«فضیلت ماه مبارک رمضان در خطبه شعبانیه پیامبر (ص)» منتشر شد

17:00 - 31 فروردين 1401
کد خبر: ۸۰۸۶۱۵
کتاب «فضیلت ماه مبارک رمضان در خطبه شعبانیه پیامبر (ص)» به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.

- طبق اعلام روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «فضیلت ماه مبارک رمضان در خطبه شعبانیه پیامبر (ص)» اثر حسین اسماعیلی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۶۰ صفحه منتشر شد.

«پیامبر اکرم (ص) »در جمعه آخر ماه شعبان در فضیلت ماه مبارک رمضان بیاناتی ایراد فرمودند و بر مغفرت الهی و شأن فرد روزگار تاکید کردند، چنان که گفتند: در این ماه نفس‌ها و خواب شما عبادت است. پیامبر (ص) ویژگی‌های فراوانی را در این ماه یادآوری می‌فرمایند: از جمله اینکه تلاوت یک آیه قرآن معادل یک ختم قرآن محسوب می‌شود، درب‌های جهنم بر روی بندگان بسته می‌شود و شیطان‌ها در غل و زنجیر خواهند بود. اثر حاضر شرح و تفسیر این خطبه درخشان است.

نویسنده در ابتدای این اثر «پیامبراکرم (ص)» به چرایی نامیدن ماه رمضان به ماه خدا می‌پردازد و پس از تبیین نام‌های ماه رمضان و تعریف رحمت، اسباب رحمت الهی را تشریح نموده و به آمادگی برای چنین مهمانی اشاره دارد.

شرایط و آداب دعا کردن، اوقات دعا کردن، زمان‌ها و مکان‌های با فضیلت برای استجابت دعا از دیگر مباحثی می‌باشد که در این اثر بدان پرداخته شده است.

بخش دیگری از این اثر، به روزه اختصاص یافته و اقسام، مراتب و فواید روزه تبیین گردیده و همچنین قرآن از نگاه روایات و از دیدگاه بیگانگان مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه، فضیلت و پاداش خواندن قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته است.

سپس، ضمن تشریح نام‌های روز قیامت، ادله اثبات معاد نیز مطرح شده است. در این اثر ضمن تبیین چیستی صدقه، فواید، آفات و شرایط صدقه و انفاق کردن مورد بررسی قرار گرفته و به فضیلت آن در ایام و ساعات مخصوص نیز اشاره شده است.

صله رحم و پیوند با خویشاوندان از دیدگاه روایات بررسی شده و بعضی از فواید آن تشریح گردیده و همچنین به قطع صله رحم و ضرر‌های آن اشاره شده است.

در ادامه، ضمن اشاره به چیز‌هایی که گوش دادن به آن حرام است، به روایات در مذمت غیبت پرداخته شده و سپس، مستثنیات غیبت، کفاره غیبت کردن، عوامل غیبت کردن و فرق غیبت و تهمت بررسی شده است.

گناه و آثار شوم آن، توبه از دیدگاه آیات و روایات، بلند کردن دست‌ها وقت دعا، آیات استغفار، مراتب و انواع استغفار، سجده از دیدگاه قرآن و روایات، وقت سجده شکر و روش آن، نماز از دیدگاه قرآن و روایت، علت واجب شدن نماز، آداب نماز، چیستی میزان و دلیل بر موجود میزان، صلوات و فضیلت آن، کیفیت صلوات و چیستی، از دیگر مباحثی بودع که در این اثر بدان پرداخته شده است.

علاقه‌مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *