هشدار کره شمالی درباره توسعه برنامه موشکی کره جنوبی

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴:۰۵
کد خبر: ۷۲۸۹۴۶
کره شمالی به اقدام آمریکا در پایان دادن به محدودیت‌های توسعه موشکی کره جنوبی واکنش نشان داد.

- کره شمالی ضمن اعلام این موضوع که اجازه آمریکا به کره جنوبی برای ساخت موشک‌های قدرتمندتر نمونه‌ای از سیاست خصمانه آمریکا علیه پیونگ یانگ است، هشدار داد که این امر می‌تواند به وضعیت حاد و ناپایدار در شبه جزیره کره منجر شود.

به گزارش «رویترز»، این نخستین واکنش کره شمالی به نشست اخیر بین سران آمریکا و کره جنوبی است که طی آن واشنگتن به محدودیت‌های چندین دهه‌ای برنامه موشکی کره جنوبی، پایان داد.

پیشتر کره شمالی اعلام کرده بود که تا زمانی که خصومت آمریکا ادامه یابد، به مذاکرات با این کشور باز نمی‌گردد.

«کیم میونگ چول»، کارشناس امور بین المللی، می‎گوید «سیاست خصمانه آمریکا در قبال کره شمالی و برخورد متضاد با دو کره، شرم آور است.»

به گفته وی، «با این حال آمریکا اشتباه می‌کند؛ این کشور برای ایجاد فشار بر کره شمالی با ایجاد عدم تعادل نامتقارن در شبه جزیره کره و اطراف آن، یک اشتباه جدی را مرتکب شده است، زیرا ممکن است این موضوع به ایجاد یک وضعیت حاد و ناپایدار در شبه جزیره کره منجر شود.»

آمریکا پیش از این کره جنوبی را از تولید موشک با بُرد بیش از ۸۰۰ کیلومتر به دلیل نگرانی در مورد شکل گیری رقابت تسلیحاتی در منطقه منع کرده بود.

این بُرد مسافتی، برای حمله کره جنوبی به همسایه شمالی اش کافی است، اما در رسیدن به همسایگان دیگر مانند چین و ژاپن کوتاه است.

برخی از ناظران مسائل کره جنوبی از پایان این محدودیت‌ها استقبال کردند، اما برخی دیگر باور دارند که هدف آمریکا تقویت توانایی نظامی متحد خود در میانه رقابت با چین است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *