واعظی: ستاد ملی مقابله با کرونا فعلاً نظری درباره سفر‌های نوروزی اعلام نکرده است

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶:۲۲
کد خبر: ۷۰۶۷۹۱
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا فعلاً هیچ نظری درباره سفر‌های نوروزی اعلام نکرده است، گفت: هرچه مردم همکاری بهتری انجام دهند و محدودیت‌ها تا روز‌های پایان اسفند داشته باشد و اوضاع کشور از نظر بیماری بهتر باشد، سخت گیری‌ها در ایام نوروز کمتر می‌شود و سفر‌ها با یک سازوکاری انجام می‌شود.

محمود واعظی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درباره عدم انجام سفر با وسایل نقلیه شخصی اظهارداشت: ستاد ملی مقابله با کرونا فعلا هیچ نظری درباره سفر‌های نوروزی اعلام نکرده است. 

فرآیند انجام سفرهای نوروزی
وی با بیان اینکه قرارگاه عملیاتی و کمیته‌های مختلف ستاد ملی مقابله با کرونا در حال بررسی چگونگی انجام سفرهای نوروزی هستند، ادامه داد: هرچه مردم همکاری بهتری انجام دهند و محدودیت‌ها تا روز‌های پایان اسفند داشته باشد و اوضاع کشور از نظر بیماری بهتر باشد، سخت گیری‌ها در ایام نوروز کمتر می‌شود و با یک سازوکاری سفر‌ها انجام می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه فردا عصر جلسه مشترک رؤسای کمیسیون‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس جمهور برگزار می‌شود، تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در این جلسه بررسی خواهد شد؛ همین سفر‌های نوروزی است. بحث نهایی در جلسه روز شنبه در ستاد ملی مورد بحث قرار می‌گیرد.

واعظی عنوان کرد: وقتی کسی قصد سفر داخلی با هواپیما، قطار و اتوبوس را دارد، کدملی او در هنگام خرید بلیط گرفته و چک می‌شود و اگر آن فرد مبتلا به کرونا نبود، برایش بلیط صادر می‌شود اما وقتی کسی با ماشین شخصی خود به شهر  دیگری برود امکان چک کردن سلامت او وجود ندارد. 

واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام
وی در پاسخ به این سوال که در صورت تصویب قطعنامه ضدایرانی اروپا با حمایت آمریکا در شورای حکام، واکنش و نوع همکاری ایران با آژانس چگونه خواهد بود، اظهارداشت: این قطعنامه از نظر ما یک موضوع غیر دوستانه و غیر سازنده است و هم روی مذاکرات ما در برجام تاثیر منفی می‌گذارد و هم نوع همکاری و نگاه ما با آژانس بین المللی انرژی تاثیرمنفی بگذارد. توصیه ما این است که این روش دوستانه و درستی نیست و تا دیر نشده باید این موضع و روش اصلاح شود.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور در ارتباط تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون با رئیس جمهور نیز گفت: در این تماس تلفنی یک و نیم ساعته موضوعات مختلفی، از جمله برجام مطرح شد. ایشان ابراز علاقه مندی برای حفظ برجام کردند.

واعظی گفت: مکرون گفت، ما و اروپا و آمریکا علاقمند به حفظ برجام هستیم و اینکه روند کمی طولانی شده است، بخاطر بوروکراسی است و بالاره تعداد تحریم‌ها زیاد بوده و هزار و ۶۰۰ تحریم در دوره ترامپ بوده است و تحریم‌های برجامی هم وجود دارد که باید برداشته شود. 

وی عنوان کرد: موضع ایران روشن است که باید تحریم‌ها برداشته شود و کشور‌های اروپایی و آمریکا یک اقدام روشن و عملی بردارند و ایران هم متقابلا پس از راستی آزمایی این گام را بر می‌دارد قرار شده بر روی ایده‌ها بیشتر فکر صورت گیرد. مقداری اختلاف نظر بود و قرار شد روی ایده‌هایی که مطرح شد ما و ان‌ها فکر کنیم و در سطوح کارشناسی ارتباطات برقرار شود.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: شرایط ما در برجام کاملا فرق کرده است. آن زمان ترامپ به هیچ عنوان نمی‌خواست به برجام برگردد و نظر ما این بود که اروپایی‌ها با یک پیشنهاد جدید باید جبران کنند، ولی هم اکنون نوع مذاکرات متفاوت شده است.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه روند بررسی دو لایجه مربوط به fatf به سال آینده افتاده است، گفت: من اطلاعی در این زمینه ندارم. بیانیه مجلس را دیدم. جلساتی که در کمیته‌های مختلف مجمع با حضور نماینده های دولت در این باره تشکیل شده است؛ دوستان ما گزارش‌هایی دادند که جلسات سازنده بوده است.
 
واعظی بیان داشت: این جلسات کارشناسی که در این یک ماه اخیر در مجمع تشخیص مصلحت انجام شده است را مطلوب تلقی می‌کنیم. امیدواریم تعامل دولت و مجمع ادامه یابد تا به نتیجه‌ای برسد که مردم منتفع شوند.
 
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص استرداد اموال ایران از کره جنوبی، عراق و ژاپن بیان داشت: پولی که در این کشور‌ها هست، برای ایران است و اینطور نیست که قرار باشد آمریکا و اروپا به ما پولی بدهند. دولت قبلی آمریکا با رفتار‌های غلط خود، زور و قلدری آن‌ها را تهدید کرد که پول ایران را مسدود کنند اما الان دولت جدید آمریکا می‌گوید من روش‌های دولت قبل را قبول ندارم.

واعظی با اشاره به اینکه دولت‌هایی مثل کره جنوبی، عراق و ژاپن می‌گویند این پول متعلق به شماست و ما آمادگی داریم که به شما بدهیم،افزود: بنابراین این نباید کار سختی باشد. اگر دولت جدید آمریکا اعتقادش بر این است که روش‌های دولت قبلی درست بوده که تا الان گفته من قبول ندارم. نمی‌شود هم بگوید من قبول ندارم، اما بخواهد در عمل همان کار‌ها را بکند. ما به این کشور‌ها گفتیم اگر این مسئله از طریق مذاکره حل نشود، ما از طریق حقوقی اقدام می‌کنیم.
 
باید با ارز صادراتی نیاز‌های کشور را تامین کنیم
وی درباره سخنانش درخصوص نرخ ارز و ارتباط آن با معیشت مردم نیز عنوان کرد: فایل صوتی صحبت‌هایم وجود دارد. سخنان من هم در مکان دربسته‌ای نبوده بلکه تمام بخش خصوصی اصفهان آنجا بودند و من در ارتباط با موضوع دیگری صحبت می‌کردم و بحث این بود که به بخش خصوصی به ما می‌گفتند اجازه دهید ارز حاصل از صادرات را خودمان درموردش تصمیم بگیریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه من در پاسخ به این درخواست، استدلال کردم در شرایطی که ما تحت تحریم قرار و فشار داریم و فروش نفت کاهش یافته، اولویت اول کشور این است که بتوانیم دو کار انجام دهیم. افزود: اول اینکه کالای اساسی مردم را وارد کنیم و دوم اینکه مواد اولیه کارخانجات را از خارج تامین کنیم تا چرخ کارخانه‌ها بچرخد.

وی با بیان اینکه وقتی خودمان نفت صادر نمی‌کنیم یا کم صادر می‌کنیم، گفت: وقتی از کشور ما صادراتی انجام می‌شود، باید با ارز صادراتی نیاز‌های کشور را تامین کنیم. من در یک جایی گفته بودم حتی زمانی که ارز به ۲۵ هزار تومان رسید، با اینکه این ارز برای دولت گران است، اما برای تامین کالای اساسی از این ارزاستفاده کردیم. 

واعظی با بیان اینکه شیطنت آگاهانه‌ای کردند و سخنان من در این زمینه را تغییر دادند، عنوان کرد: بنده مرتب سخنرانی و مصاحبه می‌کنم و جزو کسانی در دولت بودم که همواره درباره نرخ غیرواقعی ارز با صراحت حرف زدم، اما به هرحال از این کار‌های غیراخلاقی در کشور انجام می‌شود. من متاسفم که چرا وقتی یک مطلبی که اصل آن بی‌اساس بوده و ما هم چند ساعت بعد تکذیب کردیم را برخی اصرار دارند بگویند آن تکذیبیه درست نیست و آنچه ما فهمیدیم درست است.
 
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره این سوال که آیا کاندیدای ریاست جمهوری می‌شوید؟ گفت: خیر، من اصلا نمی‌خواهم کاندیدا شوم.
 
ابعاد مختلف حادثه سراوان 
وی درباره اینکه آیا دولت در رابطه با اتفاقات سراوان گزارش ویژه‌ای دریافت کرده است؟ نیز توضیح داد: رئیس‌جمهور، وزارت کشور و وزارت اطلاعات را مامور کردند که ماجرا را بررسی کنند. همان ساعت رئیس‌جمهور به من نیز دستور داد که با آقای موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان صحبت کنم. از همان روز اول پیگیری‌ها انجام شد.
 
رئیس دفتر روحانی بیان داشت: حتی روز گذشته در ستاد اقتصادی دولت یکی از مباحث این بود که کسانی که در مرز هستند و از روابط و تعاملات مرزی درآمد کسب می‌کنند، چه کار کنیم که هم شأن‌شان حفظ شود و دولت بتواندبه انها کمک کند. یک بُعد این مسئله امنیتی بود اما اصل این قصه در طرف پاکستان انجام شده است نه در طرف ایران و پیامد‌های اتفاقات آن طرف مرز، در ایران بروز پیدا کرده است.

انتهای پیام/ ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *