او تبریک گفت و تاکید کرد، کشورش آماده است در کنار عراق بوده و در تمامی زمینه ها از آن حمایت کند.

العبادی همچنین تماس دیگری از سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی دریافت کرد که او نیز پیروزی عراق در آزاد سازی موصل را تبریک گفته و شجاعت تمام عیار نیروهای عراقی و تدبیر دولت و رهبری این کشور را ستود.

نکته قابل توجه اینکه ملک سلمان به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز آزادی موصل را تبریک گفت و از نقش این کشور در رهبری ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش ونابودی آن تشکر کرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *