رایزنی‎های الجزایر برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

14:30 - 30 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۵۸۰۵
یک منبع آگاه می‎گوید سوریه احتمالا در نشست بعدی اتحادیه عرب به این اتحادیه باز می‌گردد.

- یک منبع آگاه در دبیرخانه اتحادیه عرب، می‎گوید «سوریه در نشست سران کشور‌های عربی که قرار است در ماه مارس آینده در الجزایر برگزار شود، به کرسی خود در این اتحادیه بازخواهد گشت.»

این منبع در گفت‌وگو با پایگاه «العربی الجدید» گفت که تماس‌های الجزایر با کشور‌های عربی به توافق اولیه برای دعوت از دمشق برای حضور در نشست اتحادیه عرب منجر شده است.

به گفته وی، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند مبتنی بر این واقعیت باشد که تصمیم برای مسدود کردن عضویت این کشور «نقص و خلاف منشور اتحادیه عرب» بوده است.

این در حالی است که «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی»، وزیر خارجه قطر، دلایلی را که منجر به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شد، هنوز معتبر می‌داند.

وی در اظهاراتی گفته بود «دولت قطر موضع روشنی در این زمینه دارد، دلایلی وجود دارد که ضرورت تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب را ایجاب می‌کند و این دلایل همچنان وجود دارد.»

در همین حال یک منبع حقوقی در این باره می‌گوید تصمیم وزرای خارجه کشور‌های عربی مبنی بر تعلیق عضویت سوریه که در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۱ در نشستی اضطراری در قاهره اتخاذ شد از شانزدهم همان ماه تا زمان تعهد دولت سوریه به اجرای مفاد طرح عربی، لازم الاجرا بود، اما این تصمیم مطابق با منشور اتحادیه عرب نبود.


برچسب ها: سوریه بشار اسد

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *