5 درصد نیاز دارویی کشور از طریق قاچاق وارد می شود/ به اندازه 8 ماه دارو ذخیره داریم

12:57 - 21 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۱۲۰
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ۹۵ درصد از نیاز‌های دارویی کشور از طریق قانونی و تولید داخلی آن تامین می‌شود و ۵ درصد مابقی مربوط به دارو‌های غیر مجاز و دارو‌های قاچاق خارجی است.
5 درصد نیاز دارویی کشور از طریق قاچاق وارد می شود/ به اندازه 8 ماه دارو ذخیره داریمبه گزارش خبرنگار جامعه خبری ، رسول دیناروند روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: میانگین موجودی دارو در کشور برای بیش از ۸ ماه است این در حالی است که این دارو‌ها در همه زمینه‌ها وجود دارد و در حد ۳۰ قلم دچار کمبود‌های دارویی هستیم که این امر در تأمین برخی دارو‌ها به‌عنوان هشداری برای سیاستمداران تلقی می‌شود.

وی افزود: دارو‌های خارج از فهرست باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در حوزه پزشکی شده است چرا که پزشک با ارائه نسخه برای دارو‌های خارج از فهرست که در ایران وجود ندارد، باعث ایجاد مشکلات مدیدی شده است. بنابراین ارائه نسخه دارو‌های خارج از فهرست به‌عنوان تخلف محسوب شده و طبق قانون با خاطیان برخورد خواهد شد.
 
 دیناروند خاطرنشان کرد: قاچاق دارو در زمینه دارو‌هایی صورت می‌گیرد که نیاز آن‌ها در جامعه رؤیت شده و امکان تأمین آن وجود نداشته باشد.سازمان غذا و دارو سعی کرده است به‌طور قانونی نیاز دارویی مردم را تأمین کرده و از ۱۰۰ قلم به ۳۰ الی ۴۰ قلم دارو در راستای نیاز واقعی مردم به دارو در کشور به‌طور قانونی پاسخ داده شده است.دارو‌های هورمون‌های جنسی و سقط جنین به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شود. براساس سنجش قاچاق دارو همچون قاچاق مواد مخدر جرم‌های سنگینی در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: برخی از دارو‌های داری برند خارجی این ذهنیت را برای مردم ایجاد کرده‌اند که این دارو‌ها ارزش بیشتری داشته و با توجه به تولید داخل آن دارو‌ها هنوز نسبت به قاچاق آن اقدام می‌شود و این ناشی از سابقه ذهنی مردم نسبت به دارو‌های خارجی است.

دینار وند افزود: سهم قاچاق دارو در ایران کمتر از ۵ درصد است یعنی ۹۵ درصد دارو‌ها از طریق مجاری قانونی تأمین می‌شود که شامل تولید داخلی نیز است، همچنین ۵ درصد دارو‌های غیر مجاز شامل نیاز‌های القائی ودارو‌های برند خارجی قاچاق است.

وی افزود: بحث سازمان غذا و دارو اجرای سامانه کنترل اصالت است که دراین بخش قاچاق وتقلب دارو حذف شده و با اجرای کامل این سامانه میزان قاچاق و تقلب در کشور حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد حذف می‌شود که این میزان به بازار دارو‌های زیر زمینی تعلق دارد. در حال حاضر این سامانه در زمینه دارو اجرایی شده و در بخش‌های هماهنگی، بازرسی و دستگاه‌های مربوطه درحال اعمال است که کنترل آن در سطح عرضه به حداعلی خواهد رسید.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: سازمان غذا و دارو در تلاش است در حوزه صنعتی داروسازی، غذا و تجهیزات پزشکی به استاندارد‌های مورد نیاز برسد و GMP را در بسیاری از خطوط تولید دارویی و صنایع غذایی ارتقا دهد.
 
وی افزود: درحال حاضر هنوز به شرایط ایده آل نرسیده وسیاست‌های کلی در حوزه حمایت از تولید داخلی بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری صورت گرفته است. این درحالی است که مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید ملی و ارتقای استاندارد‌ها تأکید کرده و در حال حاضر این سیاست‌ها درصعنت داروسازی و تجهیزات پزشکی مورد توجه قرار گرفته است و تا کاربرد کامل آن زمان بسیاری لازم داریم.

دینارون در ادامه افزود: با توجه به شرایط و بودجه محدود در کشور امکان باز کردن دروازه‌های کشور برای رقابت آزاد واقتصاد لیبرالیستی وجود ندارد. این درحالی است که سیاست‌های کلی ما بر اولویت اول تولیدات داخلی است و دستگاه‌های نظارتی باید با کنترل تولید داخل کیفیت را نیز ارتقا دهند چرا که با تولید ملی مشکلات اقتصادی واشتغال تا حدی برطرف شده وتأمین می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *