اقدامات بی‌بدیل نیروی پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس/ صادرات نفت یک روز هم متوقف نشد

۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴:۵۸
کد خبر: ۷۵۹۳۶۲
دسته بندی‌: سیاست ، دفاعی و مقاومت
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: رژیم بعثی عراق در آغاز جنگ تحمیلی حدود ۳۵۰ فروند جنگنده در اختیار داشت، اما در پایان جنگ بیش از ۹۰۰ فروند هواپیمای جنگی داشت که بلوک شرق و غرب در اختیارش گذاشته بودند؛ این آمار نشان می‌دهد که ناوگان هوایی رژیم بعثی در طول دفاع مقدس ۳ مرتبه تجهیز شد.
- بنا به اعلام دفاع‌پرس، امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد با اشاره به نقش‌آفرینی و رشادت کارکنان پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس، گفت: پدافند هوایی در هشت سال دفاع مقدس اقدامات ارزنده و بی‌بدیلی را در مقابله با رژیم متجاوز بعثی انجام داد. هیچ عملیاتی در دوران دفاع مقدس و در سطح نیرو‌های مسلح انجام نشد، مگر زیر چتر پدافند هوایی که با اقتدار در عملیات‌های مختلف دفاع مقدس شرکت و از آسمان و حریم هوایی کشور در برابر متجاوزان دفاع کرد.

وی افزود: پدافند هوایی در طول دوران دفاع مقدس که کشور ما دائماً از سوی هواپیما‌های دشمن بعثی مورد هجوم ناجوانمردانه قرار می‌گرفت، اجازه نداد که حتی یک روز فرودگاه‌های کشور تعطیل شود و حتی برای یک روز و یک لحظه هم اجازه ندادیم صدور نفت که از طریق جزیره خارگ انجام می‌شد، قطع شود.

صباحی‌فرد ادامه داد: در دوران دفاع مقدس بیش از ۲۰۰ نقطه از مراکز حیاتی و تأسیساتی کشور توسط پدافند هوایی پوشش هوایی داده و امنیت آن برقرار شد.

وی تصریح کرد: نمونه بارز حضور موثر پدافند هوایی نقش‌آفرینی در عملیات غرورآفرین والفجر ۸ بود که طی آن بیش از ۷۰ فروند از انواع هواپیما‌های دشمن در این عملیات منهدم شدند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: زمانی که صدامیان با ما وارد نبرد شدند، حدود ۳۵۰ فروند هواپیما داشتند؛ اما در پایان جنگ تحمیلی، نیروی هوایی رژیم بعثی بیش از ۹۰۰ فروند هواپیمای جنگی را در اختیار داشت که بلوک شرق و غرب در اختیارشان گذاشته بودند. این آمار نشان می‌دهد که ناوگان هوایی رژیم بعثی در طول دفاع مقدس سه مرتبه تجهیز شد که این بیانگر قدرت و اقتدار پدافند هوایی در آن دوران است.
 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha