رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

الحوثی: ورود سفیر ایران به یمن چالشی برای ریاض است

23:48 - 30 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۷۴۲۳
عضو شورای عالی سیاسی یمن ورود سفیر ایران به یمن را علی‌رغم محاصره همه‌جانبه این کشور چالشی برای ریاض توصیف کرد.

- طبق گزارش شبکه المیادین لبنان، محمد علی الحوثی، ضمن انتقاد از فشار‌های اقتصادی تؤام با حملات نظامی ائتلاف سعودی به یمن، اظهار کرد: دولت نجات ملی این کشور در تلاش است تا با این چالش به ویژه بخش مالی آن به مقابله برخیزد.

عضو شورای عالی سیاسی یمن در ادامه اظهارات خود از اقدام ائتلاف سعودی در تبادل ناقض اسرا نیز انتقاد کرد و گفت: دولت نجات ملی از تبادل اخیر اسرا رضایت ندارد.

وی افزود: چرا که دولت مذکور پیشنهاد تبادل جامع را داده بود، اما کشور‌های متجاوز آن را رد کردند.

الحوثی با اشاره به وجود اسرا سعودی و اتباع سایر کشور‌ها در زندان‌های یمن اظهار کرد: امیدوارم در تبادل اسرای آینده، «برادران فلسطینی» مشمول این تبادل بشوند.

عضو شورای عالی سیاسی یمن در ادامه با بیان اینکه، دولت نجات ملی یمن ابتکاری را به طرف سعودی پیشنهاد داده مبنی بر اینکه این دولت حاضر است سعودی‌ها را در قبال آزادی فلسطینیان بازداشت‌شده در عربستان سعودی آزاد کند، گفت:حتی لیست‌هایی برای این منظور تهیه و تدوین شده است.

وی به بی اعتنایی عربستان سعودی به بازداشتی‌های سعودی ندارد، نیز اشاره و اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا به دلیل کارزار انتخاباتی خواستار تسریع در تبادل اسرا بین یمن و آمریکا شد.

الحوثی با بیان اینکه در بحث تبادل اسرا دیداری بین آمریکا و انصارالله یمن صورت نگرفته و این تبادل از طریق واسطه‌هایی در مسقط عمان و استکهلم سوئد صورت گرفته است، به توافق دو سال پیش استکهلم اشاره کرد و گفت: در حاشیه نشست‌های این توافق هیأت یمنی با آمریکایی‌ها دیدار‌هایی داشته و آن‌ها طی این دیدار از وجود «مزدورانی» در بین هیأت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن سخن می‌گفتند.

عضو شورای عالی سیاسی یمن در ادامه از اعلام آمادگی دولت نجات ملی برای تبادل جدید اسرا، خبر داد و گفت: در باره اینکه سفیر جدید ایران در صنعاء چگونه به رغم محاصره یمن وارد این شهر شده، این در حقیقت مسئله‌ای است که ائتلاف سعودی باید به آن پاسخ دهد.

وی افزود: آمریکایی‌ها مخالف بازگشایی سفارت‌ها در صنعاء هستند و دست به محاصره سیاسی آن زده‌اند و سفیر ایران نیز خوش آمده است.

الحوثی به موضوع عادی‌سازی روابط بین برخی از کشور‌های عربی با رژیم صهیونیستی نیز اشاره‌ای داشت و گفت: برای این عادی‌سازی، بدون آنکه ما به ازایی داشته باشد عجله وجود دارد و «خالد الیمانی»، وزیر خارجه برکنارشده دولت مستعفی هزینه این شتاب را پرداخت.

عضو شورای عالی سیاسی یمن با اشاره به شتاب زدگی برخی از حکام عرب برای عادی‌سازی با تل آویو نیز اظهار کرد: رژیم صهیونیستی از طریق این عادی‌سازی‌ها به دنبال جاسوسی از ایران و ایجاد جای پا در تنگه هرمز است.

وی با بیان این موضوع که یمنی‌ها در هر رویا‌رویی آینده با رژیم اسرائیل از فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها با هرچه که در توان دارند، حمایت خواهند کرد، هدف از حمله و لشکرکشی چند ساله به یمن را اشغالگری و چپاول منابع این کشور دانست و خاطرنشان کرد: توسعه توانمندی‌های نظامی ارتش و گسترش مؤسسات دولیت در دستور کار دورت نجات ملی یمن قرار گرفته است.


برچسب ها: یمن الحوثی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *