حافظ آهوان خوزستان به قتل تهدید شد/هلیشات در خدمت طبیعت+عکس و فیلم

۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰:۲۱
کد خبر: ۷۱۱۲۳۷
محیط‌بان پیشین منطقه حفاظت‌شده میشداغ که چندی پیش علی‌رغم فعالیت‌های دلسوزانه‌اش برای حفاظت از حیات وحش منطقه به ویژه اندک بازماندگان نسل آهو در استان خوزستان، اخراج شد همچنان برای کوتاه کردن دست متخلفان و برقراری امنیت در زیستگاه این جانوران ارزشمند تلاش می‌کند.

- در روزهایی که حیات وحش کشور در برابر چالش‌هایی چون معدنکاوی، جاده‌سازی، چرای غیرمجاز دام، ویلاسازی، زمین‌خواری، شکار و دیگر عوامل تخریب زیستگاه‌ها بی‌دفاع مانده، حکایت تلاش یکی از محیط‌بانان پیشین اما خوشنام استان خوزستان برای محفاظت از حیات وحش، نوید می‌دهد که در برابر سودجویانی که سرمایه‌های ملی را فدای منفعت‌طلبی می‌کنند، همچنان هستند آنهایی که برای حفظ میراث طبیعی ایران از هیچ تلاش فروگذار نخواهند کرد.

سید باقر موسوی، محیط‌بان پیشین منطقه حفاظت‌شده میشداغ که به واسطه تلاش‌هایش برای حفاظت از اندک جمعیت باقی مانده از آهو در استان خوزستان شناخته می‌شود اما علی‌رغم فعالیت‌های دلسوزانه‌اش برای حفاظت از حیات وحش منطقه، چندی پیش اخراج شد طی روزهای گذشته از سوی افرادی ناشناس بارها به قتل تهدید شده است.

موسوی که طی سال‌های فعالیتش به عنوان محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده میشداغ واقع در شهرستان دشت آزادگان استان خوزستان، بارها درباره معضلات تهدید کننده حیات وحش منطقه مانند معدن‌کاوی، مالچ‌پاشی، شکار، سقوط وحوش در کانال بتنی ایمن‌سازی‌نشده اطلاع رسانی کرده بود آنگونه که در نامه مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان قید شده به دلیل عدم نیاز اخراج شد اما پس از اخراجش نه تنها از تلاش خود برای حفاظت از حیات وحش به ویژه آهوان مناطق فکه، چذابه و بستان دست نشکید بلکه با بهره‌مندی از تکنولوژی روز، در رصد و پایش منطقه، دقت بیشتری به خرج می‌دهد.

او این روزها با استفاده از هلیشات، آهوها و زیستگاه آنها را به منظور جلوگیری از آسیب شکارچیان به آنها دائما رصد کرده و در صورتی که خطری جمعیت این آهوان که به سختی به ۴۰ راس می‌رسد را تهدید کند، با در جریان قرار دادن دادستان شهرستان دشت آزادگان برای رفع خطر و برخورد قانونی با متخلفان زمینه‌سازی می‌کند.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3024241_142.mp4']


حافظ آهوان خوزستان به قتل تهدید شد/هلیشات در خدمت طبیعت+عکس و فیلم ////// آماده انتشار

حافظ آهوان خوزستان به قتل تهدید شد/هلیشات در خدمت طبیعت+عکس و فیلم ////// آماده انتشار

۱

۱

۱

موسوی که معتقد است به نسبت گذشته عملکرد موفقیت‌آمیزتری در حفاظت از آهوان خوزستان دارد به میزان گفت: تاثیر به‌سزای هلی‌شات از یک سو و همراهی دلسوزانه و قابل تقدیر دادستان دشت آزادگان از سوی دیگر فصل جدیدی در تلاشم برای حفاظت از حیات وحش و مقابله با تخلفات شکار و صید گشوده است.

وی افزود: شکارچیان آهو که پایش دیجیتال و دائمی منطقه به مانعی برای تخلفاتشان تبدیل شده اخیرا به روش‌های مختلف من را به قتل تهدید کرده‌اند. این متخلفان چندی پیش، هنگامی که در منطقه با من مواجه شدند تلاش کردند من را زیر بگیرند. آنها علنا من را تهدید کردند که در صورت ورود مجدد به منطقه مرا خواهند کشت. این شکارچیان ناکام، حتی با فرستادن واسطه‌هایی پیام داده‌اند که نباید وارد منطقه بشوم. آنها به عشایر مستقر در منطقه گفته‌اند که از پرسنل محیط زیست هستند و مرا اخراج کرده‌اند و در صورت تردد در منطقه مرا با ماشین له کرده و خواهند کشت.

موسوی با بیان اینکه اخیرا حتی در خانه هم امنیت جانی ندارد گفت: هر از گاه به ناچار خانواده‌ام را به منظور حفظ جانشان به منزلی دیگر منتقل می‌کنم چرا که این تهدیدها که گهگاه با تعقیب و تلاش برای زیر گرفتن من در جاده‌ها همراه است تا جایی پیش رفته که آشنایان طی تماس با من هشدار می‌دهند و می‌گویند که مواظب خودت و خانواده‌ات باش. آنها دنبالت هستند.

وی با تاکید بر اینکه علی‌رغم این تهدیدها همچنان برای جلوگیری از هر آسیبی به جمعیت اندک آهوان استان خوزستان تلاش خواهد کرد گفت: علاوه بر تلاش برای حفاظت از آهوان، از آنجا که هر ساله در فصل زمستانگذرانی پرندگان مهاجر، سودجویان با برپایی دام‌هایی بزرگ به نام محمیه و دانه پاشیدن در آنها جمعیت گسترده‌ای از پرندگان مهاجر را به منظور فروش گوشتشان به دام انداخته و سر می‌برند، امسال با حمایت و همکاری  یکی از سمن‌های محیط زیستی استان موفق شدیم با ایجاد منطقه‌ای امن در تالاب که در آن از هرگونه صید و شکار پرندگان جلوگیری شده و گندم پخش می‌شود این پرندگان خسته و گرسنه را جذب کرده و از ورود آنها به دام متخلفان جلوگیری کنیم.

اخراج و عدم حمایت سازمان حفاظت محیط زیست از محیط‌بانی که طی سال‌های گذشته به منظور محافظت از حیات وحش و جلوگیری از کاهش جمعیت اندک بازماندگان نسل آهو در استان خوزستان به آب و آتش زده است به نظر قابل توجیه نمی‌رسد. محیط‌بانی که چندی پیش آهوان فراری ایران که در نتیجه ناامنی حاصل از معدن‌کاوی و شکار در زیستگاهشان به مرزهای عراق گریخته بودند را علاوه بر افزایش تعداد آبشخورها با ترفندی جالب به خاک ایران بازگرداند: او به منظور مدیریت مسیر آهوان، مسافتی چند صد متری که لازم بود آهوان از آن دوری کنند را با نوار ویدئو و سی‌دی مسدود کرد و در نتیجه گروه‌های کوچک آهو با رسیدن به این محدوده و مواجه شدن برق نوارها و سی‌دی‌ها در نور خورشید محل را ترک کرده و به زیستگاهشان در ایران هدایت شدند.

۱ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *