حبس ابد در انتظار پلنگ بشاگرد / دستی که به دلیل له شدن در تله قطع شد

۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳:۳۶
کد خبر: ۶۸۵۸۲۱
قطع دست این پلنگ، تنها مصیبتی نیست که حیوان بناست تا پایان عمرش با آن دست و پنجه نرم کند. اسارت در یکی از باغ وحش‌های کشور که متاسفانه هیچ‌کدام از شرایط حداقلی برای نگهداری حیات وحش برخورد نیستند سرنوشت تلخی است که سازمان محیط زیست با عمل نکردن به وظابفش برای این گربه‌سان ارزشمند رقم زده است.

- دست ماده پلنگ جوانی که در ارتفاعات بشاگرد در تله‌ آهنی گرفتار شده و برای درمان به تهران منتقل شده بود به‌ دلیل نکروز (بافت‌مردگی) با تشخیص دامپزشکان طی عمل جراحی قطع شد تا بار دیگر لزوم برخورد قانونی و بازدارنده با عاملان نصب تله در زیستگاه‌های حیات وحش یادآوری شود.

1

عدم برخورداری اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان از تجهیزات بیهوشی، برای زنده‌گیری این ماده پلنگ جوان سبب شد دست این جانور ارزشمند سه شبانه روز در تله تحت فشاری دردناک باقی مانده و پلنگ شانس درمانی به موضع که می‌توانست به معالجه و بهبود دستش منجر شود را از دست بدهد.

اما قطع دست این پلنگ، تنها مصیبتی نیست که حیوان بناست تا پایان عمرش با آن دست و پنجه نرم کند. اسارت در یکی از باغ وحش‌های کشور که متاسفانه هیچ‌کدام از شرایط حداقلی برای نگهداری حیات وحش برخورد نیستند سرنوشت تلخی است که سازمان حفاظت محیط زیست با عمل نکردن به وظابفش برای این گربه‌سان ارزشمند رقم زده  است: نهادی که تنها متولی حفاظت از حیات وحش در کشور است اما نه تلاشی در جهت مهار معزل نصب تله در زیستگاه‌های حیات وحش می‌کند و نه حتی دستکم تجهیزات بیهوشی را در اختیار ادارات اقماری خود قرار می‌دهد تا از زمان طلایی برای معالجه حیواناتی که یا در تله گرفتار شده‌اند یا در تصادف آسیب دیده‌اند و یا هدف گلوله شکارچیان قرار گرفته‌اند به بهترین نحو استفاده شود.

اینکه این تله آهنی توسط دامداران به منظور حفاظت از گله‌هایشان نصب شده و یا توسط شکارچیان، پرسشی است که انتظار می‌رود مسئولان محیط زیست پیگیر پاسخ آن شوند اما وچود این تله در ارتفاعات، احتمال نصب شدن آن توسط شکارچیان را افزایش می‌دهد.

1

1

به گزارش میزان، سه‌شنبه هفته گذشته مسئولان محیط زیست هرمزگان از گرفتار شدن یک ماده پلنگ ۵ ساله در تله آهنی مطلغ شدند اما عدم برخورداری اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان از تجهیزات بیهوشی به منظور زنده‌گیری پلنگ سبب شد یک ماده پلنگ حدودا ۵ ساله که مشخص نیست تا زمان مطلع شدن مسئولان محیط زیست چه مدتی را در این حالت گذرانده، سه‌ شبانه‌روز دیگر را تا زمان فراهم شدن تجهیزات بیهوشی در تله بگذارد.


برچسب ها: حیات وحش پلنگ شکار

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *