قانون حمایت از خانواده؛ کمک‌رسان خانواده‌های مایل به فرزندآوری

21:39 - 25 آبان 1400
کد خبر: ۷۷۴۶۳۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
نائب رئیس کمیسیون مشترک قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مجلس شورای اسلامی گفت: این قانون که با دید حل مسئله و مانع زدایی نگاشته شده است تلاش دارد تا در فرصت ۷ ساله‌ای که برای اجرا دارد، خانواده‌ها و زوجینی را که علاقمند به ازدواج و فرزند آوری هستند، یاری کند.

- فاطمه محمدبیگی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه بالاخره قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» بعد از ۱۱ سال طی مسیر امروز در دولت سیزدهم ابلاغ شد، گفت: این قانون نسبتا جامع و چند وجهی است که با دید حل مسئله و مانع زدایی نگاشته شده است و تلاش دارد در طی فرصت ۷ ساله‌ای که برای اجرا دارد، خانواده‌ها و زوجینی را که علاقمند به فرزند آوری هستند، یاری کند.

وی با اشاره به اینکه تقریبا ۲۰ ماده از این قانون مستقیما مواد اقتصادی است، گفت: خیلی از خانواده‌ها علاقمند هستند فرزند سوم و یا بیشتر داشته باشند، اما به دلایل مشکلات اقتصادی و معضلات دیگر نمی‌توانند این خواست درونی خود را تحقق ببخشند لذا بیشترین مواد حمایتی این قانون از فرزند سوم به بعد است.

نائب رئیس کمیسیون مشترک قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بند الف ماده اول قانون به منظور هماهنگی، نظارت و اجرای صحیح این قانون، ستاد ملی جمعیت به ریاست رئیس جمهور و با حضور برخی از وزرا و روسای برخی از سازمان‌ها مانند صدا و سیما و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد.

حامد برکاتی مدیر کل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت نیز در تماس تصویری با این برنامه اظهار داشت: این قانون در مجموع ۱۵۴ ماده (۷۳ ماده و ۸۱ تبصره) دارد که بیش از یک چهارم این مواد، مستقیما وزارت بهداشت را خطاب قرار داده و در بیش از یک سوم مواد نیز باز از وزارت بهداشت نام برده شده و در نصف مواد، قانون تکالیفی برای تمام دستگاه‌ها من جمله وزارت بهداشت تعیین شده است.

وی ادامه داد: مرخصی زایمان، حمایت اقتصادی از زوجین نابارور، حمایت از کودکان، بیمه شدن بانوان باردار، تامین خوابگاه‌های متاهلین دانشجویی و... از جمله محور‌های این قانون است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *