معاون اول رئیس جمهور: به هیچ عنوان نباید در دوران اوج مصرف برق شاهد خاموشی باشیم

17:56 - 31 فروردين 1401
کد خبر: ۸۰۹۱۶۳
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
معاون اول رئیس جمهور گفت: وزارت نیرو با کمک بانک‌های عامل با برنامه ریزی منظم و توسعه نیروگاه‌های تولید برق، کمبود‌های کشور در حوزه برق را جبران کند و نباید به هیچ عنوان در دوران اوج مصرف برق در کشور شاهد خاموشی باشیم.

- بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، جلسه‌ای در خصوص رفع مشکلات توسعه نیروگاه‌ها عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

محمد مخبر در این جلسه که وزیر نیرو و رییس کل بانک مرکزی و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه در حوزه برق حضور داشتند، با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو، برای جلوگیری از خاموشی بر ضرورت تولید برق مورد نیاز کشور به ویژه در فصل تابستان برای جبران کمبود‌ها در این زمینه تأکید کرد و گفت: وزارت نیرو با کمک بانک‌های عامل با برنامه ریزی منظم و توسعه نیروگاه‌های تولید برق، کمبود‌های کشور در این زمینه را جبران کند و نباید به هیچ عنوان در دوران اوج مصرف برق در کشور شاهد خاموشی باشیم.

بررسی برنامه‌های ویژه توسعه ظرفیت تولید برق در دولت در اوج بار سال جاری و به ویژه در فصل تابستان و ارتقای واحد‌های حرارتی موجود، با کمک بانک‌ها و تخصیص اعتبارات لازم واحد‌های جدید نیروگاهی از جمله مواردی بود که در این جلسه در خصوص آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت و معاون اول رییس جمهور از رییس کل بانک مرکزی و همچنین وزیر نیرو خواست تا با تعامل و امضای تفاهم نامه‌ای هر چه زودتر مسایل مالی، چگونگی تخصیص اعتبارات و وصول مطالبات بانکی صنعت برق حل و فصل شود.

در این جلسه وزارت نیرو گزارشی از برنامه‌های توسعه و زمان بندی راه اندازی نیروگاه‌های حرارتی دولتی و خصوصی و واحد‌های بخش بخار سیکل ترکیبی (بیع متقابل) و همچنین تأمین منابع طرح‌های نیروگاهی در دولت سیزدهم ارائه کرد.

در ادامه این جلسه گزارشی در خصوص ناترازی تولید و مصرف برق در ابتدای دولت سیزدهم، ظرفیت عملی تولید برق نیروگاه‌های کشور، دلایل اصلی کسری برق در سال گذشته، مقایسه سالانه تقاضای مصرف برق مطرح شد و در پایان پیشنهاد‌های اجرایی صندوق توسعه ملی جهت بازپرداخت بدهی و تأمین مالی طرح‌های نیروگاهی بحث، بررسی و تصمیم گیری شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *