شناسایی پلاک‌های مخدوش همزمان با ثبت جریمه

2:25 - 23 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۵۵۶۴
رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران گفت: اگر راننده‌ای پلاک خودروی اش را دستکاری کند ما از طریق دوربین‌ها روی پلاک زوم می‌کنیم و شماره اصلی پلاک را شناسایی می‌کنیم. وقتی این شناسایی شماره واقعی پلاک اتفاق بیفتد جریمه هم به ثبت خواهد رسید.
احسان مومنی رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران در خصوص اثرگذاری روند فزاینده مخدوش کردن پلاک خودرو‌ها بر وضع تصادفات رانندگی به میزان گفت: مساله مخدوش بودن پلاک خودرو‌ها ارتباطی با موضوع تصادفات رانندگی ندارد. چون این مساله علت بروز تصادفات نیست. درواقع آن متخلفانی که پلاک خودروهایشان را می‌پوشانند و مخدوش می‌کنند دنبال این هستند که از آن معابری که پلیس راهور دوربین نصب کرده و نظارت می‌کند عبور کنند. این اتفاق بیشتر مربوط به معابری است که در آن‌ها برای اجرای طرح ترافیک یا طرح زوج و فرد دوربین‌های نظارتی نصب شده است.
 
وی ادامه داد: اگر این نوع متخلفانی که پلاک هایشان را مخدوش می‌کنند مورد شناسایی پلیس قرار بگیرند حتما با آن‌ها برخورد خواهد شد و خودروهایشان هم توقیف می‌شود. اگر هم ما از طریق دوربین‌های نظارتی بتوانیم این متخلفان را شناسایی کنیم -که البته بسیاری از این موارد از طریق اپراتور‌های ما شناسایی می‌شوند- جریمه این تخلف هم برای آن‌ها ثبت خواهد شد. اگر راننده‌ای پلاک خودروی اش را دستکاری کند ما از طریق دوربین‌ها روی پلاک زوم می‌کنیم و شماره اصلی پلاک را شناسایی می‌کنیم. وقتی این شناسایی شماره واقعی پلاک اتفاق بیفتد جریمه هم به ثبت خواهد رسید.
 
بیشتر بخوانید:

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران در پاسخ به اینکه آیا انگیزه اصلی مخدوش کنندگان پلاک خودرو‌ها تردد با سرعت غیر مجاز در معابر است گفت: در حال حاضر عده‌ای خاص دنبال انجام کار‌های مجرمانه و تخلفات سنگین و سرقت هستند و برای فرار از شناسایی شدن اقدام به دستکاری پلاک خودرو‌ها می‌کنند که این یک موضوع جداگانه‌ای است. اما آن دسته از مردم عادی که پلاک خودروهایشان را مخدوش می‌کنند به خاطر عبور از محدودیت‌ها و تردد‌های شبانه یا برای عبور از محدوده‌های طرح ترافیک دست به این کار می‌زنند. درواقع بیشتر مخدوشی‌ها مربوط به چنین مواردی است.

مومنی در واکنش به اینکه آیا ورود خودرو‌های دارای پلاک مخدوش به محدوده‌های طرح ترافیک عاملی برای افزایش حجم تصادفات است گفت: هر وسیله نقلیه‌ای که در خیابان‌ها و معابر تردد می‌کند این امکان برایش وجود دارد که مرتکب تصادف بشود. اما اینطور نیست که تصور شود مثلا ورود خودرویی به محدوده طرح ترافیک علت وقوع تصادفات است. هر وسیله نقلیه‌ای که وارد خیابان می‌شود با این احتمال مواجه است که دچار تصادف بشود. ممکن است خود این خودرو با خودرو‌های دیگر برخورد کند و مقصر باشد یا ممکن است دیگر خودرو‌ها به او بزنند و موجب خسارت دیدگی اش بشوند. اما نمی‌توان این طور تعبیری را به کار برد که علت وقوع تصادفات وجود خودرو‌های دارای پلاک مخدوش بوده است. اما مساله مخدوش کردن پلاک خودرو‌ها می‌تواند بر روی بالا رفتن حجم تصادفات رانندگی اثر گذار باشد. احتمال وجود چنین اثرگذاری‌هایی وجود دارد. ولی باز تصور نمی‌کنم تاثیر قابل توجهی داشته باشد. البته ما تا به حال تمرکز چندانی روی این مساله نداشته ایم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *