نشست شورای حکام؛ نماینده روسیه: پادمان‌های امنیتی ایران در دستور کار نیست

14:26 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۷۲۲
دفتر نمایندگی روسیه در نهاد‌های بین المللی می‌گوید که دلیل فراتر رفتن ذخایر اورانیوم ایران از حد مجاز تعیین شده در برجام، اقدامات نامعقول آمریکاست.

- دفتر نمایندگی روسیه در سازمان‌های بین الملی مستقر در وین، می‎گوید که فراتر رفتن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از حد مجاز تعیین شده در برجام، ناشی از اقدامات غیرمعقول واشنگتن است.

این پیام توییتری می‎افزاید «پیش از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمودار ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را به روز رسانی کردیم؛ ارقام به خوبی نشان می‌دهند که پس از خروج آمریکا از برجام، افزایش این ذخایر آغاز شده و اکنون به دلیل اقدامات غیر منطقی واشنگتن، از مرز‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.»

نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز چهارشنبه، ۲۸ آبان، آغاز شده و «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین المللی انرزی اتمی، بیانیه‌ای را در آغاز این نشست قرائت کرد.

در همین حال «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی با انتشار پیامی تییتری نوشت «شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دستور کار نشست ماه نوامبر خود را تصویب کرد که این دستور کار شامل هیچ بندی مربوط به پادمان‌های امنیتی ایران نیست، چرا که مشکلات مربوط به دسترسی به ۲ مکان در ایران طی ماه آگوست و در جریان سفر مدیر کل آژانس بین المللی به ایران، با موفقیت حل شد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران عملیات پمپاژ اورانیوم به سانتریفیوژ‌های جدید را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده، می‌گوید «ایران عملیات تزریق اورانیوم هگزافلوراید (UF۶) را به سانتریفیوژ‌های پیشرفته «IR_m۲» که در تاسیسات هسته‌ای نطنز نصب شده اند، آغاز کرده است.»

از سوی دیگر سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین از آغاز تزریق گاز UF۶ در سانتریفیوژ‌های IRM۲ در نیروگاه نطنز خبر داد.

کاظم غریب آبادی از گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر آغاز تزریق گاز UF۶ در سانتریفیوژ‌های IRM۲ خبر داد.

وی گفت «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی نیم صفحه‌ای در روز گذشته، اعلام کرد که بازرسان آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان)، آغاز تزریق گاز یو اف شش به یک زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژ‌های آی. آر. ام دو در کارخانه غنی سازی سوخت در نطنز را راستی آزمایی کردند.»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *