قیمت هر مثقال زعفران بین ۵۰ تا ۹۰ هزار تومان

13:32 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۶۲۱۳
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر قیمت ۹۰ هزار تومان است.

_ باشگاه خبرنگاران نوشت: غلامرضا میری از افزایش قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، زعفران پوشال ۱۱ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون تومان، زعفران سرگل ۱۲ میلیون تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ و زعفران نگین ۱۳ میلیون تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: هم اکنون به طور متوسط قیمت هر کیلو زعفران نسبت به هفته‌های اخیر ۲ تا ۳ درصد افزایش داشته است، هرچند افزایش قیمت زعفران نگین به ۱۰ درصد معادل یک میلیون تومان می‌رسد.

میری حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۹۰ هزار تومان است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه برداشت زعفران تا پایان آذر ادامه دارد، بیان کرد: در حال حاضر زعفران نوبرانه وارد بازار شده است.

وی ادامه داد: برآورد‌ها حاکی از آن است که با توجه به خشکسالی، کم آبی، گرانی آب و عدم انگیزه کشاورزان برای تولید بواسطه پایین بودن قیمت، تولید زعفران کاهش خواهد داشت، اما نمی‌توان رقمی را اعلام کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه خبری از اجرای سیاست‌های حمایتی نیست، بیان کرد: سیاست‌های حمایتی تنها روی کاغذ آمده است، درحالیکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انتظار دارند اظهارات مسئولان و نمایندگان مجلس بصورت تداوم دار تا برداشت فصل آینده نه صرفا بصورت مُسکن عملیاتی شود تا با متضرر شدن کشاورزان، جایگاه کشاورزی به خطر نیفتد.

به گفته وی، سال گذشته قرار بود یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به صادرکنندگان پرداخت شود تا آن‌ها با قیمت مشخص محصول را خریداری کنند که به رغم گذشت یکسال از این ماجرا تا این لحظه خبری از تسهیلات و حمایت نیست.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه ۱۲۵ میلیون هکتار زمین زیرکشت زعفران است، بیان کرد: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی، متوسط عملکرد برداشت زعفران ۳.۵ کیلو در هکتار است، هرچند در یک هکتار رکورد ۲۵، ۳۰ و حتی ۴۰ کیلو داریم.

وی سرانه مصرف زعفران را ۷۰ تا ۸۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به گسترش ویروس کرونا و کاهش مناسبت و مهمانی ها، سرانه مصرف کاهش یافته است، اما آمار دقیقی نداریم.

نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره آخرین وضعیت صادرات طلای سرخ بیان کرد: بنابر آمار ۶ ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته که با رفع موانع صادراتی انتظار می‌رود به ۴۰ درصد برسد.

میری در پایان نسبت به قاچاق زعفران هشدار داد و گفت: با توجه به مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما و مقرون به صرفه نبودن صادرات، قاچاقچیان از این موقعیت سوء استفاده کردند و تا زمانی که صادرکننده به ازای هر کیلو زعفران صادراتی یک میلیون تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مابه التفاوت به سامانه نیما پرداخت کند، قاچاق ادامه خواهد داشت.


برچسب ها: صادرات زعفران

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *