وجود قدسی امام هشتم(ع) مبتکر عزاداری‌های دهه اول محرم هستند

2:35 - 29 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۷۶۵
خبرگزاری میزان- امام جمعه مشهد مقدس گفت: مبتکر عزاداری دهه اول محرم، وجود اقدس امام هشتم(ع) هستند.
به گزارش آیت الله سید احمد علم الهدی  در نخستین جلسه از سلسله جلسات «تبیین واقعیت قیام عاشورا» در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی اظهار داشت: نکته‌ای که شاید تاکنون کمتر به آن توجه شده باشد این است که مبتکر عزاداری دهه اول محرم، وجود اقدس امام هشتم(ع) هستند.

امام جمعه مشهد مقدس افزود: قبل از امام رضا(ع) دهه اول محرم به عنوان دهه عزاداری سیدالهشدا(ع) در بین شیعه مرسوم و متداول نبود؛ فقط در روز عاشورا زیارت عاشورا می خواندند و عزاداری می‌کردند اما این که از روز اول محرم یک دهه کامل سال به عنوان دهه عزاداری سیدالشهدا باشد، از ابتکارات امام هشتم(ع) بود.

وی روایت منقول از ریان بن شبیب، از اصحاب امام رضا(ع) را سندی بر ادعای مذکور عنوان کرد و گفت: ریان بن شبیب می‌گوید روز اول محرم وارد خانه امام هشتم(ع) در مرو شدم و دیدم که ایشان خانه را سیاهپوش کرده و لباس عزا پوشیده اند؛ عرض کردم «مگر حادثه ای در مدینه نسبت به عزیزان شما اتفاق افتاده است که حالت عزا پیدا کرده‌اید؟» امام(ع) فرمودند «مگر خبر نداری که امروز روز اول محرم و نخستین روز عزای جدم، حسین بن علی (ع) است؟»

آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: وقتی یک شیعه در روز اول محرم از امام رضا(ع) می پرسد «چرا منزل تان را سیاه پوش کرده اید؟»، معلوم می‌شود تا آن روز بنا نبوده است مردم از اول محرم منازل خود را سیاهپوش کرده و اقامه عزا کنند.»

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: به همین دلیل است که در زیارت ناحیه مقدسه به امام هشتم(ع) عرض می‌کنیم «سلام بر تو ای امام رئوفی که احزان روز کربلا را تهییج فرمودی»؛ این جمله به روایت منقول از ریان بن شبیب اشاره دارد.

پیروزی بر جنگ نرم دشمن، علت عزاداری دهه اول محرم

وی در بیان علت عزاداری 10 روزه شیعیان برای امام حسین(ع) در ابتدای محرم و نیز عزاداری دو ماهه آنها در محرم و صفر، به رسالت استثنایی امام رضا(ع) در جنگ نرم علیه دشمنان اسلام اشاره کرد و گفت: در زیارت ناحیه مقدسه خطاب به امام هشتم(ع) داریم «سلام بر امامی که منصب پدر بزرگوارش، امیرمؤمنان(ع) به او تعلق پیدا کرد و همان طور که امیرمؤمنان(ع) به وسیله شمشیر با دشمنان خدا می جنگید، ایشان با بیان، قدرت سخن، بحث و علم دشمنان را مجاب کرده و با آن ها مبارزه می‌نمود.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه مأمون برای جبران ضعف علمی خود در خلافت و کم رنگ کردن مراجعه علمی مردم به اهل بیت(ع)، از شگرد القای نو اندیشی و آزادی فکری به نسل جوان و نیز ترویج اندیشه های غربی معروف به «فلسفه یونانی» در جامعه استفاده کرد، افزود: مأمون می‌خواست مردم با ایده‌ها و نظریه‌های مختلف دست و پنجه نرم کنند تا بدین وسیله مردم به در خانه اهل بیت(ع) نروند.

امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: مأمون قدرت و حکومت می‌خواست ولو به قیمت این که مردم بی دین باشند، لذا تبلیغات یهودیت، مسیحیت و حتی شرک و بت پرستی را در کشور آزاد کرد و از طرف دیگر فلسفه یونانی را وارد کشور اسلامی کرده و به کسانی که کتب فلسفه یونانی را به عربی ترجمه می‌کردند، به وزن کتاب، پاداش طلا می‌داد.

وی یادآور شد: امام رضا(ع) در راه مبارزه با این نواندیشی ها و اندیشه های الحادی، عزاداری دهه اول محرم را به عنوان یک برنامه عظیم مبارزاتی انتخاب کردند تا در پناه این ده روز عزاداری سیدالشهدا(ع)، دین تبیین شده، مردم عشق و ارادت بیشتری نسبت به امام حسین(ع) بیابند و روحه مبارزه و کفرستیزی پیدا کنند.

آیت الله علم الهدی با اشاره به این که بنی عباس به دلیل مدعی بودن در مسئله خون خواهی امام حسین(ع) نمی‌توانستند با مسئله عزاداری دهه اول محرم مقابله کنند، اظهار داشت: این اقدام عمدتا در راستای رسالت امام هشتم(ع) در ستیز با توسعه کفر در کشور صورت گرفت چرا که هیچ چیز مانند کربلا مردم را مبارز نمی‌کند و هیچ آموزش، معارف و تفسیر قرآنی به اندازه کربلا و عاشورا رزمنده ضد کفر و الحاد نمی آفریند.

از دشمنان خدا وحشت نداریم

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود به توصیه امام رضا(ع) خطاب به ریان بن شبیب مبنی بر استفاده از ذکر «یا لیتَنی کُنتُ معَکُم» خطاب به شهدای کربلا»، افزود: همین الآن هم می توان در خط شهدای کربلا قدم برداشت؛ «یا لَیتَنی کُنتُ مَعَکُم» یعنی من همین الآن بتوانم کاری که شما با حضور در جریان ضد کفر روی کره زمین کردید، انجام دهم.

وی در پاسخ به این سئوال که «چگونه  72 یا 120 نفر از لشگر سیدالشهدا(ع) توانستند 5 هزار نفر از لشگریان عمر سعد را به هلاکت برسانند؟» گفت: آن 120هزار نفر آمده بودند تا دنیای خود را ساخته و در دستگاه بنی امیه جاه و مقام بگیرند و این یک معیار اصلی روی کره زمین است که هرجا مردمی به دنبال شکم، شهوت و ساختن زندگی دنیوی خود باشند، اهل مقاومت و ایستادگی نیستند، اما آن جا که به دنبال دفاع از بندگی خدا باشند، 120 نفر شان 5 هزار نفر از لشکر دشمن را می کشند تا کشته شوند.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: من و شمای عاشورایی و محرمی که واقعا دلداده سیدالشهدا(ع) هستیم، جزو کدام دسته‌ایم؟ آیا به دنبال توسعه اقتصادی و پول و شکم خود می‌دویم یا به دنبال دین خود؟

امام جمعه مشهد مقدس تصریح کرد: اگر ما به دنبال دین خود برویم از دشمنی که شکم ما، اقتصاد ما و جان ما را نشان بگیرد، وحشت نداریم چرا که همه دشمنان اسلام در برابر ما شکست خورده هستند؛ کربلا و عاشورا خیالات و توهم و احساسات نیست، بلکه یک خط مشی، راهبرد حرکتی و برنامه زندگی است.
رضا
|
-
|
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
0
0
السلام العليك يا علي ابن موسي رضا (ع)
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *