رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

اشرف غنی خواستار حمایت اعضای شانگهای از دولت افغانستان در روند صلح شد

13:29 - 21 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۴۶۹
رئیس جمهور افغانستان در نشستی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست تا در روند صلح این کشور با طالبان از موضع دولت کابل حمایت کنند.

- «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در بیستمین نشست سران سازمان همکاری‌ شانگهای که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شده بود از اعضای این سازمان خواست تا از روند صلح در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کنند.

رئیس جمهور افغانستان که همواره نظام جمهوری و قانون اساسی را خط قرمز دولت در مذاکرات با طالبان دانسته است به سران این سازمان هشدار داد: «برهم زدن احکام قانون اساسی پیامدهای منفی برای سازمان‌ همکاری‌های شانگهای از جمله مختل ساختن روند ایجاد اقتصاد قاره‌ای اروپا-آسیا و توسعه شبکه‌های جرمی و تروریستی را به بار خواهد آورد».

وی با اشاره به وضعیت امنیتی افغانستان نیز گفت: متاسفانه، نه تنها وعده کاهش خشونت و آتش‌بس همه‌جانبه تحقق نیافته، بلکه خشونت به صورت قابل ملاحظه‌ای از سوی طالبان تشدید شده است.

اشرف غنی همچنین تصریح کرد: براساس نظرسنجی‌ها، 75 الی 85 درصد مردم کشور از نظام جمهوری حمایت می‌کنند درحالیکه حمایت از طالبان 4 الی 8 درصد است. تحمیل خواسته یک اقلیت بر اکثریت مطلق در افغانستان، باعث تداوم جنگ می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان با تاکید بر آمادگی دولت برای ادغام طالبان در نظام جمهوری نیز گفت: «اصول برابری حقوق شهروندی و جمهوریت که در قانون اساسی ما تسجیل یافته زمینه را برای ادغام صلح‌آمیز طالبان در سیاست، اقتصاد و جامعه افغانستان مردم‌سالار ایجاد می‌کند».

اشرف غنی در ادامه نیز با تشکر از برخی کشورهای همسایه در شرایط کنونی و همه‌گیری کرونا از جمله ایران گفت: ایران راهروهای حمل و نقل خود را باز کرد و با فراهم‌آوری خدمات بهداشتی برای مهاجرین افغان، از سرازیر شدن بازگشت‌کنندگان به افغانستان، به صورت قابل ملاحظه‌ای جلوگیری کرد.

وی همچنین تصریح کرد: سیاست خارجی افغانستان بر اصل هم‌سویی منافع مشترک با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی و اجتناب ورزیدن از تبدیل شدن به عامل اختلاف و مناقشه بین این کشورها، استوار است.

تسنیم


برچسب ها: طالبان اشرف غنی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *