آیت‌الله مکارم شیرازی: مالیات وارد سبد هزینه مردم شود‌

1:20 - 22 مهر 1394
کد خبر: ۸۷۲۲۸
خبرگزاری میزان- مرجع تقلید شیعیان گفت: اساس کار مالیات، فرهنگ‌سازی برای پرداخت آن در بین مردم است و اگر این کار انجام شود، مالیات وارد سبد هزینه مردم می‌شود.
به گزارش آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور  اظهار داشت: مالیات در کشور نیازمند فرهنگ‌سازی قوی است تا مردم از چرایی پرداخت مالیات مطلع باشند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: برخی مردم پیش ما می‌آیند و می‌گویند حال که مالیات پرداخت کردیم، دیگر وجوهات را پرداخت نمی‌کنیم. ما به ایشان می‌گوییم که مالیات، هزینه خدماتی است که مردم از کشور دریافت می‌کنند که شامل امنیت، حمل و نقل و بسیاری امکانات دیگر می‌شود و باید هزینه استفاده از این‌ها، پرداخت شود.

استاد سطح عالی حوزه عملیه قم تصریح کرد: گاهی اوقات من به اهل بازار می‌گویم که در قدیم خود شما داروغه‌هایی را انتخاب کرده و هزینه آن‌ها را برای مراقبت از بازار پرداخت می‌کردید و اکنون سرمایه گذاری‌های زیادی در کشور انجام شده است و بخشی از هزینه نگهداری آن‌ها نیز از شما دریافت می‌شود. از همین رو نیازمند این هستیم که چرایی پرداخت مالیات باید به مردم شناسانده شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نیاز دولت به مالیات برای اداره کشور خاطرنشان کرد: احتیاج دولت صحیح است اما این احتیاج باید براساس عدالت از مردم دریافت شود نه اینکه به طریقی این نیاز از مردم تأمین شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: متاسفانه برخی اوقات این دریافت مالیات عادلانه نیست و صاحب کارخانه‌ای با 100 کارگر پیش ما آمده بود که مالیات وی ظرف چند سال، 58 برابر شده بود و مبلغ سال‌های قبل نیز مشخص بود که این شخص مجبور به تعطیلی کارخانه‌اش شده است؛ نمی‌گوییم که همه موارد به این شکل است اما یک مورد هم که باشد، به حیثیت این کار لطمه می‌زند.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: یکی از آشنایان می‌گفت که من امسال ضرر کرده‌ام اما می‌گویند این مبالغ در هم ضرب شده است و شما باید مالیات بدهید و باید علاوه بر فرهنگ‌سازی، جلوی این موارد هر چند اندک نیز گرفته شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: از سوی دیگر افزایش مالیات باید با افزایش درآمد مردم همراه باشد و زیرساخت‌ها و ریشه‌ها توسعه یابد تا مالیات نیز افزایش یابد و منابع تولید مد نظر قرار گیرد.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: البته همه‌ی بار افزایش درآمد و حل مشکلات زیرساخت‌ها به دست شما نیست و باید همه دست به دست هم بدهند تا این مسئله توسعه یابد.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم افزود: دولت هزینه‌هایی دارد که باید با شجاعت آن‌ها را کم کند که یکی از آن‌ها یارانه هاست. یارانه‌ها بلایی بود که دامن کشور را گرفت و در حالت خوشبینانه، 20 درصد یا 30 درصد به آن نیازمندند و بسیاری به آن نیاز ندارند، البته قطع آن نیازمند یک جراحی و نیازمند شجاعت است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تاکید کرد: اگر فرهنگ‌سازی مناسب صورت گیرد و نکات ذکر شده، رعایت شود، مردم مالیات را کم کم جزو هزینه‌های خود به حساب می‌آورند و مملکت را باید با تدبیر، نه با زور نگاه داشت.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به شرایط موجود کشور، اظهار داشت: انشاءالله کم کم فشارهای خارجی به کشور نیز کم می‌شود و شرایط کشور بهتر می‌شود.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *