اینفوگرافیک - عناوین کل اخبار
ایران زیبا - قزوین

ایران زیبا - قزوین

قزوین از لحاظ تقسیم بندی‌های جغرافیایی، مرکز استان هم نام خود یعنی قزوین است. این شهر بسیار خوش آب و هوا، پر است از جاذبه‌ها و یادگاری‌های که از تاریخ غنی آن برای ما آیندگان به جای مانده است. البته قزوین بیشترین دلیل شکوفایی‌اش را تقریبا مدیون این است که هم نزدیک به تهران است و هم نزدیک به استان‌های شمالی و غربی. همین نزدیکی‌اش هم باعث تاثیر بر اقلیم آب و هوایی این شهر شده و آن را تبدیل به یکی از بهترین شهر‌ها برای مسافرت و به اصطلاح یه هوایی خوردن کرده است. قزوین پر است از باغستان‌ها و بوستان‌های مختلف و به همین علت تبدیل به یکی از مناطقی در ایران شده است که پاک‌ترین هوا را با آلودگی کمتر در خود دارد. قزوین نه زیاد پر جمعیت است و نه زیاد کم جمعیت و از این لحاظ، استان ۲۱ ایران است. در زمان صفویان هم قزوین پایتخت بوده است و در حال حاضر هم یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌ها در سراسر ایران یعنی خیابان سپه در این شهر قرار گرفته است.
ایران زیبا - خوزستان

ایران زیبا - خوزستان

استان خوزستان دارای مساحتی حدود ۶۴۲۳۶ کیلومتر مربع است و مرکز آن شهر اهواز است. از نظر عوارض طبیعی شمال و شرق خوزستان را سلسله جبال زاگرس فراگرفته است که ارتفاعات آن در جهت جنوب غربی کاهش می‌یابد، به‌طوری که در نواحی جنوب‌تر به صورت تپه ماهورهایی نمایان می‌شود. استان خوزستان را از نظر پستی و بلندی می‌توان به دو منطقه کوهستانی و جلگه‌ای تقسیم کرد. منطقه‌ کوهستانی در شمال و شرق استان قرار گرفته و منطقه جلگه‌ای آن از جنوب دزفول، مسجد سلیمان، رامهرمز و بهبهان آغاز شده و تا کرانه‌های خلیج ‌فارس و اروند رود ادامه دارد.
عشایر همدان

عشایر همدان

استان همدان با مساحت ۱۹۴۹۳ کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده است. همدان به سبب وجود اقلیم و منطقه‌ی جغرافیایی کوهستانی و سرد دارای ایلات و عشایر کوچ رویی است که ییلاق و قشلاق آن‌ها، زمان‌های کوچ، شیوه‌ی زندگی اجتماعی این مردمان و شیوه‌ی معیشت آن‌ها جلوه‌های زیبایی از زندگی اجتماعی را به وجود آورده‌اند که امروزه به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های اجتماعی استان همدان تبدیل شده است. دامداری در استان همدان به علت تنوع آب و هوایی و وجود مراتع از رونق خاصی برخوردار است. شیوه‌ی دامداری به صورت سنتی بوده و همین امر می‌تواند در زمینه‌ی توسعه گردشگری و جذب توریست مورد استفاده واقع شود.
ایران زیبا - اقلیم هزار رنگ سیستان و بلوچستان

ایران زیبا - اقلیم هزار رنگ سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و استانی مرزی به حساب می‌آید. بیشترین مرز مشترک آن نیز با کشور پاکستان و بخش‌هایی از آن در شمال منطقه با افغانستان است. از جنوب نیز به دریای عمان راه دارد. به دلیل همین موقعیت خاص جغرافیایی، طبیعت بی‌نظیر این استان بسیار جذاب است. لیست جاذبه‌های آن تنها به طبیعت محدود نمی‌شود. تاریخ در همه شهر‌های سیستان و بلوچستان ردپایی از خودش به جا گذاشته است. مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت‌های سیستانی و بلوچ هستند. سیستانی‌ها به زبان فارسی با گویش سیستانی حرف می‌زنند و عموماً پیرو دین اسلام و مذهب تشیع بوده و بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند و پیرو اسلام و مذهب تسنن هستند. استان سیستان و بلوچستان از ۲۶ شهرستان، ۶۸ بخش و ۵۷ شهر ساخته شده‌است.
بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر شهر تبریز، قرن‌هاست محل داد و ستد ایرانیان و گردشگران خارجی بوده تا جایی که برخی اسناد و مدارک نشان می‌دهد این بازار در قرن دهم میلادی فعال بوده است. بازار تبریز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته که همین موضوع سبب رونق این بازار در طول تاریخ بوده است. مشاغل مختلفی در بازار تبریز فعالند و این تنوع فعالیت‌های بازار تبریز از ویژگی‌های شاخص این بازار است. کسبه قدیمی بازار تاریخی تبریز با ارائه اجناس و کالا‌های مورد نیاز مردم هر روز در محل کار خود برای کسب روزی حلال تلاش می‌کنند.
ایران زیبا - جزیره هرمز

ایران زیبا - جزیره هرمز

جزیره هرمزه، جزیره‌ای در ۴۲ کیلومتری خلیج‌فارس است. شکل این جزیره از روی نقشه، شبیه یک مخروط ناتمام است. فقط یکی از روستا‌های هرمز ساکنانی دارد و کسی در باقی قسمت‌های آن زندگی نمی‌کند. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته‌است.
یک روز با مهدیار قهرمان

یک روز با مهدیار قهرمان

سندرم داون، یک اختلال ژنتیکی ست که در آن این افراد به جای این که در ژن آن‌ها ٤٦ کرموزوم وجود داشته باشد، ٤٧ کرموزوم حضور دارد. این کودکان به دلیل اختلالاتی که این تفاوت در بدن آن‌ها به وجود آورده است، از نظر رشد ذهنی و فیزیکی نسبت به هم سن و سال‌های خود عقب‌تر هستند و به همین علت به مراقبت‌های ویژه‌ای از جمله گفتار درمانی، کار درمانی، فیزیوتراپی و... نیاز دارند و در صورت آموزش مناسب، ناتوانی‌های آن‌ها به حداقل ممکن می‌رسد تا آنجا که فرد دارای سندرم داون، می‌تواند مثل سایرین زندگی طبیعی داشته باشد. هر کدام از این افراد یک انسان منحصر به فرد با توانایی‌ها خاص و فوق العاده عاطفی هستند که از نظر سلامتی و یادگیری در سطوح مختلفی قرار گرفته‌اند. اسم «دان» به این دلیل متداول است که، نخستین بار دکتر دان انگلیسی در سال ۱۸۶۶ میلادی به اختلاف ظاهری این افراد با سایر افراد پی برد. طبق گزارش انجمن ملی سندرم داون، از هر ۷۰۰ الی ۱۰۰۰نوزاد در جهان، ۱ نوزاد با این تفاوت متولد می‌شود. مادران ۳۵ ساله و بالاترو پدران بالای ۴۰ سال، نسبت به والدین جوان‌تر، احتمال بیشتری برای ابتلای سندروم داون در جنین خود دارند. این اختلال در سه ماهه اول بارداری، سه ماهه دوم بارداری و در حین آزمایشات قبل از زایمان قابل تشخیص است. صرف نظر از توانایی ذهنی، مدرسه بخش مهمی از زندگی کودک مبتلا به سندرم داون است. مدارس دولتی و خصوصی با کلاس‌های درس یکپارچه، امکان اجتماعی شدن ارزشمندی را برای این افراد فراهم و به این دانش آموزان کمک می‌کند تا مهارت‌های مهم زندگی خود را آموزش ببینند. اگرچه این کودکان ممکن است به کمک و توجه بیشتری در مدرسه نیاز داشته باشند. مهدیار و صدرا، دوقلو‌های ناهمسانی هستند که یکی از آن‌ها با این تفاوت و اختلال ژنتیکی، متولد شده است. مهدیار، کودک سندروم داون ۸ساله‌ای ست که امسال با قبولی در آزمون‌های تعیین سطح ورود به مدارس ابتدایی، در حال تحصیل در مدرسه عادی و در کنار سایر هم سن و سالان خود است. او که سال گذشته نیز امکان ثبت نام در کلاس اول را داشت، بنا به انتخاب و تشخیص خانواده برای همراهی با صدرای کلاس اولی، در مدرسه ثبت نام نکرد، اما پا به پای برادرش، آموزش‌های کلاس اول را به کمک مادرش آموخت تا با دروس کلاس اول آشنا و امسال را بدون هیچ مشکلی بگذراند.
تنهایی؛ انتخابی آگاهانه یا جبر زمانه

تنهایی؛ انتخابی آگاهانه یا جبر زمانه

تنهایی برای بسیاری از انسان‌ها هیچ جذابیتی ندارد. انسان از دیرباز زندگی اجتماعی را ترجیح داده و این شیوه جزو خصیصه‌های جوامع بشری است. اما علت انتخاب یا اجبار انسان در عصر جدید برای زندگی کم تعداد و یا تنها در چه می‌تواند باشد؟ تنهایی حالا دیگر خاص زندگی شهری نیست و در روستا‌ها نیز روز به روز از تعداد خانوار‌ها کاسته و بر جمعیت خانوار‌های تک نفره افزوده می‌شود. روستای «دگه» در ۲۰ کیلومتری شمال سردشت در استان آذربایجان غربی و در کنار رودخانه زاب کوچک قرار گرفته است. به موجب سرشماری سال ۱۳۸۵ در این روستا ۱۷۹ نفر در قالب ۳۰ خانوار زندگی می‌کردند. از این تعداد روز به روز کاسته می‌شود. آیا «تنهایی» در حال حاضر، انتخابی آگاهانه است یا به علت جبر زمانه؟
باغ موزه اکبریه بیرجند

باغ موزه اکبریه بیرجند

باغ اکبریه بیرجند نمونه اصیلی از معماری ایرانی است. خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقا و پویایی بستر طبیعی منطقه شده است. ساخت این مجموعه از اوایل دوره قاجار تا اواخر آن دوره و در چند مرحله انجام شده است. این باغ شامل چند عمارت از جمله عمارت مرکزی است که با عملکرد تشریفات و پذیرایی از مهمانان که هستۀ مرکزی باغ نیز به حساب می‌آید. ویژگی‌های منحصر به فرد باغ اکبریه باعث شد تا در کنار چند باغ دیگر دیگر از کل کشور در قالب یک پروندۀ زنجیره‌ای در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. احداث باغ در زمین شیب‌دار، وجود خطوط راست در طراحی و ساخت عمارت در بلندترین قسمت فضای باغ و همچنین ایجاد جوی آب دائمی و وجود درخت‌هایی قدیمی با عمر بیش از ۱۰۰ سال، از عوامل این ثبت جهانی است. در حال حاضر بخش احداث شده در اوایل دوره قاجار، به عنوان کتابخانه فعال است و از بخش مرکزی که در دوره قاجار احداث شده به عنوان موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی استفاده می‌شود.
پاییز در جاده عباس‌آباد

پاییز در جاده عباس‌آباد

جاده جنگلی زیبا و آرامش بخش عباس‌آباد که به هر سمتش نگاه کنید زیبایی منحصر به فردی را از طبیعت هدیه می­‌گیرید. جاده‌ای به طول ۲۵ متر که از ساحل دریای خزر آغاز شده و بعد از پیمودن جنگلی با درختان انبوه و سرسبز به کلاردشت وصل می‌­شود. این جاده با عمری بیش از نیم قرن درسال‌های بین ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۰ احداث گردیده است. جاده عباس‌آباد که از شهر چالوس ۳۰ کیلومتر و از تنکابن ۲۵ کیلومتر فاصله دارد یکی از زیباترین مناظر مازندران را به تصویر کشیده است و با درختان شمشاد و توسکا که در دل خود پرورانده است مناظری را خلق کرده که هر گردشگری را همسفر خیال می‌­کند.