از گمانه‌زنی‌ها برای تبادل جیسون رضاییان تا آخرین خبرها از صدور حکم وی

13:15 - 25 مهر 1394
کد خبر: ۸۷۱۴۷
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
خبرگزاری میزان- خبر مبادله جیسون رضاییان در حالی همچنان در میان برخی محافل مطرح است که سخنگوی دستگاه قضا از صدور حکم اولیه این متهم طی چند روز گذشته خبر داد.
از گمانه‌زنی‌ها برای تبادل جیسون رضائیان تا آخرین خبرها از صدور حکم وی
به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی ، «حکم جیسون رضاییان صادر شد»، خبری که سخنگوی قوه قضائیه در هشتاد و ششمین نشست خبری خود آن را مطرح کرد تا پرونده جیسون رضاییان پس از 9 ماه بررسی موشکافانه و دقیق دستگاه قضا به صدور حکم اولیه منتهی شود.

چرا جیسون رضاییان بازداشت شد؟

جیسون رضاییان خبرنگار 40 ساله واشنگتن پست و دارای تابعیت ایرانی- آمریکایی، تیرماه سال 93 به اتهام جاسوسی دستگیر شد و دادستانی تهران چهارشنبه 24 دی ماه همان سال، از صدور کیفرخواست این پرونده و ارسال آن به دادگاه انقلاب خبر داد.  

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات جیسون رضاییان 5 خرداد ماه امسال در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار و اتهام جاسوسی به جیسون رضاییان تفهیم شد و دومین جلسه دادگاه صبح روز دوشنبه 18- خرداد ماه- در همان شعبه دادگاه برگزار شد.

همچنین سومین جلسه غیرعلنی این دادگاه دوشنبه 22 تیرماه سال جاری در دادگاه انقلاب برگزار شد و حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژیه در هشتاد و یکمین نشست خبری خود در این زمینه گفت: دادگاه جیسون رضائیان برگزار شد. جلسه بعدی هم برگزار می‌شود که در زمان خود مطلع خواهید شد و چنانچه حکم صادر شود، به اطلاع خواهد رسید.

چهارمین جلسه دادگاه غیر علنی جیسون رضاییان صبح روز دوشنبه  19 مرداد در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و در پایان این جلسه دادگاه مادر جیسون رضائیان در بین خبرنگاران حضور یافت و بیانیه‌ای به زبان انگلیسی قرائت کرد.

طبق اظهارات وکیل مدافع جیسون رضاییان آخرین دفاعیات پرونده به دادگاه ارائه شد، همچنین گفته شده لیلا احسن وکیل مدافع جیسون رضاییان در تشریح کیفرخواست برای این متهم به جاسوسی گفته است؛ جیسون رضاییان از سوی دادستانی تهران به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است.

وی افزود: بر اساس کیفرخواست صادره، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و نوشتن نامه به اوباما رئیس جمهور آمریکا و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اتهامات جیسون رضاییان است. 

سخنگوی قوه قضائیه: جیسون رضاییان در خصوص بحث خبرنگاری متهم نیست

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در هشتاد و سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره هجمه غربی‌ها درباره پرونده جیسون رضاییان گفت: آنها در تلاشند تا پرونده این متهم را صرفاً در راستای کار قانونی و حرفه خبرنگاری‌اش نشان دهند، آیا این صحت دارد؟ معاون اول قوه قضائیه گفت: آقای جیسون رضاییان در خصوص بحث خبرنگاری متهم نیست؛ چرا که ما خبرنگاران زیادی داریم که تابعیت کشورهای دیگر را دارند و در ایران خبر تهیه می‌کنند. 

ابراز نگرانی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از بازداشت جیسون رضاییان

به دنبال انتشار خبر بازداشت جیسون رضاییان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازداشت اتباع این کشور در ایران ابراز نگرانی کرد. ماری هارف گفت: ما مراتب نگرانی خود را درباره شهروندان آمریکایی که به تازگی در ایران بازداشت شده‌اند از جمله جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن‌پست و دیگر شهروندان غیرآمریکایی اعلام می‌کنیم. ما می‌خواهیم به شفافیت اعلام کنیم که سه شهروند آمریکایی بازداشت شده‌اند. با توجه به محرمانه بودن موضوع قصد نداریم که اظهارنظر بیشتری درباره این موضوع کنیم.

وی افزود: همانطور که می‌دانید اولویت اول ما تأمین امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور است. 


رئیس مجلس شورای اسلامی: تعداد زیادی ایرانی هم در آمریکا به اتهامات عجیب و غریب زندانی هستند
 
رئیس قوه مقننه ایران درباره اتهامات جیسون رضائیان و سرنوشت قضایی او در 11 شهریور ماه در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در گفت و گو با سی ان ان گفت: اطلاع دقیقی از پرونده رضاییان ندارم و باید از قوه قضائیه سئوال کرد ولی ما هیچ علاقه ای به اینکه افراد را در زندان نگه داریم، نداریم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چون قوه قضائیه مستقل است، باید مسئله را رسیدگی کند البته به این نکته هم توجه کنید که تعداد زیادی ایرانی هم در آمریکا به جرم های مختلف و اینکه برخی از این اتهامات عجیب و غریب هم هست، زندانی هستند و باید برای آنها فکری کرد و نگران بود. ما فکر می کنیم برای همه این ها باید تلاش کنیم که زندان کمتری تحمل کنند. اما درباره پرونده رضاییان نمی توانیم از منظر قوه مقننه، چیزی را به قوه قضائیه تحمیل کنیم. باید پرونده او را دید و فکر می کنم عدالت، بالاتر از هر صنفی است. هر کسی در هر رشته ای که است، باید در پیشگاه قانون علی السویه باشد ولی تلاش های دیپلماتیک در این زمینه مناسب است. 

سخنگوی قوه قضائیه: مبادله‌ جیسون رضاییان مطرح نیست
 
البته  خبر مبادله جیسون رضاییان در حالی مطرح شد که حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در مورد مبادله جيسيون رضائيان گفته است: در برخی محافل مبادله جيسيون رضائيان مطرح شده است که اين موضوع در قوه قضائيه مطرح نشده است.

همچنین حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در17 شهریور ماه در حاشیه افتتاح مرکز داوری در اتاق تعاون در پاسخ به سئوال خبرنگار میزان در  خصوص انتشار اخباری مبنی بر مبادله جیسون رضاییان گفت: هنوز پرونده منجر به محکومیت نهایی نشده است که این موضوع قابل طرح باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: دستگاه قضا به صورت دقیق و روشن به این پرونده رسیدگی کرده است

اما تازه‌ترین اخبار درباره مسئله تبادل جبسون رضاییان از سوی دبیر ستاد حقوق بشر در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد، لاریجانی با اشاره به تبلیغات اخیر غربی‌ها مبنی بر تلاش ایران برای مبادله جیسون رضاییان با شماری از زندانیان ایرانی در آمریکا، این مسئله را رد کرد و گفت: غربی ها حتی بحث مبادله وی را مطرح کردند ولی ما معتقدبم ایرانیانی که در آمریکا دستگیر شده اند اتهام بخش عمده شان این است که تحریم ها را نقض کرده اند، به هرحال هم این تحریم ها ظالمانه هستند و هم این افراد ایرانی در زندانهای امریکا ظالمانه در حبس هستند. اینها جرمی مرتکب نشده اند که بخواهند در زندان باشند. این از جنس همان تبلیغاتی است که می خواهند سیستم قضایی ما را به عنوان یک سیستم معامله مطرح کنند و بگویند اینجا حق و قضا مطرح نیست ولی بنده قاطعانه می گویم که دستگاه قضا صرف نظر از این حرف ها به جرائم این فرد به صورت دقیق و روشن رسیدگی کرده است و آن چه قانون در رابطه با این فرد حکم می کند در خصوص وی اجرا می شود. طبیعتا ارتباط این فرد با برخی افراد سبب این شده که محکومیت پیدا کند.


وزیر امور خارجه: در تلاش هستیم تا موضوع جیسون رضاییان به لحاظ بشر دوستانه حل شود

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان نیز در خصوص مبادله جیسون رضاییان گفته است که در تلاش هستیم تا این موضوع به لحاظ بشر دوستانه حل شود و اتهاماتی که متوجه این فرد است، قضایی و جدی است.


گزارش سازمان اطلاعات سپاه از جیسون رضاییان
 
در 12 مهر ماه سازمان اطلاعات سپاه از پرونده جیسون رضاییان به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش داد و در بخش دیگری از جلسه این کمیسیون، گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره شیوه‌های نفوذ دشمن برای آسیب زدن به بنیان‌های انقلاب و نظام از جمله پیگیری آمریکا برای آزادی جیسون رضاییان مورد بررسی قرار گرفت.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در این زمینه گفت: براساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه، جیسون رضاییان یک ایرانی آمریکایی‌الاصل است و یک عنصر حائز اهمیت برای آمریکایی‌ها محسوب می‌شود، به گونه‌ای که آمریکایی‌ها برای آزادی وی بسیار تلاش می‌کنند.
 
وی اضافه کرد: جیسون رضاییان مأمور اجرای تفکر آن دسته از سنای آمریکاست که معتقدند اگر این کشور بتواند روابط خود را با ایران به سطح قبل از انقلاب برگرداند، حکومت ایران را می‌توان به آسانی ساقط کرد. 

ادعای جدید مدیرمسئول واشنگتن پست

اکنون خبر مبادله جیسون رضاییان در حالی همچنان در میان برخی محافل مطرح است که سخنگوی دستگاه قضا از صدور حکم اولیه این متهم طی چند روز گذشته خبر داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده جیسون رضاییان به خبرنگار میزان گفت: حکم این پرونده صادر شده و این حکم قابل اعتراض است و هنوز زمان اعتراض وی به اتمام نرسیده است بنابراین دادگاه منتظر می‌ماند و بعد از ابلاغ اگر چنانچه اعتراض نکردند حکم قطعی می‌شود.
 
وی ادامه داد: در غیر اینصورت به مرحله تجدیدنظر می‌رود؛ اما اطلاعی ندارم که حکم ابلاغ شده است یا خیر که طبیعتا پس از ابلاغ فرصت اعتراض دارند. 

با وجود صدور حکم اولیه این متهم به جاسوسی امکان بیان جزئیات حکم از سوی دستگاه قضا امکان‌پذیر نیست چرا که حکم وی هنوز قطعی نشده است و متهم پس از ابلاغ، طبق قانون تا 20 روز فرصت اعتراض دارد ولی با این حال مدیر مسئول روزنامه واشنگتن پست مدعی شده است که این حکم ناعادلانه بوده و برای تجدید نظر فوری پیرامون حکم جیسون رضاییان در حال تلاش هستند. البته هنوز مشخص نیست که بر مبنای کدام اطلاعات مدیر واشنگتن پست چنین ادعایی را مطرح می‌کند. 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *