قالیباف: مجلس در بودجه فرصتی تاریخی برای حل حاشیه‌نشینی فراهم کرده است

22:25 - 18 فروردين 1401
کد خبر: ۸۰۶۷۸۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس مجلس با انتشار پیامی در فضای مجازی نوشت: یکی از مهم‌ترین تصمیمات مجلس که فرصتی بزرگ و تاریخی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی برای دولت محترم فراهم کرده است، در بودجه ۱۴۰۱ محقق شده است.

_ محمدباقر قالیباف با انتشار مطالبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: یکی از مهم‌ترین تصمیمات مجلس که فرصتی بزرگ و تاریخی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی برای دولت محترم فراهم کرده است، در بودجه ۱۴۰۱ محقق شده است.

وی افزود: فعالان حوزه‌های محرومیت‌زدایی و کنشگران عرصه آسیب‌های اجتماعی به خوبی مطلعند که موانع قانونی بر سر راه تغییر وضعیت سکونت‌گاه‌های غیر رسمی چه نقشی در تبدیل شدن حاشیه‌نشینان و ساکنان بافت‌های مسئله‌دار به شهروندان درجه دو و بی‌اثر شدن اقدامات حمایتی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس یازدهم در بودجه ۱۴۰۱، که به وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری اراضی در اختیار خود با قیمت‌های نازل منطقه‌ای به اقشار ضعیف که از سال‌های دور ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی هستند، مجوز داده است. براین اساس مشکل اخذ پروانهٔ ساخت (با رعایت طرح‌های توسعه شهری)، بهره‌مندی ازامکانات عمومی وبازشدن دست شهرداری‌ها درارائهٔ خدمات، حل شده وهمچنین باحل مشکل اسناد مالکیت، امکان اخذ وام برای این شهروندان فراهم خواهدشد.

قالیباف اضافه کرد: ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های بازآفرینی اختصاص یافته است و همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف به واگذاری ۲۰ درصد از زمین‌های در اختیار خود برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای شهر است.

‏قالیباف تصریح کرد: تحقق این هدف در چارچوب قانون، ضمن رفع مشکلات چندین ساله اقشار ضعیف جامعه و ساماندهی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده، امکان صدور پروانهٔ مقاوم‌سازی و نوسازی واقع در این محدوده‌ها را فراهم نموده، امکان ایجاد تعریض شبکهٔ ارتباطی و دسترس پذیری بیشتر این بافت‌ها را در راستای ارتقای کیفیت زندگی و بهبود ایمنی و توانمندسازی ساکنین این سکونت‌گاه‌ها فراهم می‌کند و به محدودیت دستگاه‌های عمومی برای ارائه خدمات عمومی در این مناطق پایان خواهد داد.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه و شناختی که از این موضوع دارم و با توجه به گستردگی آن در سراسر کشور، انتظار می‌رود با اهتمام دولت محترم در میان‌مدت، تحولی شگرف در بحث محرومیت‌زدایی، توانمندسازی و افزایش کیفیت زندگی میلیون‌ها هموطن آسیب‌پذیر و کمتر برخوردار پدید آید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *