گسترش روابط چین و نپال در سایه افزایش تنش‌ها با هند

۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۷:۰۱
کد خبر: ۶۴۲۸۵۱
در حالیکه نظامیان چینی تحرکات معناداری در مرزهای مشترک با هند دارند دولت پکن از تمایل برای گسترش روابط تجاری با نپال خبر داد.

-پس از وقوع درگیری های خونین میان نظامیان هند و چین دو طرف تلاش داشتند به طرف مقابل نشان دهند که در حال کم کردن تنش ها هستند.

با این حال نظامیان چینی که به صورت ظاهری کمی از خطوط مرزی موجود فاصله گرفته‌اند به صورت مخفی در حال مستقر شدن در نقاط استراتژیک و صعب العبور هستند.

این رسانه هندی تصریح کرد: رصدهای تازه، اطلاعات موثقی را در اختیار مسئولین هندی قرار داده است زیرا چینی ها در حال جابجایی استراتژیک هستند و این می تواند مفهوم مهمی برای دهلی نو داشته باشد.

از سوی دیگر دولت پکن که شاهد افزایش تنش میان نپال و هند بود به صورت آشکار روابط خود با کاتماندو را افزایش داده است.

رئیس جمهور چین در پیامی به نخست وزیر نپال اعلام کرد: در شصت و پنجمین سالگرد آغاز روابط میان دو کشور تمایل داریم ارتباط خود با نپال را افزایش دهیم.

دولت پکن تاکید کرد: روابط اقتصادی میان دو کشور می تواند به صورت پایاپای بیشتر شود و مردم از سود و منفعت آن استفاده کنند.

مسئولین چینی همچنین تصریح کردند: برای حمایت از دولتمردان نپال علیه ویروس کرونا نیز آمادگی دارند و می توانند به این کشور کمک بهداشتی و امدادی ارسال کنند.

هند مدعی است گسترش روابط چین و نپال کاملا سیاسی و برای تحت فشار قرار دادن هند در حال انجام است.

این در حالی است که چندی پیش نپال نقشه جدیدی منتشر کرده و تمام مناطقی که با هند بر سر آن مناقشه داشت را به صورت رسمی متعلق به خاک خود دانست.

از سوی دیگر بسیاری از شبکه های هندی که در نپال پخش می شدند نیز به دستور نخست وزیر این کشور فیلتر شدند.


برچسب ها: هند نپال

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *