نخست وزیر سابق عراق: باید برای مقابله با چالش‌های کنونی جهان اسلام آماده شویم

12:07 - 27 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۳۳۶
نخست وزیر سابق عراق با اشاره به تلاش دشمنان برای ایجاد ویرانی در کشور‌های اسلامی، بر لزوم آمادگی برای مقابله با چالش‌های کنونی تاکید کرد.
- «عادل عبدالمهدی» در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی ضمن تبریک فرارسیدن سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) از حضور در این کنفرانس ابراز خرسندی کرد.

نخست وزیر سابق عراق تصریح کرد: این کنفرانس در کشور ایران برگزار می‌شود، ایران گفتمان، ایرانی که به تنهایی توانسته است در طول تاریخ بزرگترین علما از مکاتب و مذاهب مختلف را تربیت کند.

وی با اشاره به نامگذاری هفته وحدت در ۴۰ سال پیش توسط امام خمینی (ره) و برگزاری کنفرانس وحدت در این سال‌ها و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر مسئله وحدت، اظهار داشت: در عراق نیز آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر مردم عراق به ما فرموده است که اهل سنت از خود شما هستند.

 نخست وزیر سابق عراق با تاکید بر تلاش نیرو‌های خارجی و برخی عناصر داخلی برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان و ایجاد ترس و رعب میان آن‌ها و همچنین فریب خوردن برخی پیروان مذاهب و علمای آن‌ها تصریح کرد: دشمنان به دنبال ایجاد ویرانی در کشور‌های اسلامی هستند تا سیطره بر آن‌ها راحت‌تر شود.

عبدالمهدی از دخالت در امور داخلی ملت‌ها به عنوان جلوه‌ای از تلاش دشمنان برای به ضعف کشاندن کشور‌های اسلامی نام برد و تصریح کرد: علی رغم این مسائل مسلمانان دستاورد‌هایی را در زمینه‌های مختلف در سطح جهان داشته‌اند.

وی با اشاره به این که طبق آمار‌های غربی شمار مسلمانان در جهان به ۱.۹ میلیارد نفر می‌رسد، اظهار داشت: این آمار سهم بزرگی در جمعیت کل جهان دارد و دین اسلام نیز جزء پنج دین بزرگ جهان به شمار می‌رود.

نخست وزیر پیشین عراق در ادامه سخنان خود بر لزوم آمادگی برای مقابله با چالش‌های کنونی تاکید کرد و افزود: باید برای ایجاد وحدت و تقریب در سیاست‌های خود و در میان ملت‌هایمان تلاش کنیم.

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع اصلی «اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلامی» و با ۸ محور فرعی امروز و با حضور آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور آغاز شد.

این کنفرانس از امروز در تهران به صورت حضوری و وبیناری در هفته وحدت (۲۷ مهر تا ۲ آبان) برگزار می‌شود.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *