حکیم : انتخابات زودهنگام باید منجر به خروج عراق از بحران‌های سیاسی شود

23:01 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۴۵۴
رهبر جریان حکمت ملی و ائتلاف عراقیوندر دیدار با نخبگان گفت: انتخابات زودهنگام باید منجر به خروج عراق از بحران‌های سیاسی شود.

– سید عمار حکیم ، در دیدار با نخبگان سیاسی، رسانه‌ای و دانشگاهی عراق بر اهمیت شفافیت در انتخابات و نظارت داخلی و بین‌المللی بر آن تاکید کرد.

در این دیدار که در دفتر جریان حکمت ملی در بغداد برگزار شد، حکیم ضمن اشاره به اهمیت و نقش نخبگان در مشخص‌سازی مطالبات و اولویت‌بندی و ارائه راهکار‌ها برای آن و ترویج اصل توازن، بر اهمیت نقش‌آفرینی انتخابات در نوین‌سازی ساختار سیاسی در عراق و نیز اهمیت نوسازی کارت‌های بایومتریک و الزام رای‌دهندگان برای دریافت این کارت‌ها به منظور جلوگیری از دست‌اندازی و تقلب در انتخابات تاکید کرد.

رهبر ائتلاف عراقیون با بیان اینکه حضور و مشارکت گسترده در انتخابات می‌تواند منجر به تغییرات شود، نسبت به ترویج ناامیدی و ناتوانی از ایجاد تغییرات از سوی نیرو‌های سیاسی که موجب کاهش مشارکت انتخاباتی می‌شود، هشدار داد.

حکیم در ادامه با اشاره به اهمیت شفافیت در انتخابات، بر نظارت داخلی و بین‌المللی و تسریع در عقد قرارداد با شرکت‌های بین‌المللی معتبر برای بررسی سامانه شمارش آرا و شناسایی مشکلات احتمالی آن و اعلام سریع نتایج انتخابات و پذیرش آن از سوی همگان تاکید کرد.

رهبر جریان حکمت ملی با اشاره به مساله پرداخت حقوق کارمندان، ضمن مخالفت با فشار بر گروه‌های کُرد، اظهار داشت: این امکان وجود داشت که قانون مذکور با تعویق بند مربوط به اقلیم کردستان و تعیین‌تکلیف آن در زمانی دیگر به تصویب برسد و بر حقوق و مسئولیت همگان تاکید شود.

حکیم در ادامه تصریح کرد: ما گفته‌ایم که انتخابات در نوبه خود، ابزاری است که نمی‌توان از آن اظهار بی‌نیازی کرد و این انتخابات باید بر اساس معادله‌ای باشد که بتواند عراق را از بحران‌های سیاسی و شرایط فوق‌العاده خارج سازد، ما باید شرایطی را فراهم سازیم تا انتخابات زودهنگام این نتایج را بدون تاخیر یا تعلل به ارمغان بیاورد.

رهبر جریان حکمت ملی در پایان داشت: درمورد درخواست‌ها برای یک ساختار انتخاباتی عادلانه باید گفت که عدالت در ساختار‌های انتخاباتی یک عدالت نسبی است و ما گفته ایم که قرارداد اجتماعی به بررسی‌ها و ایده‌های همگان نیاز دارد، چراکه طرحی متعلق به همگان است و جریان حکمت بخشی از آن بوده و تاثیر خود را برجای خواهد گذاشت و دیدگاه خود را در هنگام گفتگو‌ها مطرح خواهد کرد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *