ایران اورانیوم غنی سازی شده خود را خواهد فروخت

19:04 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۵۱۸
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان - رئیس هیأت ایرانی تأکید کرد: ایران اورانیوم غنی سازی شده‌ی خود را ترقیق نخواهد کرد، بلکه آن را به برخی از کشورها که وی نام آنان را نبرد، خواهد فروخت.
به گزارش گروه سیاسی ، عراقچی در گفت و گو با شبکه پرس تی وی اظهار داشت : تمام طرف ها در حال تلاش برای تهیه سندی رسمی هستند که شامل جزئیات فعالیت های مشترک برای طراحی مجدد این راکتور و مسئولیت های مختلف طرف های دخیل در این فعالیت ها است.
 
عراقچی افزود: چین، آمریکا و ایران قبلاً اعلام کرده بودند که در این فعالیت های مشترک دخیل خواهند بود. از اینرو، ما می دانیم که دست کم این سه کشور در این پروژه شرکت خواهند داشت، اما شکی نیست که ریاست این پروژه بر عهده ایران خواهد بود، اما آمریکا و چین در روند طراحی مجدد رئاکتور اراک دخیل خواهند بود.
 
وی در ادامه با بیان اینکه اورانیوم خود را رقیق نخواهیم کرد ، گفت :  ایران تلاش دارد در ازای اورانیوم غنی سازی شده ی خود، اورانیوم طبیعی دریافت کند.
 
عراقچی درباره زمان آغاز اجرای عملی برجام افزود : به عقیده من، ایران فقط به چند هفته زمان نیاز دارد تا اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهد. البته آژانس بین المللی انرژی اتمی باید این فعالیت های ایران را راستی آزمایی و در نهایت، تأیید کند. اگر چنین شود، روز اجرای برجام و لغو تحریم ها فرا خواهد رسید.
 
وی درباره نشست های دیگر کمیسیون مشترک که قرار است انجام شود، گفت: احتمالاً در نیمه دوم ماه نوامبر که قبل از روز اجرای برجام خواهد بود، این کمیسیون بار دیگر ملاقات خواهد داشت تا موضوعات جاری را مورد بحث و بررسی قرار دهد.
 
عراقچی همچنین گفت: این کمیسیون هر سه ماه یک بار نشستی را اینجا در وین برگزار خواهد کرد. این تصمیمی است که در نشست امروز، معاونان وزیران خارجه در اینجا گرفته اند.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *