فراخوان ایجاد اجماع جهانی در برابر اقدامات زورمدارانه یکجانبه آمریکا

۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷:۰۱
کد خبر: ۶۸۰۰۷۶
دسته بندی‌: سیاست
غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین در سمینار «اقدامات زورمدارانه یکجانبه در چارچوب کرونا» که از سوی نمایندگی‌های دائم ایران، کوبا و ونزوئلا در وین و با شرکت بیش از ۳۸ کشور به طور مجازی برگزار شد، به جامعه بین‌المللی متذکر شد که از آمریکا بخواهند فوراً همه تحریم‌های غیرقانونی خود را لغو کند تا کشور‌های هدف بتوانند بهتر با ویروس کرونا مقابله کنند.
- کاظم غریب‌آبادی در سمینار دیپلماتیک «اقدامات زورمدارانه یکجانبه در چارچوب کرونا»، که از سوی نمایندگی‌های دائم ایران، کوبا و ونزوئلا در وین و با شرکت بیش از ۳۸ کشور به طور مجازی برگزار شد، سخنرانی کرد.

نماینده دائم کشورمان در ابتدا یکی از ویژگی‌های تاریخ معاصر را گرایش چند کشور به ویژه آمریکا به تحمیل اقدامات زورمدارانه یکجانبه علیه کشور‌های هدف، در راستای اهداف سیاست خارجی خود دانست و با تأکید بر اینکه چنین اقداماتی تأثیر مستقیم بر حق حاکمیت کشور آسیب دیده و سایر کشور‌ها دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشور‌هایی است که تحت چنین اقدامات غیرانسانی قرار گرفته است.
 
وی افزود: این وضعیت، همراه با گسترش سریع و بی رویه کرونا در سراسر جهان، پیامد‌های وخیم آن بر چنین کشور‌هایی را در برخی چالش‌ها ثابت کرده است. در واقع، در این حوزه هیچ ملتی به تنهایی نمی‌تواند به این چالش‌ها رسیدگی کند، و تنها ابزار در دسترس برای این منظور، همکاری و همبستگی است و نه تشدید اقدامات زورمدارانه غیرانسانی علیه دیگر ملت‌ها برای اهداف سیاسی بدخواهانه.

غریب آبادی در ادامه اقدامات زورمدارانه یکجانبه غیرانسانی و غیرقانونی که از سوی آمریکا اتخاذ می‌شوند را عامل محدود کردن توانایی‌ها در حفظ و تقویت ظرفیت‌ها برای پیشگیری و کنترل شیوع بیشتر ویروس کرونا دانست و افزود: این اقدامات غیر انسانی، به طور جدی بر سلامتی و زندگی ایرانیان و سایر ملت‌ها تأثیر می‌گذارند.
 
وی خطاب به شرکت کنندگان در نشست اعلام داشت: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را انجام داده و تمام قدرت خود را برای جلوگیری و کنترل شیوع بیشتر این ویروس به شدت واگیر دار، بکار گرفته است. با این وجود، اقدامات زورمدارانه یکجانبه آمریکا که منجر به محدودیت‌های شدید بانکی بین‌المللی بر ایران شده، توانایی ما را در تأمین مالی واردات اقلام بشردوستانه از جمله دارو‌ها و تجهیزات پزشکی به شدت محدود کرده است.

وی همچنین اظهار داشت: در حالی که دولت آمریکا ادعا می‌کند در رژیم تحریم‌های خود معافیت‌هایی را برای واردات بشردوستانه در نظر گرفته است، با این حال، این ادعا برخلاف واقعیت بوده و این معافیت‌ها در عمل نتوانسته عدم تمایل تجار، شرکت‌ها و بانک‌ها در ریسک پذیری برای صادرات و تأمین مالی کالا‌های بشردوستانه معاف شده را جبران کند. چنین اقداماتی بر توانایی کشور‌های هدف در پاسخ کافی به پیامد‌های بهداشتی فزاینده ویروس کرونا تأثیر منفی می‌گذارد.
 

سفیر و نماینده دائم کشورمان سپس به ترور دانشمند برجسته، شهید فخری‌زاده اشاره کرد و خطاب به شرکت کنندگان در سمینار گفت: در زمانی که ایران تحت چنین تحریم‌های غیرانسانی آمریکا قرار دارد، یک دانشمند برجسته ایرانی به نام دکتر محسن فخری زاده ترور شد، که کاملا مغایر با حقوق بین‌الملل، از جمله اصول منشور ملل متحد و حقوق اساسی بشر است.
 
وی ادامه داد: شهید فخری‌زاده، به عنوان یک فیزیکدان و استاد دانشگاه، اقدامات علمی متنوعی را در حوزه‌های مختلف انجام داده بود. یکی از آخرین خدمات شهید فخری زاده، نقش برجسته ایشان در تولید اولین کیت بومی آزمایش کرونا بود که سهم بزرگی در تلاش‌های ملی ما در مهار کرونا داشت. این شهید همچنین بر ساخت واکسن کرونا نظارت داشت. ما این عمل تروریستی فجیع را به شدت محکوم می‌کنیم و از همه کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی مربوطه می‌خواهیم که این اقدام تروریستی را به طور قاطع و روشن محکوم کنند.

غریب آبادی در پایان با تأکید بر اینکه اکنون وقت آن است تا جامعه بین المللی چنین اقدام جنایتکارانه‌ای را رد و از آمریکا بخواهد فوراً همه تحریم‌های غیرقانونی خود را لغو کند تا کشور‌های هدف بتوانند بهتر با این ویروس مقابله کنند، افزود: ما از همه در جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که به ایجاد یک اجماع جهانی در برابر چنین اقدامات غیرانسانی کمک کنند.
 
 

برچسب ها: غریب آبادی وین

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha