ماده ۴۴ قانون پنجم توسعه

16:36 - 24 تير 1396
کد خبر: ۳۲۹۰۰۴
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
در ماده ۴۴ قانون پنجم توسعه به صراحت سهمیه‌های استخدامی ایثارگران و خواهران و برادران شهید ذکر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، بر اساس ماده ۴۴ قانون پنجم توسعه، در بند (و) ماده (۴، ۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، به صراحت سهمیه‌های استخدامی ایثارگران و خواهران و برادران شهید ذکر شده است، اما تبصره ۲ ذیل آن برای معافیت از شرایط سنی، جنسی، تحصیلی، معدل و آزمون صرفا به فرزندان شاهد، جانباز و آزاده اشاره شده بود در حالی که حسب قاعده اولویت این امتیاز به طریق اولی شامل خود جانباز و آزاده نیز می‌شود و این موجب ابهام و برداشت‌های گوناگون در مرحله اجرا برای دستگاه‌های مذکور شده بود که با اصلاح این بند ابهام مذکور رفع شده است.

بر اساس ماده واحده قانون اصلاح بند (و) ماده (۴، ۴)، عبارت «یک سال» و قبل از عبارت «بالای یک سال اسارت» و عبارت «با رعایت سقف مقرر در این بند» بعد از عبارت «امور ایثارگران» اضافه می‌شود.

همچنین در فراز آخر بند (و) عبارت «آزادگان زیر سه سال اسارت» به عبارت «آزادگان کمتر از یک سال اسارت» تغییر می‌یابد.

بر این اساس، به ابتدای تبصره (۲) بند (و) ماده (۴، ۴) عبارت «رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان، آزادگان و همسران شهدا، جانبازان و آزادگان» اضافه می‌شود.

گفتنی است بر اساس بند (و) ماده (۴، ۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه: همه دستگاه‌ها مکلفند در چهارچوب سهمیه استخدامی و جایگزینی نیرو‌های خروجی خود حداقل بیست و پنج درصد (۲، ۵%) نیاز‌های استخدامی خود را از میان جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهداء و جانبازان بیست و پنج درصد (۲، ۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان بالای یک سال اسارت، معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، تأمین و به استخدام آنان از محل مجوز‌های مربوط و پست‌های بدون متصدی اقدام نمایند و پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲، ۵%) و آزادگان زیر سه سال اسارت و خواهران و برادران شهداء اختصاص دهند. در مواردی که نیاز به تخصص دارد رعایت شرایط علمی الزامی است.

این ماده قانونی دارای تبصره‌های ذیل می‌باشد:

تبصره ۱ـ بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است فرزندان شاهد و جانباز و آزاده را با اولویت فرزندان شاهد و سپس فرزندان جانبازان براساس درصد جانبازی و فرزندان آزادگان براساس مدت اسارت مذکور در این بند معرفی نماید.

تبصره ۲ـ فرزندان شاهد و جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاه‌های مشمول این قانون موظفند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون و با احراز شرایط عمومی گزینش با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و از ابتداء، آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند.

تبصره ۳ـ همه مسئولین دستگاه‌ها پس از تعیین تکلیف سهمیه مذکور در این قانون می‌توانند اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه خود نمایند. با متخلفین از اجرای این قانون مطابق قوانین و مقررات مربوط رفتار می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *