روزنامه رسمی چیست؟

۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۰:۰۱
کد خبر: ۶۶۶۴۱
دسته بندی‌: مجله حقوقی ، عمومی
خبرگزاری میزان: چاپ و انتشار قوانین و مقررات باستناد ماده ۳ قانون مدنی از جمله اصلی ترین وظایف روزنامه رسمی است.

روزنامه رسمی چیست؟به گزارش خبرنگار روزنامه رسمی سازمانیست وابسته به قوه قضائیه که به موجب ماده واحده در سال ۱۲۸۹ شمسی دولت موظف شد در پایتخت روزنامه ای شامل دستخطهای سلطنتی و احکام وزارتخانه و عزل و نصب کارکنان دولت و قوانین موضوعه منتشر سازد و این روزنامه به اسم مجله رسمی وزارت دادگستری منتشر می گردد.

در سال ۱۳۲۳ به موجب تبصره ۳ قانون بودجه مجلس وظیفه چاپ و نشر روزنامه رسمی به عهده مجلس محول گردید و هیئت رئیسه موظف گشتند آن را بصورت روزانه چاپ و منتشر نمایند که اولین شماره آن با نام (روزنامه رسمی کشور) مورخ ۲۲/۱۱/۱۳۲۳ منتشر شد تا زمانیکه روزنامه رسمی به موجب تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور به وزارت دادگستری منتقل شد و به موجب ماده مصوب ۲۶/۰۱/۱۳۵۱ سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی تبدیل شد.


وظیفه این نهاد چاپ و انتشار کلیه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیین نامه ها و مصوبات هیئت دولت، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری، چاپ و نشر برخی آگهی های قانونی قضایی همچون آگهی های مربوط به تاسیس و ثبت شرکتها و علائم تجاری، … از دیگر وظایف روزنامه رسمی کشور می باشد.


برابر ماده دوم قانون مدنی، قوانین، پانزده روز پس از انتشار، در روزنامه رسمی در سراسر کشور لازم الاجرا است مگر آنکه در خود قانون، ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد.

این نهاد در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را بصورت سامانه الکترونیکی ادامه داده و شرکت تهران ثبت مفتخر است با عضویت دایم در این سامانه الکترونیکی جوابگوی مشتریان و مودیان گرامی باشد. تهران ثبت پس از اتمام مراحل ثبت شرکت و علایم تجاری اطلاعات را جهت نشر و تکثیر از طریق سامانه الکترونیکی مرتبط با سازمان روزنامه رسمی جهت چاپ آن ارسال می نماید.

 به طور خلاصه،عمده وظایف روزنامه رسمی،چاپ و انتشار قوانین و مقررات باستناد ماده ۳ قانون مدنی، چاپ آگهی های ثبت قانونی مربوط به مؤسسه‌ها و شرکت‌های تجاری و غیر تجاری،انجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته است.

‎این روزنامه؛ طبق ماده یک قانون مدنی مکلف است، ظرف ۷۲ ساعت پس از ابلاغ قوانین از طریق ریاست جمهوری آن را چاپ و پخش نماید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *