رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بهادری‌جهرمی: هیچ تغییری در تیم اقتصادی و روند تصمیمات اقتصادی دولت رخ نداده است

23:49 - 05 ارديبهشت 1401
کد خبر: ۸۰۹۸۸۰
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگو و دبیر هیئت دولت ضمن رد برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای مبنی بر تغییر در تیم اقتصادی دولت گفت: هیچ تغییری در تیم اقتصادی و روند تصمیمات اقتصادی دولت رخ نداده است.

- علی بهادری جهرمی پس از انتشار گمانه ­زنی­‌هایی در رسانه ­ها مبنی بر تغییر در تیم اقتصادی دولت، جزئیات تصمیم هیئت دولت را پیرامون تغییر ترکیب در کمیسیون اقتصادی دولت تشریح کرد و ضمن رد این گمانه‌­زنی‌ها گفت: آقایان محسن رضایی و صولت مرتضوی مانند سایر اعضای هیئت دولت همچون گذشته حق حضور در تمام کمیسیون ­های دولت از جمله کمیسیون اقتصادی را دارا هستند. علاوه بر این، هیچ تغییری هم در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به طور منظم از سوی رئیس جمهور و به ریاست ایشان برگزار می ­شود رخ نداده، همه اعضای تیم اقتصادی دولت همچنان در آن حضور دارند، همه بحث ­ها و تصمیمات اقتصادی لازم و اجرایی در آن­جا طرح می ­شود و آقای محسن رضایی هم دبیر این ستاد است. آقای محسن رضایی، طبق روال هشت ماه گذشته به عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دبیر ستاد اقتصادی دولت مشغول فعالیت است.

بهادری جهرمی تصریح کرد: مباحث مطروحه در کمیسیون اقتصادی اجرایی نیست و موضوعات این کمیسیون هم صرفا بخشی از موضوعات مطرح شده در ستاد اقتصادی دولت است.

دبیر هیئت دولت گفت: در هفت کمیسیون دولت بحث و تبادل نظر مقدماتی و پیشینی پیرامون موضوعات مطروحه در صحن هیئت دولت صورت می­پذیرد. تصمیم نهایی و بدون اطلاع اعضای هیئت دولت در کمیسیون­های فرعی هیئت دولت اخذ نمی­شود.

بهادری جهرمی در توضیح بیشتر پیرامون خبر حذف معاون اقتصادی و معاون اجرایی رئیس جمهور از ترکیب کمیسیون اقتصادی هیئت دولت گفت: پس از انتخاب و تعیین اعضای کمیسیون از بین اعضای هیئت دولت و مطابق آیین­نامه، جلسات کمیسیون با حضور دو سوم اعضای انتخاب ­شده رسمیت می ­یابد. در خصوص برخی کمیسیون­‌ها و خصوصا کمیسیون اقتصاد این موضوع از مدتی قبل مطرح بود که به دلیل مشغله اعضا و وجود جلسات ستاد اقتصادی دولت، گاهی جلسات کمیسیون به نصاب لازم نمی ­رسد و عملا به منظور معطل نماندن بررسی موضوعات، جلسات بدون حد نصاب قانونی تشکیل می ­شد. این مشکل باعث شده بود موضوعات ارسالی از کمیسیون به هیئت دولت، مجدد به کمیسیون ارجاع گردد تا مطابق روال قانونی بررسی شود.

وی تصریح کرد: به طور خاص در مورد کمیسیون اقتصادی، آقایان صولت مرتضوی و محسن رضایی برای برون ­رفت از این مشکل، پیشنهاد دادند که از عضویت در کمیسیون اقتصادی حذف شوند. البته نمایندگان ایشان در کمیسیون اقتصادی حضور داشته و ایشان را از مباحث مورد نیاز مطلع خواهند نمود.

بهادری تاکید کرد: علاوه بر همه این­ها، بنا بر قاعده کلی، هر زمان که نیاز باشد، آقای محسن رضایی و صولت مرتضوی خواهند توانست در جلسات کمیسیون اقتصادی همانند سایر اعضای هیئت دولت حضور یابند. از این رو صرفا برای رفع مشکل نصاب قانونی جلسات کمیسیون اقتصادی و روال قانونی پیدا کردن مذکرات و مصوبات این کمیسیون، عضویت­شان از کمیسیون به پیشنهاد خودشان حذف شد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *