معمای پلنگ کیاسر حل خواهد شد؟ +فیلم

8:29 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۰۴۳
پلنگ بی‌حرکتی که در حوالی روستای بندبن کیاسر مشاهده شد در پناهگاه حیات وحش سمسکنده تحت درمان قرار دارد.

- صبح روز گذشته بود که یک ماده پلنگ حدودا ۵ ساله در نزدیکی روستای بندبن واقع در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه کیاسر توسط مردم محلی مشاهده شد. در پی گزارش مردم، ماموران حفاظت محیط زیست مازندران به همراه دامپزشک به منطقه اعزام شده و با پلنگی بی‌حرکت مواجه شدند که حتی نسبت به رفتار تهاجمی سگ‌های گله در اطرافش هم واکنشی نشان نمی‌داد.

معمای پلنگ کیاسر حل خواهد شد؟ +فیلم //// آماده انتشار

این پلنگ با استفاده از داروی بیهوشی، زنده‌گیری و به پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری منتقل شد اما تلاش دامپزشک و کارشناسان حیات وحش برای تشخیص علت بی‌حرکتی پلنگ بی‌نتیجه ماند: به گفته آنها در معاینه این پلنگ نه اثری از جراحت یا اصابت گلوله مشاهده شد و نه نشانه‌ای از شکستگی یا مسمومیت.

در ادامه فیلمی از پلنگ مذکور پیش از رسیدن ماموران محیط زیست و سپس فیلمی از وضعیت این حیوان پس از سرم‌تراپی در پناهگاه حیات وحش سمسکنده را مشاهده می‌کنید.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2847409_244.mp4']

با توجه به نزدیک بودن محل مشاهده این پلنگ به روستا و گله‌های دام، امکان رخ دادن تعارضاتی میان این پلنگ و بومیان منطقه وجود دارد: تعارضاتی که یک طرف آن وارد آمدن خسارت از سوی پلنگ به روستاییان است و طرف دیگر آن تلاش روستاییان برای خلاص شدن از خسارات پلنگ. شلیک گلوله، ضرب و شتم و استفاده از طعمه مسموم راهکارهایی است که روستاییان و دامداران معمولا برای خلاص شدن از خسارات پلنگ از آن استفاده می‌کنند. اما با توجه به اینکه نشانه‌های هیچ‌کدام از این اقدامات در پلنگ مذکور مشاهده نشده باید منتظر ماند و دید در معاینات بعدی و پس از رادیوگرافی این حیوان چه اطلاعاتی نصیب دامپزشکان خواهد شد.

به گزارش میزان، پیش‌روی ساخت‌وسازها، معدنکاوی و سایر عوامل تخریب زیستگاه‌های حیات وحش از یک سو، تجاوز دامپروری به حریم وحوش از یک سو و شکار بی‌رویه  علفخواران از سوی دیگر گوشتخوارانی چون پلنگ را در یافتن طعمه با چالش‌های جدی مواجه کرده است. چالش‌هایی که متاسفانه حاصل آن نزدیک شدن گوشتخواران به جوامع انسانی و گله‌های دام است و رقم خوردن تعارضاتی تلخ. تعارضاتی که یا به از بین رفتن حیوان معارض منتهی می‌شود و یا به خسارات مالی و حتی جانی به بومیان.


برچسب ها: حیات وحش پلنگ شکار

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *