سید حسن نصرالله: هدف جنایات حزب نیروهای لبنان ایجاد جنگ داخلی است

21:38 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۱۷۹
دبیر کل جنبش حزب الله لبنان گفت: حزب القوات اللبنانیه مسئول جنایات پنجشنبه بیروت بود. این حزب به دنبال ایجاد جنگ داخلی است که به تغییر بافت جمعیتی منجر شود.

  - سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله لبنان در سخنرانی که شامگاه امروز دوشنبه داشت، ضمن تبریک به مناسبت سالروز تولد حضرت محمد (ص)، گفت: از حضور گسترده مردمی در یمن که به مناسبت این سالروز در صنعاء صورت گرفت، احساس افتخار می‌کند.

نصرالله همچنین به خانواده‌های شهدای انفجار تروریستی اخیر در قندرهار افغانستان و خانواده‌های قربانیان جنایت پنجشنبه گذشته در «الطیونه» لبنان تسلیت گفت و اظهار داشت: این حوادث، بسیار خطرناک، مهم و سرنوشت‌ساز است و با حوادثی که اخیرا رخ داده، متفاوت است.

دبیر کل حزب الله در ادامه افزود: یک حزب در لبنان وجود دارد که می‌خواهد مردم همجوار ضاحیه (جنوب بیروت) همیشه در نگرانی باشند و مردم [شیعه]در جنوب بیروت را دشمن مسیحی‌های لبنان نشان بدهد. رئیس این حزب به دنبال ایجاد یک دشمن فرضی برای همسایگان ماست. هدف از این ایجاد نگرانی این است که این حزب خود را مدافع اصلی مسیحیان نشان دهد.

وی با بیان اینکه این حزب، القوات اللبنانیه نام دارد، خاطر نشان کرد: این حزب با این شعار‌ها تلاش می‌کند اهدافی را محقق کند که به سود برخی از کشور‌های خارجی و منافع آنان در لبنان است. برنامه واقعی القوات اللبنانیه، ایجاد جنگ داخلی است که به تغییر بافت جمعیتی منجر شود. با وجود اینکه شهدای روز پنجشنبه از حزب الله و جنبش امل هستند، ولی رئیس حزب القوات، بر حزب الله متمرکز شده است.

نصرالله با اشاره به اینکه درگیری نظامی یا جنگ داخلی برای حزب [القوات]اهمیتی ندارد، تصریح کرد: علت این است که این مسئله از نظر خارجی، به سود این حزب است.. [جعجع]در تلاش است مسیحیان را قانع کند که حزب الله، دشمنی است که قصد دارد به شهر‌های شما حمله کند و هویتتان را تغییر دهد.

نصر الله خبر داد که سمیر جعجع، چند ماه پیش برخی از همپیمانان قدیمی را تحریک کرد تا با حزب الله مقابله کند و همین مسئله باعث شد که حوادث روز پجنشبه رخ دهد.

دبیر کل حزب الله بیان کرد: در روز پنجشنبه به علت حساسیت منطقه، حزب الله اقدامات امنیتی و پیشگیرانه انجام نداد. این بمبی که روز پنجشنبه موفق شدیم خنثی کنیم، نیازمند راهکار و خنثی‌سازی است؛ زیرا که هر لحظه و در هر مکانی احتمال دارد، منفجر شود. معرفی حزب الله به عنوان یک دشمن، توهم است.معرفی حزب الله به عنوان یک دشمن، کذب و افتراء است. حزب القوات اللبنانیه، پوششی برای النصره و تکفیری‌ها در لبنان و سوریه است.

نصرالله در ادامه ضمن اشاره به رفتار حزب الله با مسیحیان تصریح کرد: مسیحیان لبنان می‌توانند از مسیحیان سوریه سوال کنند که حزب‌الله با آنان چطور رفتار کرد. از مردم [مسیحی]معلولا سوال بپرسید. ارتش سوریه، حزب‌الله و متحدانشان در سوریه کسانی بودند از موجودیت مردم مسیحی در سوریه در مقابل تکفیری‌ها حمایت کردند.

نصرالله با بیان اینکه حزب القوات سال ۲۰۱۷ به ثامر سبهان (وزیر وقت سعودی) پیشنهاد ورود به جنگ داخلی در لبنان را داد، تأکید کرد: حزب القوات حتی به متحد خود سعد الحریری زمانیکه در بازداشت عربستان سعودی بود، خیانت کرد و قصد داشت وضعیت داخلی لبنان را متشنج کند حزب القوات ادبیات جنگ داخلی قدیمی را رها نمی‌کند. همین ادبیات زمینه کشتار اخیر در بیروت را فراهم کرد.ما همه اختیار را به ارتش و حکومت لبنان داده‌ایم، تا این مسئله را مدیریت کند.

دبیر کل حزب الله ادامه داد: حزب الله در آن زمان از مسیحیان دفاع کرد، پیش از اینکه به ارتش لبنان اجازه داده شود که مداخله کند. چه کسی خطر را از مسیحیان دور کرد؟ ما بودیم که بهترین جوانان خود را در آن درگیری‌ها دادیم. پس از خروج اسرائیل از خط ساحل و صیدا در جنوب. اجازه ندادیم هیچ فرد مسلحی از امل و حزب الله وارد مناطق مسیحی‌نشین شود.

وی با اشاره به همکاری آمریکا و القوات اللبنانیه برای فتنه‌افروزی در لبنان، گفت: هر جایی که القوات اللبنانیه حضور داشتند، به جنگ یا اخراج مسیحیان منجر شده است.، ولی مسیحیان در مناطق تحت کنترل حزب الله و امل در امنیت زندگی می‌کنند.

نصرالله با اشاره به اینکه بزرگترین دشمن موجودیت مردم مسیحی و جامعه مسیحی در لبنان، حزب القوات و رئیسش است، تأکید کرد: آنچه در سال ۲۰۰۰ انجام دادیم درست بود. ما معترض مزدورانی که ما را عذاب دادند و جان ما را به لب رساندند و ما را کشتند، نشدیم. هر کس را بازداشت کردیم، به ارتش لبنان تحویل دادیم و حتی کسانی را که ما را کشته بودند، محاکمه نکردیم و دادگاه میدانی تشکیل ندادیم و هیچ کس را زندانی نکردیم بلکه در نهایت انسانیت رفتار کردیم.

وی با بیان اینکه حزب القوات، بزرگترین تهدید برای امنیت اجتماعی مسیحیان لبنان است، تصریح کرد: «حزب القوات با داعش و جبهه النصره و کسانی همپیمان شد که معارضان سوری نام داشتند؛ به همین دلیل بزرگترین تهدید است. این‌ها مزدوران اسرائیل هستند. اگر داعش و النصره پیروز شده بودند، هیچ مسیحی، پیش از اینکه به لبنان منتقل شود، باقی نمی‌ماند. این ائتلاف، تهدید بزرگی برای مسیحیان سوریه و لبنان است.

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه گروه‌های تروریستی تکفیری -وهابی تحت مدیریت سرویس اطلاعات عربستان سعودی، عامل کوچاندن مسیحیان عراق بودند، خطاب به مسیحیان گفت: ما هیچ تهدید یا خطری برای شما نیستیم، بلکه حزب القوات و رئیسش، خطر اصلی هستند. دغدغه اصلی ما، جلوگیری از فتنه سُنی-شیعی است که حزب القوات در پی آن است.

نصرالله با اشاره به استقبال حزب الله از همگرایی و توافق با نیرو‌های مسیحی، تأکید کرد: حزب القوات اللبنانیه، مخالف هر گونه تماس است. این حزب از هیچ تلاشی فروگذار نکرد تا توافق بین حزب الله و التیار الوطنی (جریان ملی) را از بین ببرد و این کار را انجام داد. پس از توافق معراب نیز گفتیم که هر گونه همکاری بین اقشار لبنانی، بر روی کل کشور تأثیر خواهد گذاشت.

وی به حزب القوات و جعجع توصیه کرد که از فکر جنگ و درگیری داخلی خارج شود؛ زیرا ساختار نظامی حزب الله شامل ۱۰۰ هزار نیروست. ما برای نخستین بار شمار نیرو‌های رزمنده خود را اعلام کردیم؛ نه برای تهدید، بلکه برای جلوگیری از جنگ داخلی. حزب الله، عامل مثبتی برای مسیحیان است و عامل تهدید آنان نیست و خطاب به رئیس القوات هم باید بگویم که محاسباتت اشتباه است. همان گونه که در سایر جنگهایت، اشتباه کردی و شکست خوردی.

دبیر کل حزب الله با اشاره به نقش مهم حزب الله در تحولات منطقه، در ادامه به جعجع گفت: این رزمندگان را برای جنگ داخلی، مجهز نکردیم. بلکه برای دفاع از کشور در برابر دشمنان است... تا از نفت و گاز ما دفاع کنند.تا از کرامت و حاکمیت کشورمان در برابر تروریسم دفاع کنند. ما ضعیف و ترسو نیستیم. محاسبات ما درست است. ما اصول، اخلاق و ارزش داریم. سر جای خود بنشیند و عاقل باشید. از جنگ‌های خود و جنگ‌های ما عبرت بگیرید. حکومت و کل مردم لبنان باید در برابر این قاتال خونریز و جنایتکار (جعجع) تجزیه طلب بایستند تا از جنگ داخلی جلوگیری کنید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *