وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی+عکس و فیلم

۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵:۲۴
کد خبر: ۶۷۰۴۳۹
متخلفان قوشباز پس از صید پرندگان شکاری آنها را دست‌آموز کرده و برای شکار هوبره تعلیم می‌دهند. پرواز این پرندگان اسیر و صید هوبره توسط آنان تفریح مورد علاقه قوشبازان است.

- در غائله شکار و شکارچی همواره یکی پیروز می‌شود اما در زرقان اهواز، هم شکار، قربانی است هم شکارچی چرا که ساکنان این منطقه از علاقه‌مندان پروپاقرص قوشبازی هستند.

صید غیرقانونی پرندگان شکاری از جمله شاهین و پالابان، تعلیم آنها برای شکار و نهایتا مشاهده شکار هوبره توسط آنها برای ساکنان این منطقه تفریح به شمار می‌رود. تفریحی که قربانیان آن تنها هوبره‌هایی که شکار می‌شوند نیستند. دیگر قربانیان این تفریح غیرقانونی پرندگان شکاری ارزشمندی هستند که از زندگی طبیعی خود محروم شده و محکوم هستند که تا پایان عمر در اسارت روزگار بگذرانند، با چشمان بسته به منطقه مورد نظر قوشبازان منتقل شوند و نهایتا هوبره مورد نظر صاحبشان را شکار کنند.

در ادامه فیلم و تصاویری از قوشبازی در زرگان (زرقان) واقع در شمال اهواز را مشاهده می‌کنید:

 

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2829572_679.mp4']

وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی

وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی

وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی

 

وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی

جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز هوبره و پرندگان شکاری به ترتیب ۳۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان است. اما اینکه قوشبازان تصاویر و فیلم‌های تخلفات خود را با خیالی آسوده در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند، حکایت از آن دارد که سازمان حفاظت محیط زیست برای برخورد قانونی با آنها و جلوگیری از نابود شدن پرندگان ارزشمند این منطقه تلاشی نمی‌کند.

هوبره آسیایی پرندهٔ بزرگی از تیره درناسانان است. زیستگاه این پرنده از شبه‌جزیره سینا گرفته تا قزاقستان و مغولستان ادامه دارد. هوبره پرنده‌ای نیمه‌مهاجر است. این پرنده زمانی در مناطق کویری و استپی جنوب آسیا بسیار فراوان بود اما شکار بی‌رویه با استفاده از بازهای شکاری، به ویژه بالابان و شاهین معمولی، تفنگ و تله‌گذاری این پرنده را تا آستانهٔ انقراض کامل پیش برده است.

بیشتر بخوانید:
تخلفات خونین در بازار پرنده فریدونکنار
جان کندن پرندگان سربریده در تالاب‌های خوزستان+فیلمناشناس
|
-
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
0
0
سلام با تشكر از دست اندركاران مستند هوبره و باتشكر ويژه از كارگردانان اين مستند زيبا واقعا مستند زيبايی بود به شخصه٣ بار اين مستند زيبا رو ديدم و لذت بردم وجای بسی تاسف هست كه پرنده ای كه توی بيابانهای ايران زندگی ميكنه طعمه قاچاقچی ها ميشه تا اسباب تفريح جماعتی فراهم بشه مستند بسيار زيبايی بود.
محمد حسین عاصم آبادی
|
-
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
0
0
سلام عالی
ناشناس
|
-
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
شکار پرنده گان ممنوع است مگربه اندازه ضرورت مباح است
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *