رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

موضوع اصلی ویژه برنامه‌های معارفی ماه مبارک رمضان سیما

17:38 - 22 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۵۹۰۷
دبیر شورای معارف سیما تواصی به حق و صبر و پیروزی در نتیجه حرکت جمعی بر محور استقامت و مقاومت را موضوع اصلی برنامه‌های معارفی رسانه ملی در ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

- طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی سیما، نشست مجازی دبیر شورای معارف سیما در خصوص تبیین برنامه‌های ماه مبارک رمضان در رسانه ملی صبح امروز برگزار شد. جواد شیخ اکبری در این جلسه با اشاره به مناسبت‌های ماه مبارک رمضان، راهبرد‌های معارفی رسانه ملی را امیدآفرینی با تواصی به حق و صبر برشمرد و گفت: قرآن کتاب زندگی و منشور امید و آرامش است و وعده الهی مبنی بر پیروزی مومنین بر مدار حرکت جمعی بر محور استقامت و مقاومت محقق خواهد شد.

وی به شرایط کرونایی موجود و اعمال محدودیت‌های شدیدتر در برگزاری مراسمات مذهبی به صورت حضوری اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود، آرامش بخشی و انس با قرآن و مناجات ضروری می‌نماید و رسانه ملی در تلاش است بهجت قلبی و نشاط معنوی را در ماه مبارک رمضان ایجاد کند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما بر لزوم توجه به رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه تاکید کرد و گفت: شناسایی و معرفی گروه‌های جهادی و ترویج مشارکت‌های مردمی، بهره گیری از مناسبت ولادت کریم اهل بیت علیهم السلام در این راستا و ایجاد ظرفیت‌های جدید تلویزیونی باتوجه به عدم برگزاری مراسم‌ها به صورت حضوری و بهره برداری از میان برنامه‌های معرفتی با تاکید بر کلام بزرگان از اهم فعالیت‌های رسانه ملی در ماه مبارک رمضان خواهد بود.

شیخ اکبری توجه ویژه به جلسات خانگی قرائت قرآن و مناجات خوانی را مهم ارزیابی و نشاط معنوی، مواسات و همدلی را شعار محوری شورای معارف سیما عنوان کرد و گفت: ذیل این شعار، پویش «#مردم ماه» طراحی شده تا مردم در این فرصت ماه مبارک بتوانند یکدیگر را به کار خیر تشویق کرده و افراد فعال این حوزه را به جامعه معرفی کنند.

وی به تبیین روزانه یک آیه با محور تواصی به حق و صبر اشاره کرد و افزود: رسانه ملی در این راستا و در سه حوزه پخش سخنرانی خطبا و علما، مناجات خوانی و ترتیل روزانه یک جزء از قرآن مجید را در دستور کار قرار دارد.

دبیر شورای معارف سیما از پخش ترتیل خوانی در ساعات مختلف شبانه روز و بویژه نیمه شب خبر داد و گفت: شبکه یک جزء خوانی را از مشهد مقدس، شبکه دو از امامزاده حسین شهر طبس، شبکه سه از حرم حضرت «معصومه (س)»، شبکه چهار از حرم شاهچراغ، شبکه پنج از امامزاده صالح علیه السلام، شبکه آموزش از برج میلاد، شبکه قرآن از حرم «امام خمینی (ره)»، مسجد جمکران، مشهد و حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، شبکه افق از صحن مسجد گوهرشاد و سوریه و شبکه امید از جمع خوانی قرآن در مشهد روی آنتن خواهد رفت.

شیخ اکبری به استقبال مخاطبان از مناجات خوانی‌ها در سال گذشته اشاره کرد و افزود: امسال هم مناجات خوانی از شبکه یک با حاج مهدی سلحشور و حاج منصور ارضی، شبکه دو با حاج محمود کریمی، و شبکه سه با حاج میثم مطیعی، و شبکه پنج با حاج سعید حدادیان و در شبکه قرآن و معارف سیما از کربلای معلی، حاج مهدی سماواتی و حاج محمدرضا طاهری از امام زاده صالح علیه السلام پخش می‌شود و همچنین مناجات خوانی آقای بذری و حاج مهدی رسولی از شبکه افق تقدیم مخاطبان خواهد شد.

وی پخش سخنرانی‌های مذهبی را یکی دیگر از برنامه‌های رسانه ملی در ماه رمضان عنوان کرد و گفت: مقرر شده تا در ساعات مختلف شبانه روز مردم بتوانند از سخنان بزرگان استفاده کنند از جمله درس‌هایی از قرآن حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در شبکه یک، سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان در شبکه دو، دکتر رفیعی در شبکه سه، آیت الله مصباح یزدی شبکه چهار و حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان خواهد شد.

دبیر شورای معارف سیما به پخش ویژه برنامه‌هایی از حرم‌های مطهر و بهره گیری مردم از فضای معنوی این اماکن در شرایط محدودیت‌های کرونایی اشاره کرد و افزود: ویژه برنامه‌های سحرگاهی ماه خدا از شبکه یک، به افق بهشت از شبکه دو، ماه من از شبکه سه، سحوری از شبکه چهار، ویژه برنامه سحر شبکه پنج، کوچه بهار از شبکه امید، مهمان خدا از شبکه قرآن، وقت سحر از شبکه افق پخش خواهد شد.

شیخ اکبری ویژه برنامه‌های افطار شبکه‌های مختلف سیما را هم اینگونه عنوان کرد: دعوت شبکه یک، آدم‌های خوب شهر شبکه دو، زندگی پس از زندگی شبکه چهار، شهر زیبا شبکه پنج، جنگ افطار شبکه آموزش، رفیق شبکه امید، ضیافت شبکه قرآن و چشمه شبکه افق.

وی از پخش میان برنامه‌های معارفی احکام رمضان، ضیافت عاشقی از شبکه یک، و از آسمان و دست در دست از شبکه دو خبر داد و گفت: موکب ثارالله علیه السلام، نوای افلاک و لحظه‌ها را دریاب از شبکه سه، سوره و از باران تا ایمان از شبکه چهار، تا نیایش و بر کرانه نور از شبکه پنج، نسیم وصل از شبکه آموزش، و میان برنامه‌های در سایه سار نهج البلاغه و نکات ناب از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شوند.

دبیر شورای معارف همچنین به پخش برنامه با مفاخر که معرفی شاخص‌ترین تلاوت‌های قرآن اساتید بزرگ قرآن است از شبکه قرآن و معارف سیما اشاره کرد و افزود: مجموعه مستند نور درباره تجربه افرادی که تحولات مثبت و معنوی در زندگی را تجربه کردند و نیز مجموعه مستند یک چکه ماه ویژه معرفی فعالان حوزه قرآنی از شبکه مستند و برنامه راز آسمان پیرامون شناخت علم نجوم بر اساس آیات و روایات از شبکه چهار پخش می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *