رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

عراقچی: تحریم‌های جدید اروپا به معنای تضعیف گفتگوهای هسته‌ای است

11:04 - 27 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۷۱۲۳
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
معاون سیاسی وزیر امورخارجه گفت: تحریم‌ها جدید اروپابه منظور تضعیف گفتگو‌ها در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توافق کلی است.
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از نشست روز پنجشنبه در وین، در گفتگو با «پرس تی وی» اظهار داشت: هیئت ایرانی در جریان گفتگو‌های روز پنجشنبه توافق هسته‌ای به کشور‌های اروپایی وظایف خود برای اعمال تحریم‌های به اصطلاح حقوق بشری و نادیده گرفتن حمله تروریستی به سایت هسته‌ای ایران را یادآور شد.

عراقچی خاطر نشان کرد: این تحریم‌ها به منظور تضعیف گفتگو‌ها در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توافق کلی است.

معاون سیاسی وزیر خارجه، گفت: اروپایی‌ها نه تنها این اقدام مهم خرابکارانه را نادیده گرفتند، بلکه آن‌ها سرگرم اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بودند و این کاملا غیرقابل قبول بود.

مذاکره کننده ارشد ایران گفت: ما به آن‌ها گفتیم که حتی تحریم‌های حقوق بشری شما که دو روز پیش اعمال کردید، ما آن‌ها را به عنوان تحریم‌های مرتبط با توافق هسته‌ای در نظر می‌گیریم، زیرا درست در اواسط مذاکرات (وین) شما تصمیم گرفتید که تحریم‌هایی را وضع کنید و این قطعاً [به معنای]تضعیف مذاکرات فعلی و تضعیف برجام است.

عراقچی با اشاره به تحریم‌های جدید گفت: این یک عملکرد غیرقابل قبول اتحادیه اروپا است.

عراقچی بیان داشت که شرکت کنندگان در جلسه روز پنجشنبه کمیسیون مشترک برجام تبادل نظرات بسیار سختی داشتند، اما همه آن‌ها توافق کردند که پیش روند. اگرچه هنوز اختلافاتی داریم، اما این منافع مشترک را داریم که باید به جلو حرکت کنیم و باید این روند را تسریع کنیم تا در اسرع وقت به نتیجه برسیم.

وی گفت: آن‌ها باید همه تحریم‌ها را بردارند و ما به لیست تحریم‌ها نیاز داریم و این باید کار ما در این دور از بحث باشد، زیرا بدون لیست (تحریم ها) من فکر نمی‌کنم که بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.

به گفته عراقچی، تهران همچنین آماده است لیستی مشابه درباره اقدامات هسته‌ای که باید اتخاذ شود، تهیه کند.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین بر ضرورت تهیه لیستی از تحریم‌ها توسط ایالات متحده تأکید کرد و گفت: بدون آن «هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. »

وی اظهار داشت: من نمی‌توانم بگویم که خوش بین هستم، اما فکر می‌کنم که در مسیر خوبی قرار داریم، اگرچه تأثیرات منفی تحولات روز‌های گذشته را داشتیم و باید به نوعی آن را مدیریت کنیم.

عراقچی گفت که لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی باشد که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *