دبیرکل حزب الله: کمیته‌ای متشکل از کشورهای اسلامی برای دیدارهای مستقیم با یکدیگر ایجاد شود

20:27 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۵۲۰
دبیر کل حزب الله در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی گفت که کمیته‌ای متشکل از کشورهای اسلامی برای دیدارهای مستقیم با یکدیگر تشکیل شود.

- سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله امروز در سخنرانی که در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی داشت، گفت: تلاش‌هایی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی برای همگرایی مسلمانان در سراسر جهان اسلام انجام شده است تا حد زیادی به تحقق انسجام و وحدت کمک کرده تا از مرحله درگیری فرقه‌ای بگذریم. آنچه قبل از بهار عربی ایجاد شد و گفت‌وگوها، تلاش‌های فکری، جلسات و چارچوب‌هایی که تشکیل شده بود، توانست پایه‌ای قوی و منسجم به ویژه بین اهل سنت و شیعیان ایجاد کند.

دبیر کل حزب الله همچنین افزود: امروز ما مرحله‌ای را که در آن تهدید به درگیر شدن با جنگ‌های فرقه‌ای بودیم، رد کردیم که این امر با یاری خدا، آگاهی، بصیرت و حضور افراد صادق و خون شهدا محقق شده است. توطئه هنوز ادامه دارد و تلاش آمریکا در این زمینه همچنان ادامه دارد. این مستلزم آن است که همه ما بنشینیم و دوباره برنامه‌ریزی کنیم به این امید که به هدف مورد نظر برسیم.

وی گفت: ما باید از گذشته استفاده کنیم. از تجربیات قبلی بهره‌مند شویم. کار‌هایی را که بی فایده بود، کنار بگذاریم، از آن‌ها دور شویم و سعی کنیم به دنبال چارچوب‌ها و ایده‌های خوبی باشیم و باید فرصت این کار فراهم شود. ما همیشه در تیررس حملات هستیم و خطرناک‌ترین حمله علیه ما، حمله به همگرایی، هماهنگی و همکاری میان ما است و باید گفت ما وقتی متحد شویم، پیروز می‌شویم.

وی با تأکید بر دست نصرت خدا در افزایش همگرایی امت گفت: این هدفی که در تقریب مذاهب به دنبال آن هستیم، مبارک است که رضای الهی را دنبال دارد و خداوند ما را به تحقق این هدف (همگرایی و وحدت) کمک خواهد کرد. ما باید این امید را داشته باشیم. تجربه گذشته ثابت کرد امید همگرایی و همبستگی وجود دارد، چرا که تا به حال شاهد تجربه‌های خوبی بودیم. دوم اینکه باید از نقاط قوت و ضعف در جهت وحدت استفاده کنیم و بعد به دنبال چارچوب‌ها و اقدامات جدید باشیم. وقتی چنین کنفرانسی برگزار می‌شود و اندیشه‌های مختلف در آن مطرح می‌شود، پس می‌توان به تجربه‌ها افزود. پیشنهادم به این کنفرانس ایجاد کمیته‌ای متشکل از تمام کشورهای اسلامی است. کشورها در این کمیته دیدارهای حضوری و مستقیم داشته باشند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *