تابش: برگزاری جشنواره فیلم کودک تصمیم سختی بود/شعار جشنواره فیلم کودک مشخص شد

10:30 - 22 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۴۶۶۲
نشست خبری دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مجازی برگزار شد.

- نشست خبری دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مجازی برگزار شد.

این نشست به دلیل شرایط کرونایی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و طی آن، علیرضا تابش دبیر جشنواره به پرسش‌های ارائه شده توسط اهالی رسانه در ارتباط مجازی پاسخ داد.

طی این نشست هیٲت‌داوران مسابقه سینمای ایران در سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معرفی شدند، حبیب اسماعیلی تهیه‌کننده، فرهاد توحیدی فیلمنامه‌نویس،مهدی خرمیان کارگردان انیمیشن، فریدون عموزاده‌خلیلی نویسنده، ابراهیم فروزش کارگردان، حمیدرضا مدقق منتقدومدرس سینما و پریوش نظریه بازیگر اعضای هیٲت‌داوران مسابقه سینمای ایران در این دوره جشنواره هستند.

همچنین هیٲت‌داوران مسابقه سینمای بین‌الملل در سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معرفی شدند.

پابلو سالوادور از سوئد، صحرا کریمی از افغانستان، شاد شنووا از فرانسه، آیدا پناهنده از ایران، ایرج طهماسب از ایران، پاول گومنیکووس از لتونی، الکساندرا پوشنووا از قزاقستان و بهنام بهزادی از ایران اعضای هیٲت‌داوران مسابقه سینمای بین‌الملل این دوره از جشنواره را تشکیل می‌دهند.

در ابتدای نشست علیرضا تابش درگذشت اکبر عالمی، محمدرضا شجریان و درگذشتگان سینمای ایران در ماه اخیر را تسلیت گفت و به تشریح فرآیند برپایی جشنواره در بخش‌های مختلف پرداخت.

او گفت: جشنواره کودک و نوجوان در حالی برگزار شد که با مجموعه‌ای از اخبار ناگوار روبه رو هستیم. امیدوارم نخستین جشنواره آنلاین کشور زندگی کودکان و نوجوانان ایرانی را از آنچه که هست رنگی‌تر کند. شعار این دوره، هر خانه یک سینما، هر کودک یک داور است.

تابش گفت: برگزاری جشنواره تصمیم سختی بود که همکاران ما در دبیرخانه جشنواره در بخش خصوصی و زیرساختی کشور و اصحاب رسانه دست به دست هم دادند تا برگزار شود.

در بخش پرسش و پاسخ با خبرنگاران، حامد نیکومرام از سوره‌سینما درباره دستیابی جشنواره به ساختار ثابت و منسجم پرسید که دبیر جشنواره در پاسخ گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره در اصفهان نهادینه شده است و به صورت جدی مورد تاکید قرار گرفته که پایگاه اصلی جشنواره اصفهان است.

تابش: برگزاری جشنواره فیلم کودک تصمیم سختی بود/شعار جشنواره فیلم کودک مشخص شد

او افزود: در سال‌های گذشته به دغدغه اصلی رسانه‌ها این بود که چرا برای اکران فیلم راه حل جدی وجود ندارد و ما تلاش کردیم تمامی فیلم‌های جشنواره به جز یک فیلم در سال گذشته اکران شوند.

تابش همچنین در پاسخ به پرسش رضا استادی از سینمامثبت اظهار داشت: در گذشته این پرسش مطرح می‌شد که چرا سفارشی‌سازی در فیلم‌های کودکان و نوجوانان انجام می‌شود، اما امسال می‌توانم بگویم که رشد فزاینده‌ای در تولیدات سینمایی داشته‌ایم و عمده این آثار را مشارکت بخش خصوصی ساخته شدند. دغدغه دیگری که وقتی که در این سال‌ها مطرح شده، این است که در سینمای کودک افت کمی و کیفی داشته‌ایم، اما امسال از جوان‌تر‌های سینما فیلم خواهیم دید. فیلم‌های خوبی که در سطح بین‌المللی مطرح شدند، در جشنواره به رقابت می‌پردازند و جوان‌ها در کنار پیشکسوتان در این دوره حضور دارند.

سمیرا قاسمی از خبرگزاری ایسنا اصفهان درباره بودجه جشنواره پرسید که دبیر جشنواره با اشاره به این واقعیت که هزینه‌های این جشنواره از تولید یک فیلم سینمایی به‌مراتب کمتر است، به تلاش برای کاهش هزینه‌ها علی‌رغم تورم موجود اشاره کرد و درباره پرداخت حق پخش به فیلم‌های آنلاین جشنواره صحبت کرد.

محمدصالح حجت‌الاسلامی از خبرگزاری موج درباره انتخاب خانه جشنواره و چگونگی برپایی فیزیکی جشنواره در شرایط کرونایی پرسید که تابش در پاسخ گفت: فیلم‌های ایرانی بلند بخش مسابقه به صورت محدود در سینمافرهنگ اکران می‌شود. ۱۱ فیلم سینمایی در شش روز با حضور صاحبان آثار و مخاطبانی که دعوت می‌شوند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری و ضدعفونی محل پخش می‌شوند. ملاک انتخاب سینمافرهنگ این است که این مجموعه متعلق به بنیاد سینمایی فارابی است و مدیریت آن در این مقطع کرونایی برای ما راحت‌تر است.

تابش در ادامه ضمن اعلام اسامی فیلم‌های بلند ایرانی بخش مسابقه، به رشد آثار رسیده به جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال در همه بخش‌ها بالای ۲۰ درصد رشد داشتیم و در المپیاد هم با رشد ۴ برابری روبه‌رو شدیم.

داود جبلی از پایگاه خبری عصر تحلیل اصفهان درباره معیار انتخاب داوران کودک و نوجوان پرسید که دبیر جشنواره گفت: با توجه به برگزاری آنلاین جشنواره، امسال فرصت داوری فراگیرتر شده و کودکان ۵ تا ۱۵ ساله می‌توانند در این دوره برای داوری ثبت‌نام کنند، فیلم‌ها را تماشا کنند و در عین حال آثار را بدون محدودیت داوری نمایند.

تابش در پاسخ به حمیدغفاریان از سینما ناب گفت: بنیاد سینمایی فارابی در کنار سایر نهاد‌ها مانند آموزش و پرورش و دیگر نهاد‌ها تلاش کرده که تسهیلگر باشد. قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی مدیر بخش سینمای کودک و نوجوان بنیاد است. ما فعالیت‌های این عرصه را رصد می‌کنیم و اگر فیلمسازان مشکلاتی داشته باشند، اگر نیاز به پیگیری‌های ما داشته باشد، به آن‌ها کمک می‌کنیم.

ایزد مهر آفرین از صبح سینما درباره نبود تعامل بین متولیان سینما و آموزش و پرورش در ادوار مختلف پرسید که تابش پاسخ داد: بخشی از این قضیه بستگی به تغییر مدیریت و عدم ثبات مدیران دارد. طی این چند سال گذشته چندین وزیر تغییر کرده است و به تبع مدیران هم تغییر کرده‌اند. ما پیام‌های شفافی به مدیران ارسال کرده‌ایم و تعامل دائمی با آن‌ها داریم. همکاران من در جشنواره رشد هم با ما همکاری دارند و این اراده در بنیاد سینمایی فارابی وجود داشته و باید توسط آموزش و پرورش جدی‌تر گرفته شود.

مصطفی قاسمیان از خبرگزاری صبا پرسید، آیا فیلم‌هایی که قرار است در جشنواره به شکل آنلاین پخش شوند، توسط ساترا بازبینی شده‌اند؟

تابش در پاسخ گفت: جشنواره بر اساس مجوز‌های سازمان سینمایی و در تعامل با سامانه‌ها و بر اساس مقررات حاکم بر آن‌ها برپا می‌شود و امیدوارم برپایی آنلاین این جشنواره، الگویی برای سایر جشنواره‌ها باشد.

احسان هوشیارگر از سینماآنلاین درباره این موضوع پرسید که تولید فیلم کودک و برپایی جشنواره، کدام اولویت بیشتری دارد. دبیر جشنواره در پاسخ گفت: تولیدات سینمایی در همه جهان، ابتدا در جشنواره‌ها دیده می‌شوند و این موضوعی نیست که ما بگوییم کدام یک بر دیگری ترجیح دارد.

سمیرا افتخاری از هنرآنلاین در بخشی از این نشست مجازی، درباره زیرساخت‌های لازم برای برگزاری جشنواره به شکل آنلاین سوال کرد که دبیر جشنواره گفت: برای اولین بار، این جشنواره با همکاری پلتفرم‌های فیلیمو، نماوا، هاشور و تیوا برگزار می‌شود. ما جلساتی با وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات داشته‌ایم و امیدواریم شرایط به بهترین شکل فراهم باشد و مخاطبان از طریق فضای آنلاین بتوانند جشنواره را دنبال کنند.

ولی منصوریان از خبرگزاری دفاع مقدس پرسید: با توجه به قرار گرفتن در چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس و سالگرد شهادت‌حاج‌قاسم سلیمانی انتظار می‌رود که جشنواره با تولید اثر نگاهی ویژه به این واقعه داشته باشد، چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟ تابش درپاسخ اظهار داشت: پیوند جشنواره فیلم کودک با دفاع مقدس ریشه دارد و جشنواره هر سال جایزه ویژه را به عنوان شهید بهنام محمدی به فیلم‌های مقاومت و دفاع مقدس اختصاص داده است. در مورد تولید فیلم در مورد شخصیت ارزشمند شهید حاج قاسم سلیمانی جامعه هنری و سینمایی با بنیاد شهید قاسم سلیمانی همکاری و تعامل داشته باشند و تلاش شود تا با دغدغه، آثاری در خور شخصیت ایشان ساخته شود.

دبیر جشنواره سی و سوم در پاسخ به نرگس ذکایی از پانا اظهار داشت: برگزاری کارگاه‌های مجازی با حضور اساتید بین‌المللی از بخش‌های مهم جشنواره است که امسال استقبال خوبی از این کارگاه انجام گرفت. امسال ۴ پنل تولید مشترک به صورت آنلاین داریم که با حضور فعالان سینما از کشور‌های ارمنستان، پاکستان، هند و صربستان، برگزار می‌شوند و امیدوارم جامعه دانشجویی و افراد علاقه‌مند در این بخش مشارکت داشته باشند.

تابش: برگزاری جشنواره فیلم کودک تصمیم سختی بود/شعار جشنواره فیلم کودک مشخص شد

تابش همچنین در پاسخ به حسام آبنوس از ایسکانیوز درباره بحث خانوادگی بودن سینمای کودک و راهکار‌های جشنواره برای جذب خانواده‌ها، گفت: برنامه نهاد جشنواره این است که فضای سرگرم‌کننده‌تری برای کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها ایجاد شود. حسن جشنواره این است خانواده‌ها را در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشارکت می‌دهد. نقش خانواده‌ها در تربیت نگاه هنری فرزندان بسیار حائز اهمیت است. از خانواده‌ها خواهش می‌کنیم که مراقبت بیشتری از سلیقه و نگاه کودکان و نوجوانان داشته باشند.

رضا منتظری از سینماپرس پرسید: امروز همه از مرگ سینمای کودک و نوجوان حرف می‌زنند. لزوم برگزاری فیزیکی جشنواره کودک در شرایطی که اثرگذاری گذشته را ندارد چیست و چرا بودجه‌ها صرف تولید نمی‌شود؟ تابش در پاسخ گفت: تعداد آثار زیادی در حوزه کودک و نوجوان به جشنواره رسیده است. کسانی که آثار را ارسال کردند و مخاطبان، منتظر دیده شدن آثار هستند. جشنواره محل دیده شدن آثار است. بدیهی است که ما تلاش کنیم جشنواره در شرایطی که معلوم نیست کرونا چه زمانی به پایان برسد برگزار شود. احوالات و زیست مردم در همه موارد دچار تغییر شده است و جامعه هنری باید این تغییر را درک کند. ما نقایص و مشکلات احتمالی را می‌پذیریم، چون شرایط کرونا پیش بینی‌ناپذیر است. من می‌توانم راجع به معادلات آن بحث و گفتگو کنم. بچه‌ها ۶ روز فرصت را دارند که با مراجعه به پلتفرم‌ها بخشی از نگرانی‌های خود را کنار بگذارند و فضای جدیدی را تجربه کنند. ما بزرگتر‌ها نمی‌توانیم حال و هوای کودکان را که نسل آشنا و فضای مجازی هستند درک کنیم. انتقاد منتقدین نسبت و تولیدات کودک قابل بحث است و امیدوارم جشنواره امسال پاسخی به نگرانی خانواده‌ها باشد و بچه‌ها در فضای آرام و در شادترین حال، تازه‌های سینمای ایران و جهان را ببینند و رای و نظر خود را به آثار بدهند.

تابش در پاسخ به پرسش جواد محرمی از روزنامه جوان که پرسید به عملکرد خود در جشنواره و سینمای کودک چه نمره‌ای می‌دهید؟ گفت: ما به سهم خودمان تلاش کردیم که افکار و نظرات مختلفی را که در مورد سینما وجود دارد، بشنویم. امیدوارم تلاش‌های ما منتهی به تسهیل‌گری برای رونق فرهنگی و دیده شدن بیشتر آثار در فضای بین‌المللی شده باشد.

دبیر جشنواره در پاسخ به فاطمه کاویانی از تابناک اصفهان گفت: امسال در بخش بین‌الملل، مهمان نخواهیم داشت و ۱۴ داور بین‌المللی از کشور‌های مختلف آثار را به صورت مجازی و با لینک اثر داوری خواهند کرد. پنل تولید مشترک را آنلاین برگزار می‌کنیم و در بخش رقابتی ۳۱ فیلم سومین جشنواره بین المللی از کشور‌های مختلف در پلتفرم‌ها به‌نمایش درخواهد آمد.

او در پاسخ به تینا میرکریمی از رادیو ایران درباره خروجی المپیاد فیلمسازی نوجوانان در این سال‌ها با اشاره به حرکت نوینی که با المپیاد در این دوره آغاز شده و در آینده نتایج خود را بروز خواهد داد، گفت: چهارمین دوره المپیاد فیلمسازی نوجوانان نشان می‌دهد بخشی از این نوجوانان که علاقه خود را جدی‌تر گرفته‌اند، جذب انجمن سینمای جوانان شده‌اند ضمن آن که ایده‌های برگزیده سال گذشته، مورد حمایت قرار گرفته‌اند و تبدیل به فیلم شده‌اند.

در حاشیه این نشست خبری پوستر جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز رونمایی شد.

تابش: برگزاری جشنواره فیلم کودک تصمیم سختی بود/شعار جشنواره فیلم کودک مشخص شد

تابش در ادامه آثار بخش مسابقه سینمای ایران را به شرح زیر اعلام کرد: 

۱-آرزوی زیبا، کارگردان: علی قوی‌تن، تهیه‌کننده: علی قوی‌تن، بنیاد سینمایی فارابی
۲-بچه‌گرگ‌های دره سیب، کارگردان: فریدون نجفی، تهیه‌کننده: مجید برزگر
۳-بعد از اتفاق، کارگردان: پوریا حیدری اوره، تهیه‌کننده: شهاب حسینی
۴- جزیره فضایی (تورنادو۲)، کارگردان: سیدجواد هاشمی، تهیه‌کننده: سیدجواد هاشمی
۵- خورشید، کارگردان: مجید مجیدی، تهیه‌کننده: مجید مجیدی، امیر بنان
۶- سلفی با رستم، کارگردان: حسین قناعت، تهیه‌کننده: حسین قناعت
۷-لوپتو (پویانمایی)، کارگردان: عباس عسکری، تهیه‌کننده: محمدحسین صادقی
۸- مسیر معکوس، کارگردان: ابوالفضل جلیلی، تهیه‌کننده: ابوالفضل جلیلی، بنیاد سینمایی فارابی
۹-مهران، کارگردان: رقیه توکلی، تهیه‌کننده: محمد پیرهادی، بنیاد سینمایی فارابی
۱۰-نارگیل، کارگردان: سیدداود اطیابی، تهیه‌کننده: ابراهیم عامریان
۱۱-والدین امانتی، کارگردان: حسین قناعت، تهیه‌کننده: حسین قناعتارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *