اعزام ۶۰ هزار زوار به مراسم اربعین به عراق قطعی شد/ منع تردد شبانه کماکان ادامه دارد

۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴:۳۱
کد خبر: ۷۵۸۰۱۶
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به آخرین تصمیمات اتخاذ شده گفت: سهمیه زوار ایرانی ۶۰ هزار نفر اعلام شد و شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین دریافت ۲ دز واکسن قطعی است.
- حسین ذوالفقاری درباره آخرین تصمیمات برای سفر به عراق گفت: روز گذشته تیمی به عراق اعزام کردیم ساعاتی قبل آخرین توافقات به امضای دو طرف رسبد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به آخرین تصمیمات اتخاذ شده گفت: سهمیه زوار ایرانی ۶۰ هزار نفر اعلام شد و شرط اعزام دریافت ۲ دز واکسن قطعی است.

وی با اشاره به درباره تست پی سی آر گفت: این آزمایش در زمان ویزا نیاز نیست، اما مقرر شد در زمان ورود به فرودگاه‌های ایران برای رفتن به عراق تست منفی باید همراه داشته باشند. هم‌چنین مقرر شد در برگشت تست پی سی ار شرط سوار شدن در بازگشت از عراق نباشد و در ایران از همه زوار تست رایگان بدهند.

ذوالفقاری بیان کرد: ویزا برای مدت یک ماه اعتبار دارد و به عنوان اربعین صادر خواهد شد. برای اعزام زوار به عراق به صورت زمینی توافقی صورت نگرفته و عبور از همه مرز‌های زمینی ممنوع است. اما اگر زوار تمایل داشته باشند در زمان برگشت می‌توانند از مرز زمینی مهران بازگردند.
 
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره مفقود شدن گذرنامه و راهکار‌های حل آن ادامه داد: طبق هماهنگی برگه‌هایی که آنجا توسط کنسولگری‌های ما صادر می‌شود مورد اعتبار قرار گیرد و مشکلی برای کسانی که گذرنامه آن‌ها مفقود شده پیش نیاید.

ذوالفقاری ضمن اشاره به حمل نیاز‌های موکب‌داران اعم از مواد غذایی و بهداشتی که از سوی عراق ممنوع شده بود گفت: طی مذاکرات انجام شده موفق شدیم موافقت عراق را برای انتقال سقف معینی از موارد مورد نیاز دریافت کنیم. رانندگان باید واکسن دریافت کرده باشند و مشخصات خودرو و رانندگان هم باید ۷۲ ساعت قبل به طرف عراقی اعلام شود.

وی با بیان اینکه از مسیر ایران عبور زوار خارجی ممنوع است گفت: این توافقات امروز با نخست‌وزیر عراق به امضاء رسیده و به نظر می‌رسد تغییری نخواهد داشت.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به محدودیت تردد شبانه نیز گفت: مصوبه ستاد ملی هنوز تغییر نکرده، منع تردد شبانه کماکان ادامه دارد. اما آنچه اعلام شد برای حل مشکل کسانی است که در شهرهایی  که شبانه برای دریافت واکسن به مراکز شبانه‌روزی مراجعه کنند مطرح شده بود.
 
وی گفت: طبق هماهنگی با وزارت بهداشت و راهنمایی رانندگی مقرر شد لیست این افراد اعلام شود و اگر جریمه‌ای شده باشند لغو خواهد شد. کسانی که طی یک شب که این ابهام ایجاد شده بود تردد داشتند و جریمه شدند می‌توانند به راهنمایی رانندگی مراجعه کنند و این قابل حذف است.


برچسب ها: عراق ایران اربعین

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha