ملاقات صالحی با رافائل گروسی/ مدیرکل آژانس انرژی اتمی تعهد داد به اساس‌نامه پایبند بماند

۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵:۳۲
کد خبر: ۶۵۰۱۰۸
دسته بندی‌: سیاست
رییس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران گفت: بنا شد آژانس بر اساس اساسنامه‌های خود عمل کند و ایران هم برپایه قراداد پادمان و پروتکل الحاقی به گونه‌ای عمل کند که تمام فعالیت‌هایش در چارچوب قوانین قرار بگیرد.
- علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در تهران پس از دیدار و گفت‌وگو در یک کنفرانس مشترک خبری شرکت کردند.
 
ملاقات صالحی با رافائل گروسی/ مدیرکل آژانس انرژی اتمی تعهد داد به اساس‌نامه پایبند بماند
 
صالحی در این کنفرانس خبری، با بیان اینکه مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، اولین سفر اوست، گفت: سابقه آشنایی بنده با آقای گروسی به زمانی برمی گردد که اینجانب نماینده ایران در آژانس و ایشان هم نماینده آرژانتین در آژانس بود.

صالحی عنوان کرد: با سفر آقای گروسی به ایران، فصل نوینی از حیث همکاری‌ها آغاز می‌شود و همکاری‌های ما بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

بنا شد آژانس انرژی اتمی بر اساس اساسنامه‌های خود عمل کند
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: بنا شد آژانس انرژی اتمی بر اساس اساسنامه‌های خود عمل کند و هم ایران هم برپایه قراداد پادمان و پروتکل الحاقی به گونه‌ای عمل کند که تمام فعالیت‌هایش در چارچوب قوانین قرار بگیرد.

وی بیان داشت: بنا شد آژانس انرژی اتمی حرفه‌ای و مستقل کارش را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهدات خود عمل کنیم.

صالحی در پاسخ به این سوال که ارزیابی تان از دیدار امروز چیست، گفت:  امروز صحبت های خیلی خوبی  داشتیم و قبلا هم رایزنی های مفصلی شده بود که نتیجه این رایزنی ها امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تفاهمات خوبی صورت گرفت  و قرار این است بیانیه ای بعدا صادر شود که هنوز  طرفین در حال کار روی این بیانیه هستند و این بیانیه به مجرد اینکه کامل شد ،در زمان مقتضی اعلام خواهد شد. 
 
باید با تدبیر تمامی اقدامات بدخواهانه دشمنان را خنثی کنیم
وی بیان داشت: روبه جلو حرکت می کنیم و به آینده بسیار امیدوار هستم و قطعا مسائلی که پیش رو هست به نحو مقتضی حل خواهد شد و البته دشمنان هم ساکت نمی نشینند و ما هم باید با تدبیر خودمان سعی کنیم تمامی این اقدامات بدخواهانه ای که از طرف دشمنان صورت می گیرد همه آنها را خنثی کنیم. 
 
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان تاکید  کرد: البته با تدبیر، هشیاری و هوشمندی که ایران تاکنون به خرج داده توانسته  این مسئله را به خوبی مدیریت کند و همچنان مدیریت خواهد کرد و جادارد از آقای گروسی  و تیم همراه و مجموعه همکارانشان در آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکر کنم که با یک روحیه تفاهم و در چارچوب واقعیت ها و مقررات و توافقنامه های موچود عمل می کنیم 
 
ایران زیر بار خواسته هایی که خارج از تعهداتش باشد، نمی رود
صالحی بیان داشت: قطعا ایران در این چند سال که پرونده تصنعی هسته ای برایش ایجاد شده است به خوبی نشان داده که زیر بار خواسته هایی که خارج از تعهداتش باشد، نمی رود و این قطعی است  و ما بر اساس خواسته ها و منافع ملی مان تصمیم می گیریم ولی  آن جیزی را که تعهد کرده ایم قطعا به آن عمل می کنیم و در آن چارچوب نیز هم اکنون مذاکرات مان را انجام دادیم و آژانس نیز در چارچوب اساسنامه، موافقت نامه و توافقنامه هایی که با ایران دارد، عمل می کند. 
 
 
همچنین «رافائل گروسی» در این نشست خبری مشترک اظهار داشت: خوشحال هستم که باردیگر به ایران سفر کردم، این بار به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرده ام.

وی افزود: سابقه آشنایی بنده با آقای صالحی به سال‌های قبل باز می‌گردد که در آژانس با هم همکاری می‌کردیم؛ روحیه دوستانه و همکاری فوق العاده‌ای همواره بین ما برقرار بود.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: قرار بود سال گذشته به ایران سفر کنم، اما با توجه به شیوع کرونا زمینه این سفر فراهم نشد تا هم اکنون که زمینه این سفر فراهم شد.

اجازه نخواهم داد کسانی از آژانس برای اهداف خود سوء استفاده کنند
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: طبیعی است که به عنوان مدیر کل آژانس باید سفر‌های بیشتری داشته باشم و دیدار‌هایی با مدیران انرژی اتمی و دولت ایران داشته باشم. ما دستور کار گسترده‌ای داریم. مسائل مطروحه باید حل و فصل شود، درباره استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای بحث‌های فشرده‌ای صبح امروز  داشتیم.
 
وی افزود: آژانس درعملکرد ۷۰ ساله اش سعی کرده است که عملکردش بر مبنای مفاد فنی و حقوقی باشد که این‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، شاید یکسری باور کنند که برخی بخواهند از آژانس برای اهداف سو خود استفاده کنند، اما من به عنوان کسی که مدت‌های زیادی با آژانس همکاری داشته، این را می‌گویم که آژانس همواره شهرت درخشانی داشته است و تمامی افرادی که از اقصی نقاط جهان در این آژانس همکاری می‌کنند همواره هدف شان این بوده که صادقانه کار کنند.

گروسی بیان داشت: تاکید می‌کنم تا زمانی که من به عنوان مدیر کل آژانس همکاری می‌کنم، هیچ گاه اجازه نمی‌دهم که کسانی از آژانس برای تحقق اهداف خودشان استفاده کنند.
 
 قبول ندارم از زمان تصدی بنده تغییری در روند و عملکرد آژانس ایجاد شده باشد
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که پاسخ شما به ادعای سیاسی کاری در  آزانس انرژی اتمی بعد از حضور شما، چیست، گفت: از زمانی که من تصذی آژانس را به عهده گرفته ام، همکاری بین ایران و آژانس هیچ مشکلی نداشته است و  این را قبول ندارم که از زمان تصدی بنده تغییری در روند و عملکرد آژانس ایجاد شده باشد. 
 
بناست همکاری سازنده ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی  ادامه یابد 
وی گفت: من گرایش سیاسی ندارم، قضاوت ها و نتیجه گیری ها صرفا بر اساس یافته های آژانس است و آزانس همواره به همکاری های ایران در برجام اذعان داشته است. یکسری موضوعات وجود دارد که کلا باید برطرف شود.  همکاری بین ایران و آژانس همواره  ادامه و جریان داشته است و  گهگاه نکته هایی پیش می آید که نیازمند شفاف سازی است. 
 
وی اضافه کرد: رابطه ما با ایران همکاری و ارتباط فشرده ای بوده است و ایران یکی از کشورهایی است که بخش قابل توجهی از فعالیت های آزانس از نظر فعالیت ها و حضور بازرسان مختلف در آن انجام شده است و یک زمانی سوالاتی هست که نیازمند شفافیت بیشتری است و برای همین من امروز به اینجا امده ام و  همکاری  ایران و آژانس همکاری سازنده ای بوده که قرار است ادامه داشته باشد. 
 
امیدوار هستیم نظارت بر برنامه هسته ای عربستان سعودی تداوم داشته باشد
وی در پاسخ به این سوال که  نظارت آژانس انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته ای  عربستان سعودی اظهارداشت: بر اساس توافقنامه بین آزانس و عربستان، را بطه ای بین ما و این کشور برقرار است. تحرکاتی در عربستان اتفاق افتاده است. فعالیت های عربیستان نیز قرار است زیر نظر آژانس انرژی اتمی قرار بگیرد  و  امیدوار هستیم نظارت بر برنامه عربستان سعودی تداوم داشته باشد.
 
گروسی در پاسخ به این سوال  هیسپان تی وی که ارزیابی تان از دیدار امروز چیست، گفت: خوشحال هستم که به زبان مادری ام در کشور ایران صحبت می شود، خوشحال هستم که شبکه هیسپان تی وی در این وجود دارد زیرا میلیون ها نفر اسپانیولی زبان در سراسر دنیا حضور دارند که دوست دارند از اخبار واقعی این منطقه آگاه شوند. 
 
وی افزود: آزانس رابطه  به صورت انفرادی با کشورها دارد و هیچگاه این اجازه را نمی دهد که کشوذر و یا بخش سومی تاثیری در این روابط داشته باشد  و تمام گزارشاتی را که آژانس منتشز می کند با حساسیت و جزئیات و به صورت سیستماتیک ارائه می شود که حساسیت بالایی روی آنها وجود دارد . 
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان داشت: دولت ها می گذرند و می روند اما این آژانس است که باقی می ماند و رابطه بین ایران و آژانس مهم است ما ضمانت می دهیم که نفوذی روی آژانس وجود ندارد اما فشار وجود دارد و این بخشی از سیاست ماست که اجازه نمی دهیم این فشارها روی فعالیت مان تاثیر بگذارند. 
 
 
آغاز دیدار و گفت‌وگوی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی + عکس
 
آغاز دیدار و گفت‌وگوی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی + عکس
 
«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در راس هیئتی برای دیداری دو روزه با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است، صبح امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه با حضور در سازمان انرژی اتمی ایران با علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس این سازمان دیدار کرد.
 
دیدار و گفت‌وگو با رییس‌جمهور، وزیر امور خارجه و معاون اول رییس‌جمهور از دیگر برنامه گروسی در سفر دو روزه به تهران است.
 
«بهروز کمالوندی» سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران و «ماسیمو آپارو» رییس بخش بازرسی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که معاون مدیرکل این آژانس نیز است، در این جلسه حضور دارند.
 
«رافائل گروسی» با تلاش و رایزنی مستمر آمریکا از آذر ۹۸ رسماً کار خود را آغاز کرد. این دیپلمات آرژانتینی طی چند مرحله رأی‌گیری صرفاً توانست آراء مثبت ۲۴ کشور را از مجموع ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کسب کند.
 
جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال آژانس انتظار دارد این نهاد بین‌المللی به عنوان یک نهاد فنی، حقوقی در هر شرایطی بی طرفی خود را حفظ نماید و وارد بازی‌های سیاسی بین المللی نشود.
 
انتهای پیام/ 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *