تعیین قاضی ویژه برای پیگیری پرونده ترور حاج قاسم با همکاری قوه قضائیه

14:36 - 28 شهريور 1400
کد خبر: ۷۵۹۲۲۲
دسته بندی: سیاست
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سالگرد دوم ترور سردار سلیمانی پیش است، امیدواریم که اولین دادگاه آن پیش از رسیدن دومین سالگرد برگزار شود. با همکاری قوه قضاییه، قاضی ویژه برای آن تعیین شده است.

- سعید خطیب‌زاده امروز در نشست خبری هفتگی در تشریح پرونده ترور شهید سلیمانی، اظهار داشت: وزیر محترم امور خارجه همان روز‌های اول، در وزارت این وزارتخانه میان همکاران جلسه‌ای را داشتند.

وی اضافه کرد: متعاقب آن بلافاصله با حضور تمامی سازمان‌های ذیربط از جمله قوه قضاییه و دادستانی، نیروی قدس سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و برخی مسئولان مرتبط جلسه‌ای در وزارت امور خارجه برگزار کردند که تکلیف شود برخی از افراد و پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی این ترور ناجوانمردانه و بزدلانه تعیین شود.

خطیب‌زاده اضافه کرد: سردار سلیمانی به دست شقی‌ترین اشقیا ترور شد و شهادت فیض عظیمی بود که نصیب ایشان شد؛ اما از این که بگذریم اجازه نخواهیم داد  از بعد حقوق بین‌الملل بدون کیفر باقی بماند. در داخل کشور دادخواست‌های لازم تهیه شده است. در این جلسه ابعادی است که باید تکمیل شود.

وی گفت: در چند ساعت صد‌ها صفحه در خصوص متهمان پرونده (آن‌هایی که در دولت ایالات متحده بودند یا کشور‌هایی که کمک کردند و حتی پایگاه‌ها و اطلاعاتی که به این عملیات بزرگ کمک کردند) در جلسات قبلی و این جلسه، تهیه شد. مقرر شد در خصوص اینکه در حوزه بین‌المللی از چه مسیر‌هایی می‌توان مقامات سابق ایالات متحده را مورد سؤال قرار داد و آن‌ها را متوجه عدالت کرد، بحث شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ابراز امیدواری کرد: سالگرد دوم ترور سردار سلیمانی پیش است، امیدواریم که اولین دادگاه آن پیش از رسیدن دومین سالگرد برگزار شود. با همکاری قوه قضاییه، قاضی ویژه برای آن تعیین شده است و وزارت امور خارجه هر آنچه در ارتباط با نهاد‌های بین‌المللی و موضوعاتی که در نهاد‌ها باید انجام شود، انجام داده است.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *