آشنایی با قابلیت‌های بخش «املاک و کاداستر» در سامانه ثبت من

۰۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴:۲۳
کد خبر: ۸۰۵۱۳۲
یکی از خدماتی که سامانه «ثبت من» ارائه می‌دهد، خدمات مربوط به «املاک و کاداستر» است که در پیشخوان قابل دسترسی است. این بخش اکنون شامل ۴ زیربخش املاک من، درخواست اصلاح اطلاعات ملک، تصدیق اصالت سند و املاک دولتی است.
- سازمان ثبت اسناد و املاک رسمی کشور، از سال‌های دور در زمره سازمان‌های پر ازدحام و مملو از ارباب رجوع به شمار می‌آمده است. علت اصلی آن هم تعداد بالای امور محوله و زمانبر بودن فرایند رسیدگی به پرونده‌ها بوده است. اما این سازمان اکنون با استفاده از بستر اینترنت و فناوری‌های پیشرفته، بخش قابل توجهی از امور را بدون نیاز به حضور فیزیکی مردم انجام می‌دهد.
 
سازمان ثبت اسناد و املاک سامانه به نام «ثبت من» را به آدرس https://my.ssaa.ir راه‌اندازی کرده و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. این خدمات که در قالب یک پیشخوان ارائه می‌شود شامل موضوعات مرتبط با املاک، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، نوبت‌دهی اینترنتی و موارد دیگر است.
 
برای ورود به سامانه می‌توانید از مرورگر‌های فایرفاکس، گوگل و Microsoft edge استفاده کنید. اگرچه شاید در بعضی از مواقع دسترسی به یک خدمت خاص در سامانه امکان‌پذیر نباشد، اما متخصصان حوزه فناوری اطلاعات همیشه بر این نکته تاکید می‌کنند که «عدم دسترسی» موضوع غیرعادی محسوب نمی‌شود و هر سامانه‌ای در هر نقطه دنیا ممکن است گاهی از دسترس خارج شود. نکته غیرعادی این است که این مشکل به سرعت رفع نشود؛ بنابراین اگر زمانی با مشکل عدم دسترسی به خدمات آنلاین مواجه شدید، موضوع را حتما به «پشتیبانی» سامانه اطلاع دهید و «رفع اشکال» را مطالبه کنید. در این متن با قسمت «املاک و کاداستر» و قابلیت‌ها و امکانات آن آشنا می‌شوید.

املاک و کاداستر در «ثبت من»
یکی از خدماتی که سامانه «ثبت من» ارائه می‌دهد، خدمات مربوط به «املاک و کاداستر» است که در پیشخوان قابل دسترسی است. این بخش اکنون شامل ۴ زیربخش املاک من، درخواست اصلاح اطلاعات ملک، تصدیق اصالت سند و املاک دولتی است. در بخش «املاک من» فهرست املاکی که سند مالکیت دارند و در سامانه جامع املاک داده‌آمایی شده اند، قابل مشاهده است. داده آمایی به معنای مهیاسازی و آماده سازی داده‌هاست که معادل آن در انگلیسی data preparation است.

در بخش «اصلاح اطلاعات ملک» مردم می‌توانند درخواست خود را برای اصلاح اطلاعاتی که احیانا به اشتباه برای ملک آن‌ها درج شده، ثبت کنند.

همچنین با کلیک روی «تصدیق اصالت سند» به صفحه‌ای به نام «استعلام» دسترسی ایجاد می‌شود که با درج اطلاعات ملک از جمله استان وقوع ملک، حوزه ثبتی، پلاک اصلی و فرعی ملک، کد ملی مالک، شماره دفتر املاک الکترونیکی و نوع سند و سپس کلیک روی بخش «بررسی» مردم از اصالت سند خود مطلع می‌شوند.

در قسمت «املاک و کاداستر» بخشی با عنوان «املاک دولتی» مشاهده می‌شود که مورد استفاده وزارتخانه اقتصاد و دارایی است.

برچسب ها: سازمان ثبت ثبت من

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *