بررسی تحولات و تأمین امنیت افغانستان؛ از مسائل پیش روی اجلاس شانگهای

۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۱
کد خبر: ۷۵۸۳۰۸
دسته بندی‌: سیاست
سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: تحولات افغانستان یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه است و به طور طبیعی وظیفه سازمان شانگهای که تأمین امنیت منطقه و تلاش برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه است، می‌تواند پرداختن به این موضوع بسیار مهم باشد.

محسن پاک‌آئین در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به دستور ضد تروریستی و ضد افراط‌گرایی در اجلاس شانگهای و حضور رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس، اظهار داشت: تحولات افغانستان یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه است و به طور طبیعی وظیفه سازمان شانگهای که تامین امنیت منطقه و تلاش برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه است، می‌تواند پرداختن به این موضوع بسیار مهم باشد.

سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: اتفاقاً کشور‌هایی که در اجلاس شانگ‌های هستند، از کشور‌های همسایه افغانستان و یا از کشور‌های تاثیرگذار در حوزه افغانستان هستند؛ مثل ایران پاکستان چین تاجیکستان ازبکستان و ترکمنستان که همسایه افغانستان هستند و روسیه کشور تاثیر گذاری است.

وی ادامه داد: تمام این کشور‌ها به طور طبیعی نسبت به آثار افغانستان حساس هستند و مذاکره و تبادل نظر این‌ها با هم و اتخاذ راهکار‌هایی برای کمک به استقرار ثبات و آرامش در افغانستان می‌تواند یکی از دستور کار‌های اجلاس و همچنین مذاکرات دو جانبه بین مقامات این کشور‌ها باشد.

پاک‌آئین با اشاره به اهمیت حضور کشورمان در این اجلاس، بیان داشت: اجلاس شانگهای اجلاس مهمی است که ایران می‌تواند در حوزه امنیتی در سایه مذاکره و دیدار با مقامات آن کشور‌ها و در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای، ذی‌نفوذ باشد و در این رابطه مشورت بدهد و طرح‌های خودش را به خصوص برای مقابله با تروریسم و قاچاق مطرح کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: همچنین ایران در بخش دیپلماسی اقتصادی به دلیل قرار گرفتن این کشور‌ها در حوزه اوراسیا می‌تواند بسترسازی لازم را برای همکاری‌های اقتصادی، تجارت، ترانزیت و انرژی انجام دهد که منافع متقابلی برای هر دو طرف دارد و کشور‌های عضو شانگهای هم می‌توانند از موقعیت ژئوپلتیک و ترانزیتی ایران استفاده کنند و از منابع انرژی آن بهره ببرند و ما هم می‌توانیم بازار‌های آن‌ها برای صادرات کالا‌های خودمان استفاده کنیم. در مجموع منافع متقابلی برای همه کشور‌ها دارد.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *