تصویب نقشه جدید سیاسی نپال در میان افزایش تنش‌ با هند

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰:۰۱
کد خبر: ۶۲۹۱۲۶
منابع خبری گزارش دادند: نمایندگان پارلمان نپال نقشه جدید سیاسی این کشور را تصویب کردند که مناطق مرزی مورد اختلاف با هند را بخشی از خاک نپال نشان می‌دهد. اقدامی که تنش میان دو کشور را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

- بنابر گزارش رسانه‌های هند، این اقدام نشان دهنده سخت شدن موضع نپال در مقابل اختلافات قدیمی مرزی با هند است.

آنوراگ سریستاوا سخنگوی وزارت امور خارجه هند در واکنش به تصویب نقشه جدید سیاسی نپال گفت: گسترش مصنوعی مرزها براساس واقعیت‌های تاریخی نبوده و معتبر نخواهد بود. این اقدام همچنین توافقنامه‌های کنونی ما مبنی بر مذاکره برای حل مسائل مرزی را نقض می‌کند.

کشور نپال نقشه جدید خود را در ماه گذشته منتشر کرد. این اقدام پس از احداث یک جاده ۸۰ کیلومتری توسط هند از ایالت اوتراکند به سوی منطقه مورد اختلاف گذرگاه لیپولک انجام شد. لیپولک با منطقه تبت هم مرز است و جاده احداثی هند از منطقه‌ای می‌گذرد که نپال آن را بخشی از خاک خود محسوب می‌کند.

در نقشه جدید نپال، مناطق مرزی در شمال غربی‌ترین نقطه این کشور، در داخل مرزهای نپال نشان داده شده‌اند.
آگنی پراساد سابکوتا رییس پارلمان نپال گفت: نقشه جدید عصر روز شنبه با ۲۵۸ رای (از ۲۷۲ نماینده) مثبت به تصویب رسید و هیچ نماینده‌ای مخالف آن نبود. این نقشه باید توسط شورای ملی، کمیته ویژه پارلمان و در نهایت رییس جمهوری نپال به تایید برسد تا بخشی از قانون اساسی این کشور شود.

مردم در شهر کاتماندو پایتخت نپال، اقدام به ترسیم نقشه جدید این کشور در خیابان‌ها کرده و سرودهای ملی سر دادند.

کی پی شرما اولی نخست وزیر نپال پس از تایید این نقشه گفت: میان احزاب سیاسی و همچنین جامعه نپال اتحاد وجود دارد. اکنون مذاکره با هند انجام خواهد شد.

اگرچه نخست وزیر نپال خواهان مذاکره با هند است، اما دهلی نو اعلام کرده اقدامات یکجانبه نپال در مورد مرزها را نخواهد پذیرفت و حاضر به مذاکره با این کشور نخواهد شد.

گذرگاه لیپولک در غرب کلاپانی یک منطقه مورد اختلاف مرزی میان هند و نپال است. نپال اعلام کرده است که این منطقه متعلق به بخش داروچولا این کشور است، اما هند نیز این منطقه را بخش جدایی ناپذیر ایالت اوتراکند خود می داند.

اختلافات ارضی هند و نپال شامل مناطق مختلفی است. هند منطقه مدهش یا ترای در جنوب نپال را که به زبان هندی سخن می‌گویند، متعلق به این کشور می‌داند.

دو کشور همچنین دارای اختلاف در منطقه 'کلاپانی'در ایالت اوتاراکند هستند. نپال ادعا می‌کند رودخانه موجود در غرب منطقه کلاپانی، جریان اصلی رودخانه کالی بوده، اما هند می گوید که رودخانه موجود در شرق منطقه کلاپانی جریان اصلی رودخانه کالی است.

رودخانه کالی منطقه مهاکالی در نپال را از ایالت اوتاراکند هند جدا می‌کند. بر اساس توافق امضا شده میان نپال و هند در زمان استعمار انگلیس در سال ۱۸۱۶میلادی، رودخانه کالی به عنوان مرز غربی نپال با هند مشخص شد، اما نقشه‌های ترسیم شده توسط نقشه برداران انگلیسی منشاء این رودخانه را در مناطق مختلف نشان می‌دهد.

این اختلاف در یافتن منشاء رودخانه باعث اختلاف مرزی بین هند و نپال بوده و در چند سال گذشته سبب سردی روابط دو کشور شده است. دهلی نو از نزدیک شدن نپال به چین ناراضی است، اما نپال می‌خواهد وابستگی خود به هند را کاهش دهد. در سال ۲۰۱۷ مسدود شدن مرزها از سوی هند باعث بحران شدید سوخت در نپال و همچنین کشته شدن بیش از ۵۰ نفر شد.

/انتهای پیام/

ایرنا


برچسب ها: هند نپال

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *